Together Magazyn » Dom » Hydroizolacja piwnicy w domu nowym i starym

Hydroizolacja piwnicy w domu nowym i starym

Hydroizolacja piwnicy w domu nowym i starym

Budując nowy dom, powinieneś już na etapie ustalania szczegółów projektu, sprawdzić czy izolacja piwnicy przed wodą została zaplanowana z należytą starannością. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku kupna starego domu, wymagającego remontu. Tutaj hydroizolacje piwnic będą znacznie trudniejsze do wykonania, co jednak nie znaczy, że są możliwe. Rynek oferuje nam bowiem szereg rozwiązań, pośród których na pewno znajdziesz coś dopasowanego do własnej sytuacji.

Izolacja ścian piwnicy – podstawy

W przypadku nowych budynków izolacja piwnic powinna być wykonywana dopiero po ostatecznym związaniu betonu. Ściany piwnic należy zabezpieczyć zarówno poziomo, jak i pionowo. Dlatego też warto położyć warstwę izolującą na ławach fundamentów i pod podłogą oraz na ścianach zewnętrznych – mających bezpośrednią styczność z gruntem. To właśnie wody gruntowe są najczęstszą przyczyną pojawiania się wilgoci w piwnicy (odpowiadającej za pleśń, brzydki zapach oraz powolne uszkadzanie podstaw konstrukcji budynku). Pionowa izolacja ścian piwnicy powinna kończyć się co najmniej 40 cm nad poziomem gruntu i ściśle łączyć z izolacją ściany parterowej. W układzie pionowym warto postawić na duży zakład poszczególnych warstw, by uniknąć efektu przesiąkania wody.

Więcej informacji na temat istoty hydroizolacji piwnicy znaleźć można <tutaj>.

 

Izolacja fundamentów w starym domu – ważny element remontu

Prace hydroizolacyjne w starym domu to jedna z najważniejszych części przygotowania budynku do prac wykończeniowych. Większość piwnic w starych domach boryka się z problemem nadmiernej wilgoci. Aby móc przeprowadzić ich osuszenie konieczna jest właściwa hydroizolacja. Najpowszechniejszym sposobem na uszczelnienie fundamentów jest odkopanie ich (w odcinkach nie dłuższych niż 2 m, by nie uszkodzić konstrukcji budynku) oraz zabezpieczenie zewnętrznej części ścian właściwymi preparatami i folią. Drugi sposób polega na nasyceniu ścian odpowiednim preparatem, który blokuje przedostawanie się wody. Jest to tzw. system przepony hydrofobowej. Wymaga on jednak wykonania licznych otworów w ścianach oraz usunięcia mokrego tynku.

Izolacja piwnicy przed wodą – nie tylko gruntową

Właściwa izolacja piwnicy przed wodą jest działaniem wieloetapowym. Należy tu zadbać o nieprzenikanie wód gruntowych oraz o to, by systemy odprowadzające deszczówkę nie podmywały fundamentów. Jeżeli problemy dotyczą okresowego występowania podtopień, konieczne jest zaplanowanie drenażu podwórka i wyposażenie go w dobry system odwadniający.

Hydroizolacje piwnic – jakie materiały są najskuteczniejsze?

Izolacje przeciwwodne powinny się opierać na trwałych, elastycznych oraz odpornych na warunki atmosferyczne materiałach. W przypadku piwnic, najczęściej wykorzystuje się papy bitumiczne na poliestrze oraz folie izolacyjne o odpowiedniej grubości. Powierzchnia betonu powinna być zagruntowana płynnym środkiem oraz pokryta masą bitumiczną o wysokich właściwościach hydroizolacyjnych. Specjalna folia kubełkowa zapewnia dostęp powietrza do ścian i wspomaga ich osuszanie.

Przeprowadzenie prac hydroizolacyjnych w odpowiednim momencie zapewnia długoletnie, komfortowe użytkowanie budynku – warto w to zainwestować.

Autorem artykułu jest lider w dziedzinie hydroizolacji budynków, firma – HermetSystem.

1/5 – (1 głosów)