Together Magazyn » Aktualności » Gotowi na ferie zimowe?

Gotowi na ferie zimowe?

Jeszcze tylko kilka emocjonujących dni przed wystawieniem ocen semestralnych i rozpocznie się najbardziej wyczekiwany przez uczniów moment tej zimy – ferie zimowe. Tym razem przygotowaliśmy przegląd atrakcji organizowanych w Gdyni i Sopocie.

Muzeum Miasta Gdyni

W tym roku bogatą ofertę kulturalno-edukacyjną przygotowało Muzeum Miasta Gdyni. Od wtorku do piątku w godz. 10.00–13.00 wszystkie dzieci w wieku 7–12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach prowadzonych w oparciu o wystawy „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” i „Sztuka patrzenia. Architektura w fotografii Czesława Olszewskiego”. Kreatywny czas w Muzeum będzie można wypełnić zwiedzaniem ekspozycji i twórczymi działaniami w sali edukacyjnej. Natomiast w ramach Ferii w Muzeum (17–27.01) zaplanowano filmowe poranki, turniej gier planszowych i warsztaty dla dzieci.

Jak wyglądał modernistyczny pokój dla dzieci? Czy żyło się w nim wygodnie? Kto zaprojektował te wszystkie przedmioty i sprzęty? Odpowiedzi na te pytania będzie można uzyskać podczas warsztatów Równo Pod Sufitem, które odbędą się 17 stycznia w godz. 11.00–13.00. Będzie okazja, by przyjrzeć się meblom, zabawkom i modernistycznym dodatkom. Uczestnicy będą mogli zainspirować się i urządzić własne, miniaturowe pokoiki dla dzieci.

Kolejny z warsztatów, Na Tropie Gorsecików, który zaplanowano na 18 stycznia (godz. 11.00–13.00) to poszukiwanie oryginalnych podłóg podczas wędrówki po wnętrzach gdyńskich kamienic. Pod lupą znajdą się niewielkie, terakotowe płytki o wyjątkowym kształcie, nazywane gorsecikami. W czasie warsztatów będzie można ułożyć własne wzorki i połączyć je we wspólną mozaikę podłogową. Uczestnicy zaprojektują i wykonają również autorski magnes gorsecik.

Dzień później, 19 stycznia (godz. 11.00–13.00), będzie można wziąć udział w muzealnych podchodach i warsztatach Mali Kuratorzy. Na wystawie czekać będą łamigłówki i zadania, dzięki którym lepiej będzie można poznać chłód szkła, połysk metali, chropowatość tynków, gładkość matowych gorsecików i dokładnie przyjrzeć się detalom gdyńskiego modernizmu. Na postawie zdobytej wiedzy powstanie katalog wystawy.

Co jeszcze przygotowało Muzeum Miasta Gdyni na tegoroczne ferie zimowe?

  • 20.01, godz. 11.00–13.00 – Warsztaty Modelowe Mieszkanie

  • 24–27.01, godz. 10.00–11.00 Filmowe Poranki w Muzeum

  • 24.01, godz. 11.00–13.00 – Warsztaty Retusz

  • 25.01, godz. 11.00–13.00 Warsztaty Foto-Naszywka

  • 26.01, godz. 11.00–13.00 – Warsztaty Foto-Model

  • 27.01, godz. 11.00–13.00 – Warsztaty Fotowymiar

Co ciekawego w Muzeum Emigracji?

W styczniowy weekend, 21 i 22 stycznia, warto zawitać do Muzeum Emigracji w Gdyni. Oprócz atrakcyjnego kontaktu z historią XX wieku, będzie tam można spotkać tajemniczą Agentkę X, która zleci dzieciom (w wieku 11–15 lat) sekretną misję na terenie placówki. Prawdopodobnie w jej agencji detektywistycznej działa szpieg… Postanowiła więc działać na własną rękę. Pod przykrywką zajęć edukacyjnych, chce poprosić dzieciaki o wykonanie zadań. Istnieje uzasadniona obawa, że dorosłe osoby myszkujące po muzeum wzbudziłyby podejrzenia. Takie zachowanie całkowicie przystaje młodzieży i dzieciakom, a nikt nie będzie się spodziewać, że wykonują one poważną, szpiegowską robotę! Jesteście ciekawi, co będzie dalej? Koniecznie odwiedźcie Muzeum Emigracji w styczniową sobotę i niedzielę (godz. 17.00–18.30)

Trochę dawniejsze dzieje

Do nieco dawniejszych czasów przeniesiemy się na sopockim Grodzisku. W dniach 17–20 i 24–27 stycznia najmłodsi miłośnicy historii będą mogli się przekonać, jak wyglądało życie 1000 lat temu, poznać uzbrojenie Słowian i wikingów czy spróbować swoich sił w malarstwie ściennym. Zaplanowano również ognisko z możliwością upieczenia kiełbasek, warsztaty garncarskie i gry planszowe. Zajęcia będą trwały w godzinach 10.00–14.00. Mogą w nich brać udział zarówno zorganizowane grupy, jak i indywidualni uczestnicy. Dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny.

