Ile rodzin na świecie ma zwierzęta domowe i jakie?
Około 57% rodzin na całym świecie ma w domu pupila i najczęściej, bo w 33% przypadkach, jest to pies. Koty wybiera około 23% rodzin, a 12% z nich hoduje rybki. Najczęściej wybieraną rasą psa jest Labrador retriever. Drugą najbardziej popularną jest Owczarek niemiecki. W USA co druga rodzina wybierając pupila, decyduje się na psa.
Jak wygląda szkolnictwo na świecie?
W Polsce ogólna liczba lat obowiązkowej edukacji szkolnej to 9 lat. Przeciętne polskie dziecko spędza ok. 4000 godzin w ramach obowiązkowych zajęć szkolnych i ok. 3000 w szkole średniej. Najdłużej trwa obowiązkowa edukacja szkolna w Australii, bo aż 11 lat. Ogólna liczba godzin obowiązkowych zajęć szkolnych to 7000 – w szkole podstawowej i niemal 4000 w szkole średniej. Dzieci australijskie zaczynają naukę w szkole w wieku 5 lat.
Jak i ile czasu korzystamy z internetu i portali społecznościowych?
Jedynie 4,6% rodziców pozwala dzieciom surfować po internecie bez limitu czasu. Niemal połowa, bo 48,3% pozwala swoim pociechom korzystać z sieci 1-2 godziny dziennie. Wówczas najczęściej wykorzystywany jest smartfon (49%), a najrzadziej – kawiarenka internetowa (4%). Dzieci oglądają wówczas filmiki na YouTube (w 54%), korzystają z WhatsApp (45%) lub siedzą na Facebooku (39%). Ten ostatni pozwala korzystać swoim użytkownikom już od 13 roku życia.
Jak korzystają z wakacji dzieci na świecie?
W Polsce wakacje trwają 10 tygodni, ale już we Włoszech aż 13! Natomiast dzieci w Niemczech, Japonii, Korei Południowej czy w Wielkiej Brytanii mają wtedy przerwę zaledwie 6-tygodniową. Co roku po świecie, w ramach wakacji, podróżuje ponad 1235 milionów ludzi. Dla porównania – w 1990 roku było to „tylko” 435 milionów. Najczęściej wybieranym miejscem odpoczynku jest Francja – aż 82,6 miliona osób. Do USA i Hiszpanii wybiera się w tym czasie ok. 75,6 miliona osób.
Jakie książki najchętniej czytamy?
Zazwyczaj czytamy przed snem i w weekendy. W szkole z reguły czytamy lektury, ale w domu sięgamy po inne książki. Najwięcej czytają ludzie w Indiach – prawie 11 godzin tygodniowo. Najmniej – ok. 3 godzin czytają Koreańczycy. W Polsce nie jest źle – czytamy średnio 6,5 godziny w tygodniu. Najczęściej czytaną książką jest Biblia. Drugie miejsce zajmuje Czerwona Książeczka, a trzecie – seria o Harrym Potterze. W Polsce lekturą obowiązkową jest np. Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, ale np. we Francji – znany nam Mały Książę.
OPIS KSIĄŻKI
W Dhace rzeczywiście jest tak ciasno? Gdzie leży miasto, w którym nie wychodzi się z domu bez czapki? Najchętniej czytana książka świata to Władca pierścieni? W którym państwie je się zupę na śniadanie? Jakie warzywo najczęściej wrzucają do garnka Wietnamczycy?