Nie tylko stół w kuchni wydaje się być sprzętem o właściwościach magicznych. Także tradycyjny kominek ma podobne działanie: jednoczy ludzi dookoła, sprawia, że życie towarzyskie i rodzinne toczy się w cieple ognia i trzaskających polan.
W chłodne dni takie samodzielne źródło ciepła jest nie do przecenienia. Na dodatek zapalić w kominku można nawet latem, kiedy chłodne, deszczowe albo burzowe dni dają nam się we znaki albo wracamy zziębnięci ze spaceru, podczas którego zaskoczyło nas oberwanie chmury. Tradycyjne kominki opalane drewnem to prawdziwe serca naszych domostw. Wolimy je od kominków ekologicznych i elektrycznych, choć oba typy zyskują coraz większe grono entuzjastów. Tradycyjny kominek jest ponadto atrakcyjną ozdobą każdego wnętrza, jednak aby długo utrzymać jego wyjątkowy status, musimy o niego dbać. Niezbędna jest konserwacja wkładu kominkowego oraz czyszczenie szyby. Służą do tego specjalne preparaty, bez których nasze zabiegi mogą nie być wystarczająco skuteczne.
Tradycja i nowoczesność
Tradycyjne kominki mogą być montowane zarówno centralnie na środku ściany, jak i narożnie. Ich obudowanie to już zupełnie inna historia. Jedni lubują się w stylizowanych obudowach przywodzących na myśl gotyckie portale albo kolonialne wnętrza. Drudzy gustują w kamiennej prostocie i stawiają na ciekawą strukturę granitu czy piaskowca. Jeszcze inni po prostu podążają za modą i dostosowują wystrój wnętrza do panujących trendów. Bez względu na upodobania pamiętać należy, że dobry wkład kominkowy musi być wysokiej jakości: elementy stalowe muszą być dostosowane do pracy w podwyższonych temperaturach, podobnie jak szyby. W przeciwnym wypadku wkład może ulegać deformacjom. Przy dzisiejszym zanieczyszczeniu powietrza dobrze postawić na kominek tradycyjny, który posiada deflektor – urządzenie, dzięki któremu spalanie jest bardziej ekologiczne. Wygodę użytkowania oraz komfort konserwacji zapewnia z kolei kurtyna powietrzna. Jeśli nasz wkład kominkowy na dysponuje, możemy mieć pewność, że na całej szerokości szyby będzie się osadzało znacznie mniej sadzy. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której przez czarne zadymione szyby pięknego tradycyjnego kominka w ogóle nie widać buzującego w nim ognia, a stan zanieczyszczenia szyby zniechęca nas do podjęcia czynności porządkowych.
Synonim domowego ogniska
Dobrze zaplanowana instalacja kominkowa z systemem rur oraz kratkami nawiewowymi rozmieszczonymi w całym domu może pełnić funkcję alternatywnego wspomagającego systemu ogrzewania. Jeśli zauważacie wyraźną tendencję do tego, że coraz cieplejsze zimy sprawiają, iż rzadko włączacie kaloryfery, tego rodzaju instalacja może oddać nieocenione usługi. Paląc w tradycyjnym kominku nagrzejecie przy okazji dom, a piękny zapach spalanego drewna (zwłaszcza z drzew owocowych) będzie unosił się wszędzie dookoła. Kominki tradycyjne nigdy nie znikną ze sfery naszych marzeń, bo ciepło, światło, trzask palonych polan to synonim domowego ogniska i poczucia bezpieczeństwa. Warto więc już na etapie realizacji projektu pomyśleć o materiałach najwyższej jakości, gdyż służyć nam będą latami. Dobrze zaprojektowany kominek opiera się niszczycielskiemu działaniu czasu i często stanowi główną atrakcję, kiedy np. chcemy sprzedać czy wynająć dom. Nowi lokatorzy zawsze o niego pytają, a jeśli tradycyjnego kominka brak – od razu planują remont.
Szukając firmy, w której zaopatrzymy się we wkład kominkowy oraz wszystkie niezbędne akcesoria, zwracajmy uwagę na to, czy udziela ona gwarancji na swoje produkty i usługi oraz czy wyczerpująco informuje o wszystkim, co związane z użytkowaniem i konserwacją. Przykłady kominków tradycyjnych znaleźć możemy tutaj: https://kratki.pl/pl/kategoria/kominki-tradycyjne.