Together Magazyn » Aktualności » Gdańskie dni Sąsiadów

Gdańskie dni Sąsiadów

Gdańskie Dni Sąsiadów to okazja do spotkania i poznania swoich sąsiadów i sąsiadek. Zabawa na świeżym powietrzu, spotkanie przy grillu czy święto ulicy – jest wiele sposobów, by wspólnie spędzić czas. Tegoroczna edycja trwać będzie od 29 maja do 30 czerwca i już można zarejestrować spotkanie w swojej dzielnicy! Gdańskie Dni Sąsiadów współorganizują: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska i Straż Miejska.

Spotkanie lub festyn można zarejestrować przez formularz dostępny na stroniewww.gdansk.dnisasiadow.pl/zarejestruj-sie lub w Instytucie Kultury Miejskiej. Każda osoba, która zarejestruje swoje spotkanie otrzyma pakiet startowy pomocny w organizacji imprezy, a wysyłając relację ze spotkania (zawierającą krótki opis i zdjęcia) można wygrać nagrody – bony do hipermarketu ogrodowo – budowlanego. Pakiety można będzie odbierać od połowy maja w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40.

– W 2014 roku spotkania w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów odbyły się 134 spotkania w 28 dzielnicach i 6 okolicznych gminach, a łącznie w wydarzeniach wzięło udział 3 260 osób. Była to rekordowa edycja pod względem ilości zarejestrowanych imprez – mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – komentuje Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Najbardziej aktywną dzielnicą w roku 2014 był Wrzeszcz, gdzie odbyło się 16 spotkań.

W pakiecie startowym, który można będzie odbierać od połowy maja w Instytucie Kultury Miejskiej, znajdują się: papierowe kubki i serwetki, torby materiałowe, zmywalne tatuaże, kolorowa kreda, balony, smycze, naklejki – identyfikatory, girlandy, koszulki dla organizatorów, plakaty, zaproszenia, pocztówki i foldery „10 dobrych rad, by spotkanie było udane”, a także nowość – maszynki do robienia baniek mydlanych i przypinki.

Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem – od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie.

Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa”. Instytut Kultury Miejskiej (wcześniej jako Gdańsk 2016), Urząd Miejski w Gdańsku oraz Fundacja „Wspólnota Gdańska” razem ze Strażą Miejską w Gdańsku organizują je w 2015 roku już po raz siódmy.

Więcej informacji i relacje z zeszłych lat znajdują się na stronie: www.gdansk.dnisasiadow.pl/Zapraszamy na sąsiedzki profil na Facebooku: www.facebook.com/GdanskieDniSasiadow

 

źródło: http://www.gdansk.pl/

Oceń