Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak leczy się żylaki odbytu?
gfbbabcacdcacdbacbdbfecbaaabafaddacdacedfdbdfdc .jpg

Jak leczy się żylaki odbytu?

Coraz więcej osób boryka się z żylakami odbytu, które mogą być bardzo problematyczne, jeśli nie zmieni się trybu życia i nie podejmie leczenia. Obecnie do wyboru jest wiele metod leczenia hemoroidów, czasem koniecznością staje się wykonanie zabiegu chirurgicznego wycięcia wypadających guzków.


Problematyczne żylaki odbytu


Z chorobą hemoroidalną borykają się już nawet młode osoby, szczególnie otyłe, w ciąży, prowadzące siedzący tryb życia, niespożywające wystarczającej ilości błonnika pokarmowego. Ryzyko wystąpienia problemów z wypadającymi guzkami krwawniczymi wzrasta wraz z wiekiem, dotyczy szczególnie osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Żylaki odbytu są bardzo nieprzyjemną dolegliwością, która wymaga leczenia. Niestety wiele osób wstydzi się intymnego problemu, przez co zwleka z wizyta u lekarza, co tylko pogarsza ich stan. Popularne jest stosowanie na własną rękę rozmaitych czopków, kremów, maści. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do proktologa, który postawi diagnozę i dobierze skuteczną metodę leczenia. Jeśli choroba hemoroidalna zostanie wcześnie wykryta, to pozwala to uniknąć wielu przykrych powikłań. Lepiej nie doprowadzić do rozwoju schorzenia, bo w przypadku trzeciego i czwartego stopnia zaawansowania konieczne staje się wykonanie zabiegu chirurgicznego.


Co warto wiedzieć na temat operacyjnego usuwania żylaków?


Jeśli zastosowane leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów, chirurg może podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu seryjnego operacyjnego żylaków odbytu. Dotyczy to zazwyczaj pacjentów z zaawansowanym stadium choroby hemoroidalnej. Wskazaniem do wycięcia hemoroidów jest także wypadanie odbytu. Chirurg Szczecin ma do wyboru wiele metod zabiegowych, a w zależności od wybranej techniki, przebieg operacji będzie wyglądał nieco inaczej. Przed jej przeprowadzeniem zawsze trzeba wykonać rektoskopię, często wykonuje się także kolonoskopię. Wszystko to służy wykluczeniu ewentualnych schorzeń jelita grubego. Obecnie operacyjne leczenie hemoroidów odbywa się głównie przy wykorzystaniu metody Milligana-Morgana. Do zalet zalicza się zredukowane do minimum ryzyka zwężenia odbytu i wystąpienia problemów z nietrzymaniem stolca. Po wycięciu hemoroidów chirurg podwiązuje naczynia odpowiedzialne za doraźnie krwi do guzka krwawniczego, a rana zostaje pozostawiona do ziarninowania. Inną metodą jest operacja techniką Fergusona, w przypadku której rana powstała po wycięciu guza jest w całości zszywana. Pacjentowi bardzo często towarzyszą dolegliwości bólowe podczas wypróżniania, a stan ten utrzymuje się do nawet kilku tygodni po usunięciu hemoroidów. Wskazaniem do operacji techniką Fergusona są intensywnie krwawiące guzki.

Oceń