Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak karmić kota? Karma sucha czy mokra?
Karma dla kota - sucha czy mokra

Jak karmić kota? Karma sucha czy mokra?

Gotowe suche i mokre karmy dla kotów znacznie ułatwiają zapewnienie mruczkom prawidłowo zbilansowanej diety. Na rynku zoologicznym nie brakuje smacznych i zdrowych żywieniowych propozycji dla domowych futrzaków. Wielu kocich opiekunów ma jednak wątpliwości, jaką karmę wybrać dla swojego pupila: suchą czy mokrą? Przedstawiamy zalety i wady obu rodzajów karm dla kotów.

Sucha karma w żywieniu kota – zalety i wady

Sucha karma dla kota to produkt charakteryzujący się niską wilgotnością (ok. 7-10%), w formie twardych krokietów. Pokarmy tego typu nie bez powodu cieszą się dużą popularnością wśród opiekunów domowych czworonogów. Są łatwe w przechowywaniu i porcjowaniu, a przy tym wydajne i ekonomiczne.

Ze względu na specyficzny proces produkcji suche karmy dla kotów mają długi termin przydatności do spożycia. Zachowują świeżość oraz walory smakowe przez minimum kilka tygodni po otwarciu. Dzięki temu można zakupić je w większej ilości, co pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Pełnoporcjowe karmy suche są odpowiednio zbilansowane – zawierają wszystkie substancje niezbędne dla kociego organizmu. Podając je pupilowi, masz więc pewność, że w jego diecie nie zabraknie potrzebnych składników. Stosowanie suchej karmy dla kota jest bardzo łatwe – wystarczy odmierzyć określoną porcję pokarmu dostosowaną do wagi zwierzaka. W ten sposób można łatwo kontrolować ilość pożywienia pobieranego przez futrzaka i obserwować zmiany w apetycie, które bywają pierwszym objawem groźnych chorób. 

Pokarmy granulowane są też bardzo skoncentrowane, dlatego kot może spożyć je w małej ilości, by zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe. Z tego względu produkty tego typu dobrze spełniają wymagania kotów, które potrzebują częstego karmienia, małymi porcjami pożywienia. Regularne spożywanie suchych karm ogranicza tworzenie się kamienia nazębnego u kotów i sprzyja utrzymaniu zdrowych zębów. Dodatkowo suche granulki karmy można wykorzystać do zaktywizowania pupila i zachęcenia go do aktywności łowieckiej. Świetnie nadają się do umieszczenia w zabawkach interaktywnych czy chowania w domowych zakamarkach. 

Suche karmy dla kotów są ponadto cenione za uniwersalność. Dostępne są w wielu wariantach, dlatego można bez problemu dopasować je do indywidualnych cech mruczka (wieku, stanu zdrowia, poziomu aktywności) i jego upodobań smakowych. Wśród suchych karm dla kota z łatwością znajdziesz też produkty o specjalnych recepturach, wzbogacone składnikami o działaniu prozdrowotnym czy leczniczym. 

Niestety, sucha karma dla kota nie jest pozbawiona wad. Z uwagi na niską wilgotność karma granulowana nie jest w stanie zapewnić mruczkowi odpowiedniej dawki wody. Jeśli więc zwierzak pije niechętnie, jedzenie takiego pokarmu powoduje silne zagęszczanie się moczu, co może skutkować chorobami układu moczowego (m.in. zapaleniem pęcherza, kamicą moczową). 

Sucha karma dla kota ma też specyficzną formę, która nie przypomina naturalnego pokarmu dzikich kotowatych i nie odpowiada niektórym zwierzakom. Dodatkowo zwykle karma sucha charakteryzuje się stosunkowo wysoką zawartością węglowodanów. Z tego powodu może niepotrzebnie obciążać koci przewód pokarmowy i powodować problemy trawienne. 

Mokra karma w diecie kota – zalety i wady

Mokra karma dla kota to pokarm odznaczający się wysoką wilgotnością (ok. 75-80%) w formie musu, pasztetu czy mięsnych kawałków w galaretce lub sosie. Podawanie mruczącemu pupilowi wilgotnego pokarmu ma wiele zalet z punktu widzenia żywieniowego i behawioralnego.

