Together Magazyn » Aktualności » Gdzie odpocząć w Polsce ?

Gdzie odpocząć w Polsce ?

Kampinoski Park Narodowy

kampinos
Kampinoski Park Narodowy to polski park narodowy utworzony w 1959 roku, znajdujący się na terenie województwa mazowieckiego. W 2000 roku został wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. Powierzchnia parku wynosi ponad 38 tysięcy ha, z czego 72 ha przypada na Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach. Wokół parku rozciąga się strefa ochronna, a w jego granicach znajdują się rozległe obszary Puszczy Kampinoskiej. Na terenie parku występują wydmy i bagna. Uważa się go za jedną z najważniejszych ostoi fauny niżu polskiego – występuje tu połowa rodzimych gatunków zwierząt. Z dziećmi warto odwiedzić przede wszystkim Muzeum Puszczy Kampinoskiej, gdzie pociechy będą mogły zrobić sobie zdjęcie z eksponatami wilka, lisa, dzika czy łosia.

Białowieski Park Narodowy

białowieski park narodowy
Białowieski Park Narodowy położony jest w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim. Zajmuje centralną część Puszczy Białowieskiej – ostatniego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz największej na świecie populacji żubra. Najczęściej zwiedzanymi obiektami są Rezerwat Pokazowy Żubrów, muzeum i Obszar Ochrony Ścisłej. Z dziećmi kochającymi zwierzęta na pewno należy się wybrać do Rezerwatu Pokazowego, gdzie żyją nie tylko żubry, ale także wilki, łosie, dziki, sarny, jelenie, tarpany oraz ogromne żubronie. Emocji dostarczy także mobilne zwiedzanie parku za pomocą kolejki wąskotorowej, która od lat robi furorę – nie tylko wśród dzieci.

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy to jeden z większych parków narodowych w Polsce, utworzony w 1955 roku. Park jest udostępniany dla turystyki – posiada sieć dobrze oznakowanych szlaków, taternictwa oraz narciarstwa. Na turystów czeka tu mnóstwo atrakcji, przede wszystkim szczyty górskie: Zawrat, Kozi Wierch, Rysy, Giewont, Kasprowy Wierch, Świnica. Na terenie parku występują liczne potoki oraz ok. 30 jezior zwanych „stawami”, tj. Dolina Pięciu Stawów, Morskie Oko, Smreczyński Staw i inne. Znajduje się tu także największa i najgłębsza jaskinia Polski – Jaskinia Wielka Śnieżna. Wśród zwierząt można spotkać niewystępujące nigdzie indziej: świstaka tatrzańskiego i kozicę tatrzańską, która jest symbolem Tatr.

Park Narodowy „Bory Tucholskie”

bory tucholskie
Park Narodowy „Bory Tucholskie” to park utworzony w 1996 r., znajdujący się na terenie województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim. W obrębie parku znajduje się 21 jezior, z których największe i najgłębsze to Jezioro Ostrowite. Siedem z nich jest ze sobą połączone i tworzy ciąg nazwany Strugą Siedmiu Jezior. W Parku znajdziemy wiele rzek i jezior przystosowanych do turystyki wodnej, tj. pływanie, żeglarstwo, kajakarstwo czy rowerki wodne. Liczne szlaki turystyczne – ścieżki piesze i rowerowe sprzyjają turystyce rodzinnej. Na terenie parku znajduje się aż 17 rezerwatów przyrody, w tym Bagno Grzybna, gdzie zobaczymy żurawia popielatego. Tutaj również zobaczyć można Kamienne Kręgi w Odrach, czyli największe w Polsce skupisko kamiennych kręgów, prawdopodobnie cmentarzysko Gotów, położone nad brzegiem rzeki Wdy.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.przystanektlen.pl/

5/5 – (1 głosów)