Together Magazyn » Aktualności » Gdańsk Czyta. Huelle, Trzaska i Staroń
books-

Gdańsk Czyta. Huelle, Trzaska i Staroń

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała video spotkania, w ramach akcji Gdańsk Czyta. To inspirujące rozmowy, z trzema jakże różnymi osobami, które wywierają wpływ na innych. Do obejrzenia na bibliotecznym kanale YouTube.

Przemek Staroń nauczyciel, który porusza młodzież

za-kulisami-wideo-spotkania-Przemek-Staroń-i-prowadzący-rozmowę-Marcin-Dybuk-Mat.-WiMBP-w-Gdańsku

Pierwszym gościem był Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, psycholog i kulturoznawca. Pretekstem do spotkania była książka „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem”. W rozmowie z Marcinem Dybukiem poruszonych zostało wiele ciekawych wątków, zarówno osobistych jak i zawodowych.

– Miałem ciekawe dzieciństwo. Rodzice zadbali o to, żeby dać mi dużo ciepła, dobra oraz miłości.  To nie było łatwe, ponieważ byłem wrażliwy. Pamiętam, że w dzieciństwie dość mocno odczuwałem lęk. Przez długi czas nie wiedziałem, co z tym zrobić. Tak samo, jak moi rodzice. Pod tym względem byłem trudnym dzieckiem. Dopiero później, kiedy zacząłem chodzić na psychoterapię, to zrozumiałem, że są ludzie o wysokiej wrażliwości. Uczyniłem to moją siłą – przyznał Przemek Staroń.

Cała rozmowa TUTAJ.  

Mikołaj Trzaska, czyli „Wrzeszcz!”

Ciekawym akcentem akcji Gdańsk Czyta było spotkanie z Mikołajem Trzaską. Niedoszły malarz, nieokiełznany improwizator, nagradzany autor muzyki do filmów Wojciecha Smarzowskiego w rozmowie z Kamilem Wicikiem, zdradził wiele ciekawych, a niekiedy bolesnych historii. Pretekstem spotkania była książka, wywiad rzeka, którą przeprowadzili z artystą Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński. Tytuł „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska. Autobiografia”.

M.-Trzaska-i-K.-Wicik-Mat.-WiMBP-w-Gdańsku

– Świat mojego dzieciństwa nie był szary. Miał pełno kolorów. Komunistyczna rzeczywistość też nie była szara, jak to się pokazuje w telewizji. Wtedy wszystko się działo. Ta zmiana też była piękna. Szliśmy do światła w tunelu. Jedyną możliwością było wykorzystanie tych warunków – twierdzi Trzaska.

Rozmowa TUTAJ.

Paweł Huelle: „Ktoś nazwał mnie klasykiem”

Autor m.in. bestsellerowego „Weisera Dawidka” czy „Mercedes-Benz: z listów do Hrabala”. W ramach akcji Gdańsk Czyta Paweł Huelle w rozmowie z Anną Burzyńską opowiedział m.in.: o najnowszym zbiorze opowiadań „Talita”. Zdradził także nieco tajemnic warsztatu pisarskiego.

Przemek-Staroń-podczas-wideo-spotkania-Mat.-WiMBP-w-Gdańsku

– Opowiadanie jest trudniejsze od powieści. W powieści mogą pozostać pewne słabości, których nawet redaktorzy nie wychwycą. W dłuższej formie można to nadrobić  błyskotliwym pasażem. W opowiadaniu nie ma na to miejsca. Jeżeli popełni się błąd, a redaktorzy tego nie wychwycą, to to natychmiast wychodzi – przekonuje Huelle.

Cały wywiad TUTAJ.

Warto podkreślić, że to nie jedyne video rozmowy, które można obejrzeć na kanale You Tube Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Znajdziecie tam także wywiady: z Kabaretem Hrabi, Igorem Brejdygantem, autorem „Szadzi” czy Markiem Krajewskim i Mariuszem Czubajem, mistrzami gatunku kryminalnego.

Oceń