To, że każde dziecko jest inne widać już w pierwszych dniach po urodzeniu. Niektóre noworodki przesypiają całe dnie, budząc się jedynie na jedzenie. Inne wręcz przeciwnie – zapadają w bardzo płytki sen, w efekcie czego wybudza je najmniejszy szelest. Jedne dzieci chętnie śpią same w łóżeczku, inne – od razu płaczą, chcąc być stale na rękach. Jeśli odnosisz wrażenie, że Twoja pociecha jest wymagająca, być może należy do tzw. high need baby.
O noworodkach mówi się, że przesypiają całe dnie, budząc się wyłącznie na jedzenie i zmianę pieluchy. W większości przypadków tak jest, jednak… niektórzy rodzice doznają wręcz rozczarowania. Niektóre dzieci wcale nie chcą spać, a jeśli już – za nic nie zasną we własnym łóżeczku. Mogłyby być noszone i tulone przez 24 godziny na dobę. Znasz to z autopsji? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja pociecha należy do tzw. grupy high need baby.
High need baby – co to?
High need baby to dziecko, które jest bardzo wymagające i ma specyficzne potrzeby. Przynależność do tej grupy wcale nie wiąże się z żadnymi zaburzeniami, bo HNB nie stanowi jednostki chorobowej. Przyjmuje się, że te wyjątkowe oczekiwania wynikają głównie ze szczególnego odbierania bodźców przez malucha. Dlatego dzieci są bardziej absorbujące, częściej płaczą, domagają się noszenia na rękach i przytulania, a także wymagają większej uwagi rodziców.
Jak rozpoznać high need baby?
Każdy noworodek potrzebuje bliskości rodziców, częstego przytulania, bezpośredniego kontaktu – to prawda. Jednak dzieci należące do grupy HNB są pod tym względem dużo bardziej specyficzne. Dlatego można wskazać kilka cech, które są charakterystyczne dla tzw. high need baby.
- Nadmierna aktywność
Dzieci o wyjątkowych potrzebach są bardzo aktywne. Mówi się, że nie są w stanie spokojnie leżeć. Dlatego każda próba ich „ujarzmienia”, np. poprzez owinięcie w rożek czy otulacz, zwykle kończy się ostrym protestem.
- Niechęć do leżenia w łóżeczku
Malucha HNB łatwo rozpoznać po jego nieodkładalności. Trudno je odłożyć do łóżeczka – szybko się budzą, gdy tylko poczują materac. W wielu przypadkach nie pomaga noszenie malucha w chuście / nosidle. Takie dziecko najbezpieczniej czuje się wyłącznie na rękach u rodziców.
- Zwiększona wrażliwość
Dzieci należące do grupy HNB cechuje zwiększona wrażliwość na bodźce. Noworodki nie śpią, ale znajdują się w tzw. trybie czuwania. Bardzo szybko się budzą.
- Zwiększona potrzeba bliskości
Chociaż każdy noworodek potrzebuje bezpośredniego kontaktu, dzieci HNB są w tym względzie bardziej wymagające. Uspokaja je najczęściej tylko ssanie piersi, noszenie na rękach czy spanie w jednym łóżku.
Jeśli jesteś rodzicem dziecka należącego do grupy HNB, musisz do tego przywyknąć. Zachowania malucha są wpisane w jego naturę, z którą raczej nie da się walczyć. W takim przypadku trzeba znaleźć własne sposoby radzenia sobie z noworodkiem.