Mokra karma dla kota, zarówno pod względem formy, jak i składu, idealnie spełnia kocie wymagania żywieniowe. Jest ona zbliżona do pokarmu, jakim zwierzaki zajadają się w naturze. Charakteryzuje się naturalnym składem i niskim stopniem przetworzenia, dzięki czemu jest lekkostrawna i dobrze przyswajalna. Zwykle wyróżnia się wysoką zawartością mięsa i intensywnym zapachem. Zawiera za to niewiele węglowodanów, przez co nie obciąża przewodu pokarmowego mruczków. 

Karma dla kota - sucha czy mokra

Wilgotne karmy dla kotów mają różnorodne formy i tekstury. Dzięki temu pozwalają mruczkom realizować naturalne zachowania żywieniowe. Ich kolejną zaletą jest wysoka smakowitość. Pokarmy tego typu są chętnie jedzone przez większość mruczków i akceptowane nawet przez najbardziej wybredne koty. Dodatkowo można je podgrzać, by jeszcze zwiększyć ich atrakcyjność w kocich oczach.

Dużym atutem mokrych pokarmów jest też wysoka zawartość w nich wody. Dzięki temu takie karmy w znacznym stopniu pokrywają zapotrzebowanie futrzaków na wodę, zapewniają odpowiednie nawodnienie organizmu, zwiększają objętość moczu i przeciwdziałają rozwojowi chorób układu moczowego. 

Warto pamiętać, że choć żywienie kota mokrymi karmami jest rekomendowane przez wielu dietetyków zwierzęcych, także ten model żywienia ma pewne słabe punkty. Przede wszystkim mruczki otrzymujące wyłącznie wilgotne specjały są bardziej narażone na problemy stomatologiczne, ponieważ ich zęby nie oczyszczają się mechaniczne podczas jedzenia. Dodatkowo mokre karmy mają niską kaloryczność, dlatego kot musi spożyć je w większej ilości niż suche granulki. Przekłada się to na wyższe koszty żywienia zwierzaka. 

Należy również pamiętać, że wilgotne pokarmy łatwo się psują i szybko tracą świeżość. Nie nadają się więc do dłuższego przechowywania. Po otwarciu muszą być przetrzymywane w lodówce i zostać zużyte w ciągu 24-48 godzin. Ich stosowanie wymaga też większego zaangażowania ze strony opiekuna – w przeciwieństwie do suchych karm nie można ich pozostawić w miseczce zwierzaka na cały dzień. Po każdym posiłku trzeba usunąć niezjedzone resztki i dokładnie umyć miseczkę zwierzaka. 

Karma mokra czy sucha, a może… żywienie mieszane?

Zarówno żywienie kota mokrą, jak i suchą karmą ma swoich zwolenników i przeciwników. Karma sucha dla kota jest szczególnie polecana dla zwierząt predysponowanych do chorób przyzębia. Dobrze sprawdzi się też w diecie zwierząt wymagających specjalistycznego żywienia. Mokra karma dla kota będzie za to idealna zwłaszcza dla kotów wrażliwych i kocich niejadków. 

W żywieniu kota nie trzeba jednak wcale ograniczać się do jednego rodzaju karmy. Warto wiedzieć, że oba rodzaje pokarmu można z powodzeniem ze sobą łączyć, w ramach tzw. żywienia mieszanego. Taki model doskonale łączy walory obu sposobów karmienia i pozwala zniwelować związane z nimi problemy. Dodatkowo żywienie mieszane zapobiega monotonii w diecie i sprawia, że kot może korzystać z całego bogactwa smaków, zapachów, form i tekstur pożywienia. 

Stosując żywienie mieszane, musisz jednak pamiętać o dostosowaniu ilości podawanego pożywienia do zapotrzebowania energetycznego zwierzaka. Karmy mokre i suche mają inną wartość energetyczną, co trzeba uwzględnić przy komponowaniu kociej diety.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się karmić kota suchą czy mokrą karmą (bądź oboma typami pokarmów), pamiętaj, by wybrać produkt dobrej jakości. Wysokiej jakości karma nie tylko zaspokoi podstawowe potrzeby mruczka, ale również wesprze jego organizm i zapewni mu wspaniałe wrażenia smakowe.

Wsparcie partnera artykułu: KAKADU – internetowy sklep zoologiczny:

KAKADU - internetowy sklep zoologiczny

5/5 – (2 głosów)