Zawsze warto eksperymentować

Czy wiesz, co znajdziesz w ulubionych przekąskach? Czy możemy rozłożyć je na czynniki pierwsze? Jak zastąpić konserwanty? I co mają wspólnego jogurty chrząszczami? Tego wszystkiego będzie można się dowiedzieć podczas Interaktywnych Warsztatów Rodzinnych „Tajemnicze E”, które odbędą się w Centrum Nauki Experyment Gdynia. Dobra zabawa i spora dawka wiedzy, czyli dwa w jednym dla całej rodziny! Zajęcia odbędą się 14 i 15 oraz 28 i 29 stycznia w godzinach 12.00 i 15.00. Z kolei warsztaty „GENialna genetyka” (21–22.01, godz. 12.00 i 15.00). Warsztaty dedykowane seniorom z wnukami z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przygoda z GENialnymi zagadkami genetycznymi to propozycja dla młodych odkrywców od siódmego roku życia wraz z dziadkami. Salka warsztatowa zamieni się na godzinę w laboratorium, aby poprzez zabawę, nauczyć się m.in. przygotowywania materiałów do obserwacji pod mikroskopem. Na warsztatach młodzi naukowcy m.in. przeprowadzą izolację DNA z owocu, stworzą własny preparat z cebuli, dokonają obserwacji przygotowanego preparatu pod mikroskopem i przygotują drzewo dziedziczenia w rodzinie.

Egzotyka bliżej nas

Ponieważ w tym roku ferie w naszym województwie odbywać się będą w drugiej połowie stycznia, w Gdyńskim Akwarium czekają nas w tym czasie m.in. coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy o Pingwinach (20.01), Dzień Babci i Dziadka (21–22.01) oraz VI urodziny Klubu Młodego Odkrywcy Mórz – stworzonego z myślą o pasji poznawczej człowieka, który dzięki zanurzaniu się coraz głębiej w świat wiedzy o oceanie, coraz lepiej rozumie naturę zagrożeń błękitnej planety. Ferie zimowe podzielone zostały na program ramowy, realizowany od poniedziałku do piątku oraz wydarzenia specjalne odbywające się w soboty i niedziele. W dni powszednie spotkania w podwodnym ogrodzie będą się rozpoczynały od zwiedzenia ekspozycji Akwarium Gdyńskiego z przewodnikiem. Ten punkt programu to nie lada gratka dla gości indywidualnych zainteresowanych historiami z życia codziennego zwierząt. Po takim spacerze wśród egzotycznych i tych bliższym wodom mieszkańców będzie można przysiąść na chwilę w Sali Kinowej, aby posłuchać opowieści o ludziach zajmujących się badaniem oceanów na Ziemi. Warto sprawdzić, jaki wpływ na nasze życie mają masy słonej wody i jak nasza aktywność oddziałuje na oceany.

Ferie w rytmie aktywności sportowej

Jeśli tęsknicie za szumem fal, nie musicie czekać do lata. Zagospodarujcie swój wolny czas na wizytę w sopockim Aquaparku. Na miłośników mocnych wrażeń i dobrej zabawy czekają zjeżdżalnie i baseny dla całej rodziny. Po basenie można wybrać się na bowling do pobliskiej kręgielni. Rywalizacja na torach to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu w rytmie aktywności i zdrowej rywalizacji.

Nie mieliście jeszcze okazji odwiedzić Aquaparku Reda? Być może właśnie w te ferie będzie ku temu odpowiednia sposobność. Na miejscu czeka na Was 500 metrów zjeżdżalni, 500 pontonów, 15 rekinów i… 2,5 mln litrów wody, a przede wszystkim – dużo świetnej zabawy dla całej rodziny. Najmłodsi mogą oddać beztrosko się bawić na wspaniałym okręcie wyposażonym w siedem zjeżdżalni.

Z kolei sopocki MOSIR tradycyjnie już zaprasza na sztuczne lodowisko, które jest czynne na placu przed Domem Zdrojowym, nieopodal wejścia na molo. Cena pojedynczego biletu to 5–8 zł, a karnet na 5 wejść kosztuje 20–35 zł. Na miejscu można wypożyczyć lub naostrzyć łyżwy. Godziny otwarcia:

  • poniedziałek – piątek: 16.00–20.00

  • sobota, niedziela, ferie i dni świąteczne: godz. 11.30–20.00.

Posiadaczom Sopockiej Karty Rodzina 3+ przysługuje rabat 50% na zakup biletów.

Podczas tegorocznych ferii dzieci będą mogły spróbować również swoich sił w boksie. Klub Sportowy Bombardier Gdynia w trakcie ferii zimowych ma zamiar przeprowadzić bezpłatne zajęcia sportowe sekcji bokserskiej. Zajęcia dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych będą odbywały się od poniedziałku do piątku o godzinach 11.00–12:30 przy ul. Morskiej 89.

Z kolei Gdyńskie Centrum Sportu proponuje (16–27 stycznia), od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–14.00 na terenie Hali Lekkoatletycznej GCS zajęcia sportowe w takich dyscyplinach, jak piłka nożna, koszykówka, tenis stołowy czy unihokej. Dla najmłodszych uczestników stworzony zostanie kącik malucha. W salce fitness na hali planowane są zajęcia ruchowo-taneczne z zumby dla dzieci.

Oceń