Fundacja Cudów Szafa – nasz pomysł na dobroczynność poprzez recykling!
Fundacja Cudów Szafa powstała w sierpniu 2013 roku, na drodze idei wyrównywania szans w społeczeństwie. Naszym założeniem jest niesienie pomocy każdemu, niezależnie od wieku, pochodzenia czy też sytuacji w jakiej się znajduje. Wierzymy bowiem, że w każdym człowieku tkwi potencjał oraz talent, uśpione często przez społeczne bariery oraz powszechnie utarte przekonania. Proponowane przez Fundację różnorodne formy wsparcia kierujemy zatem zarówno do osób dorosłych jak i dzieci, zagrożonych wykluczeniem społecznym, chorych, niepełnosprawnych, ale także do tych, którzy pragną zmienić coś w swoim życiu.
Dbając o kreatywny rozwój dzieci i młodzieży realizujemy autorskie warsztaty twórczego myślenia i działania, które mają na celu poprzez pobudzenie wyobraźni oraz wyzwolenie ekspresji artystycznej uczestników, kształtowanie ich zdolności plastycznych, a także promowanie idee recyklingu. W trakcie dwugodzinnych spotkań dzieci mają okazję, wykazać się pomysłowością, wykorzystując różne techniki plastyczne, w tworzeniu nowych produktów poprzez wykorzystywanie surowców wtórnych. Na drodze twórczej ekspresji, dzięki zabawie makulaturą, plastikowymi butelkami, kapslami, czy też guzikami, mali artyści tworzą niebanalne przedmioty takie jak choćby maszyny XXII wieku. W zajęciach uczestniczą przede wszystkim ludzie młodzi, w wieku 4-10 lat, ale doświadczenie pokazało nam, że doskonale sprawdza się także praca w grupach zintegrowanych – dorośli, dzieci, osoby niepełnosprawne.
W ramach Fundacji prowadzone są również działania z zakresu promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, w tym popularyzacja aktywności fizycznej oraz porady dotyczące prawidłowego odżywiania. Oprócz konsultacji indywidualnych planujemy wprowadzić zbiorowe działania z zakresu psychodietetyki oraz profilaktyki chorób dietozależnych. Nasza oferta skierowana jest także do osób niepełnosprawnych i chorych, które pragną być nadal aktywne fizyczne, a przy tym stosować zdrową, dobraną pod ich kątem dietę ( w tym również wegetariańską).
Chcąc stworzyć kreatywną alternatywę wobec codziennych obowiązków dla osób starszych, oferujemy im zajęcia z decoupage. Ta znana od dawna technika zdobienia mebli oraz innych przedmiotów, pozwala naszym uczestnikom wykazać się inwencją twórczą w ciepłej atmosferze, pod czujnym okiem artysty plastyk.
Dbając o prawa i bezpieczeństwo zwierząt podjęliśmy się współpracy z OTOZ Animals –Schronisko „Ciapkowo” w Gdyni oraz Fundacją Viva, dzięki czemu dokonaliśmy wirtualnej adopcji dwóch psów, będących w ciężkim stanie zdrowotnym. Poprzez portal społecznościowy prowadzimy regularne działania, mające na celu promowanie zjawiska adopcji zwierząt ze schronisk. W październiku 2014 roku zorganizowaliśmy koncert charytatywny, z którego dochody przeznaczone zostały na pomoc pupilom ze schroniska w Gdyni.
Chcąc realizować postawione sobie cele, Fundacja podjęła się prowadzenia SKLEPÓW CHARYTATYWNYCH. Pierwszy z nich działa już od września 2013 roku i mieści się w Gdańsku-Morenie na ul. Nałkowskiej 3. Od 10 lipca 2014 roku, działalność Fundacji poszerzyła swój zasięg i dotarła także do Gdyni. W ten sposób powstał kolejny sklep charytatywny na ul. Hryniewickiego 10 (za Sea Towers).
Poprzez zbiórkę i sprzedaż darów sklepy promują recykling, a tym samym zdobywają fundusze na działania Fundacji. Jednakże co najistotniejsze, wszelkie te zabiegi umożliwiają każdemu z nas REALNE włączenie się w promowanie dobroczynności. Oddawane przez indywidualnych darczyńców produkty to rzeczy zarówno używane jak i nowe. Różnorodność asortymentu przekracza nasze oczekiwania. Do sklepu oprócz ubrań, książek czy zabawek, często trafia m.in. oryginalna i unikatowa biżuteria, przepiękna porcelana, a także różnego rodzaju artykuły związane z wystrojem wnętrz. Część tych darów przekazujemy innym organizacjom pożytku publicznego z przeznaczeniem na prowadzenie różnych działań charytatywnych. W ten sposób wspieramy między innymi Caritas Archidiecezji Gdańskiej, OTOZ Animals oraz Dom Opieki „Złota Jesień”.
Ogromnie cieszy nas to, że ludzie doskonale rozumieją, iż robiąc zakupy w naszych sklepach pomagają potrzebującym. Podobnie jest w momencie, gdy oddają rzeczy. Mechanizm dobroczynności nakręca się, a my obserwujemy radość i satysfakcję tych, którzy pomagają, jak i tych, których dzięki tym „zabiegom” mamy okazję wesprzeć.
Niebawem rozpoczniemy realizację dwóch nowych projektów: „Młode mamy na start!” oraz „Nowa Wiosna Życia”. Pierwszy z nich skierowany jest do kobiet w ciąży, spodziewających się pierwszego dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet samotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także z niepełnosprawnością. Drugi zaś przeznaczony jest dla seniorów oraz osób w wieku emerytalnym.