Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Internet do domu nie musi być drogi! Zobacz, na jaką ofertę warto się zdecydować
mika-baumeister-gwwkvwyfy-unsplash

Internet do domu nie musi być drogi! Zobacz, na jaką ofertę warto się zdecydować

Rynek oferuje szeroki wybór ofert dostawców internetu. To jednocześnie szansa dla konsumenta, jak i problem. Jaka oferta jest najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Takie pytania pojawiają się najczęściej. Okazuje się jednak, że można znaleźć oferty internetu do domu zarówno niedrogie, jak i zapewniające szybkie łącze.

Z roku na rok coraz więcej Polaków zyskuje dostęp do internetu. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 roku z łącza internetowego korzystało 90,4% gospodarstw domowych, czyli o 3,7% więcej niż w 2019 roku. Przy czym trzeba zauważyć, że 90% gospodarstw domowych jest podłączonych do internetu szerokopasmowego (wzrost o 6,3% w ujęciu rocznym). Do tego 81,4% Polaków w wieku 16–74 lata regularnie korzysta z internetu[1]. To pokazuje, że internet stał się podstawowym kanałem komunikacji. Warto zatem zadbać, żeby mieć dobry, bezawaryjny internet w domu, a do tego bez dużych kosztów. Jak zatem znaleźć najtańszy internet do domu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę.

Internet – potrzeby użytkownika

Poszukiwanie odpowiedniej oferty należy rozpocząć od przeanalizowania własnych potrzeb. Wszystko dlatego, że parametry internetu trzeba dobrać właśnie do tych potrzeb. Trzeba się zatem zastanowić, do czego najczęściej używamy internetu. Z danych GUS wynika, że 78,6% Polaków czyta online wiadomości, a 79,2% korzysta z poczty elektronicznej. Natomiast 60,9% naszych rodaków robi zakupy online. Nie można również zapominać, że coraz więcej osób załatwia przez internet różne sprawy urzędowe. W 2020 roku odsetek takich ludzi wynosił 41,9%. Jeśli zatem używa się internetu do takich najprostszych czynności jak wcześniej wspomniane, nie potrzeba wcale bardzo szybkiego łącza. Może wystarczyć nawet prędkość do 10 Mb/s, chociaż o wiele większy komfort użytkowania uzyska się przy prędkości do 100 Mb/s. Gdy z internetu będzie korzystała cała rodzina, lepiej postawić na prędkość co najmniej 300 Mb/s. Natomiast dla miłośników gier komputerowych online odpowiednie będzie łącze co najmniej 600 Mb/s.

Kolejna kwestia to wybór między internetem stacjonarnym a mobilnym. Ten ostatni często wiąże się z limitem danych, jakie można wykorzystać w ciągu miesiąca. Jeśli korzysta się z internetu okazjonalnie, modem mobilny może w zupełności wystarczyć. Gdy jednak pracujemy zdalnie, dzieci uczą się online, a do tego chcemy oglądać filmy w streamingu, odpowiednie będzie łącze stacjonarne.

Zaplecze techniczne

Warto zdecydować się na ofertę, która zapewnia całe zaplecze techniczne. Nie chodzi tu o samo doprowadzenie odpowiedniego przyłącza do mieszkania, ale o wyposażenie użytkownika w urządzenia umieszczone wewnątrz mieszkania, które umożliwiają korzystanie z internetu. To będzie przede wszystkim router. Solidni dostawcy internetu przekazują użytkownikowi takie urządzenie na własność za symboliczną kwotę lub go wynajmują. Przy czym warto dowiedzieć się, jaki model routera otrzymamy i sprawdzić, czy to rzeczywiście nowoczesne urządzenie. Na marginesie warto dodać, że w przypadku internetu mobilnego może być konieczna dodatkowa antena zwiększająca zasięg modemu.

Czas trwania umowy

Warto także postawić na ofertę internetu, w której możemy wybierać różne warianty umowy. Chodzi szczególnie o długość jej trwania. Umowa powinna być dopasowana do naszych potrzeb. Obok umowy na czas nieokreślony powinny być również dostępne inne warianty – zarówno dłuższe, jak i krótsze (np. umowa na 24 miesiące). Jaką opcję wybrać? Znowu zależy to od konkretnego przypadku. Jeśli szybkość internetu jest zadowalająca i do tego używa się własnego routera, najwygodniejsza może okazać się umowa na czas nieokreślony. Gdy natomiast używamy sprzętu dostarczonego przez firmę lub przewidujemy zwiększenie szybkości internetu w przyszłości, korzystniejsza może okazać się umowa krótkoterminowa.

Opinie o dostawcy i cena

Nie można zapominać również o porównaniu cen różnych ofert, jeśli zależy nam na najtańszym internecie. Cena nie powinna być jednak ostatecznym wyznacznikiem. Należy wziąć pod uwagę także inne parametry oferty, szczególnie te, o których napisaliśmy wcześniej. Nie warto wybierać najtańszej oferty, jeśli miałoby to się odbyć kosztem jakości łącza.

Warto także sprawdzić opinie o wybranym dostawcy i jego ofercie. Najszybciej można je znaleźć na różnych forach internetowych. Do tego pojawiają się również recenzje i testy w specjalistycznych portalach.

Internet w pakiecie

Jeśli użytkownikowi zależy bardzo na jak najniższym koszcie internetu, ale jednocześnie potrzebuje szybkiego łącza, najkorzystniejszym rozwiązaniem może okazać się wybór oferty internetu w pakiecie z innymi usługami. Często jest to internet stacjonarny w zestawie z telewizją. Łączenie kilku usług jest zawsze korzystniejsze cenowo, niż ich zakup osobno. Do tego można znaleźć różne atrakcyjne promocje takich pakietów (np. 6 miesięcy internetu za darmo). Warto w tym kontekście sprawdzić np. oferty sieci Play.

Internet do domu nie musi wcale generować dużych kosztów, a jednocześnie może być szybki i stabilny. Na rynku można znaleźć takie właśnie oferty. Tym bardziej nie warto dokonywać wyboru internetu spontanicznie, bez zastanowienia, ale najlepiej przeanalizować różne opcje pod kątem potrzeb i możliwości finansowych.

[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne-w-polsce-w-2020-roku,1,14.htm

Oceń