Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Impregnat do drewna – jaki wybrać?

Impregnat do drewna – jaki wybrać?

Wzmocnienie struktury drewna i ochrona od wewnątrz są równie istotne, co jego zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Przeczytaj, dlaczego należy impregnować drewno oraz jaki impregnat będzie najlepszy.

Pozostawienie drewna bez żadnego zabezpieczenia nie wchodzi w grę. Rustykalnym efektem surowego drewna będzie można cieszyć się stosunkowo niedługo – wkrótce na powierzchni pojawią uszkodzenia i spękania, a naturalny kolor zszarzeje. W przypadku drewna użytkowanego na zewnątrz, oprócz konieczności ochrony przed oddziaływaniem negatywnych warunków atmosferycznych, jak opady deszczu i śniegu, zmienne temperatury i promieniowanie UV, niezbędne jest zapobieganie procesom korozji biologicznej. Wskutek oddziaływania czynników środowiskowych surowe drewno chłonie wilgoć z otoczenia, pęcznieje, w końcu pęka. Zawilgocone drewno to doskonała pożywka dla mikroorganizmów, grzybów pleśniowych, owadów itd.

Jakie właściwości powinien mieć impregnat?

W przeciwieństwie do produktów nawierzchniowych impregnat to wyrób, który działa od wewnątrz. Zaaplikowany na powierzchnię surowego drewna, wnika w jego głąb i wzmacnia strukturę – zapewnia mu długotrwałą ochronę biologiczną, a jednocześnie zmniejsza chłonność (powoduje to m.in. obniżenie zużycia produktów nawierzchniowych).

Jakich właściwości należy szukać w tego rodzaju produktach? Najlepiej posłużyć się przykładem. Wśród dostępnych na rynku impregnatów wyróżnia się Sadolin Impregnat Techniczny SuperBaseHP, który daje długoletnią ochronę biologiczną przed szkodliwym działaniem grzybów wywołujących siniznę i grzybów podstawczaków. Dzięki temu ryzyko rozpadu drewna jest mniejsze.

Czy sama impregnacja drewna wystarczy?

Skoro dobrej jakości impregnaty zapewniają tak długotrwałą i skuteczną ochronę m.in. przed korozją biologiczną, czy to oznacza, że nie potrzeba już żadnych innych produktów? Absolutnie nie. Impregnat wzmacnia i przygotowuje drewno do aplikacji wyrobów nawierzchniowych. Powłoka utworzona przez lakier, lakierobejcę lub farbę odizolowuje powierzchnię od otoczenia, stanowi więc swego rodzaju „tarczę” ochronną – zabezpiecza przed oddziaływaniem wilgoci czy promieniowania UV.

Jak stosować impregnaty?

Dokładne procedury związane z impregnowaniem drewna to kwestie indywidualne, wynikające z zaleceń producenta konkretnego wyrobu. Można tu jednak wskazać kilka uniwersalnych zasad.

Po pierwsze, kluczowe jest prawidłowe przygotowanie powierzchni. Jeśli to nowe drewno, upewnij się, że jest czyste i suche (maks. 15% wilgotności). Jeżeli poddajesz drewno renowacji – usuń zniszczone powłoki. Po drugie, zadbaj o odpowiednie warunki przeprowadzania prac. Nie planuj ich na zbyt upalny dzień, pomyśl o innym terminie, jeśli zapowiadane są opady itd. Po trzecie, zapoznaj się z zaleceniami na etykiecie lub w karcie technicznej produktu. Znajdziesz tu wiążące informacje dotyczące ilości wyrobu, liczby warstw czy niezbędnych narzędzi.

W przypadku powierzchni użytkowanych na zewnątrz impregnowanie drewna to konieczność. Jeśli chcesz zapewnić drewnianym elementom najlepszą, długotrwałą ochronę, nie zapominaj o tych kilku prostych zabiegach.

Oceń