Together Magazyn » Styl życia » Gdańskie Miniatury na szlaku kościołów Starego Przedmieścia

Gdańskie Miniatury na szlaku kościołów Starego Przedmieścia

Czy w bożonarodzeniowej szopce umieszcza się portowe żurawie? Jakie są dzieje Muzeum Narodowego? Co to takiego ormiański Chaczkar i gdzie można go znaleźć w Gdańsku? Zapraszamy na trasę styczniowych Gdańskich Miniatur. Spacer z przewodniczką i portalem iBedeker odbędzie się 21 stycznia, zapisy trwają do 13 stycznia na adres e-mail: miniatury@ikm.gda.pl.

Wędrówka po kościołach Starego Przedmieścia rozpocznie się od zwiedzania kościoła Świętej Trójcy, w którym znajduje się ruchoma, całoroczna szopka bożonarodzeniowa przedstawiająca Polskę, od gór po Bałtyk. Pojawia się w niej także Gdańsk: nabrzeże z Żurawiem, kamieniczki, kościół Mariacki i Ratusz Głównego Miasta. Kolejnym punktem zwiedzania będzie kaplica świętej Anny, która powstała w XV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Jagiellończyka. Działał tu słynny pastor Krzysztof Mrongowiusz – badacz kultury kaszubskiej.

Dalej trasa spacery wiedzie do dawnego klasztora franciszkańskiego, w którym obecnie znajduje się Muzeum Narodowe, po kościół św. Piotra i Pawła. W 2009 roku powstał tu powstał Zaułek Ormiański i uroczyście odsłonięty został Chaczkar, czyli kamienny kamień krzyżowy, zdobiony charakterystycznym dla sztuki ormiańskiej kwiatowym motywem.

W piątek, 30 stycznia o godzinie 11.00 zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej na spotkanie podsumowujące pierwszy semestr zabawy. Dzieci i młodzież poznają odpowiedzi do zagadek, spotkają się z ich autorami oraz otrzymają nagrody- bilety wstępu do trójmiejskich instytucji kultury – informuje Anna Urbańczyk z IKM.

Kościoły, szpitale i przytułki dawnego Gdańska

Data: 21 stycznia 2015r, godz. 10.00, 11.30, 13.00

Zapisy do 13 stycznia: miniatury@ikm.gda.pl

Kategoria wiekowa: szkoły podstawowe (klasy V-VI) – szkoły ponadgimnazjalne

Czas trwania: ok 1,5 godz.

Maksymalna liczba osób zgłaszanych: 30

Maksymalna liczba osób podczas jednego spaceru: 50

Spacery Gdańskich Miniatur są bezpłatne.

Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do 14 stycznia (środa) 2015 r.

Więcej informacji, mapka oraz pytania konkursowe do styczniowej trasy znajdują się na stronie:

www.ikm.gda.pl/dzialanie/alternatywnie-o-miescie/gdanskie-miniatury/aktualna-trasa-2015/

Gdańskie Miniatury to projekt edukacyjny, który korzystając z formy gry terenowej, pozwala odkrywać uczniom i uczennicom, a także dorosłym zainteresowanym historią Gdańska, niezwykłe miejsca i postacie związane z naszym miastem. Przez pięć lat zabawa miała różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. Poprzednie edycje poświęcone były: niezwykłym kobietom w historii Gdańska czy fortyfikacjom miasta. W roku szkolnym 2014/2015 spacery odbywają się szlakiem kościołów, przytułków i szpitali.

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk, iBedeker.pl

Patroni medialni: Historia.org, Histmag.org, Radio Gdańsk, Miasto Dzieci ,

Together Magazyn

Partnerzy: Teatr Wybrzeże, Opera Bałtycka, Teatr Miniatura, Fundacja Wspólnota Gdańska, CSW Łaźnia, Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, Kino Helios, Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Oceń