Dobrze zorganizowane miejsce do nauki jest kluczowe nie tylko dla szkolnych sukcesów ucznia, ale też dla jego zdrowia. Podpowiadamy, jak zorganizować ergonomiczną przestrzeń do nauki dla dziecka.
Miejsce do odrabiania lekcji, nauki, ale też różnych kreatywnych aktywności – czegoś takiego potrzebuje każde dziecko, które rozpoczyna naukę w szkole. Ten przełomowy moment w życiu dziecka warto więc podkreślić, żegnając raz na zawsze dziecięcy stolik i krzesełko i zastępując je wygodnym biurkiem oraz dobrze dobranym krzesłem obrotowym. To meble, które – jeśli tylko dobrze je dobierzemy – posłużą młodemu człowiekowi przez co najmniej kilka lat.
Jak je wybrać? W kwestii estetyki warto posłuchać zdania dziecka, bo jeśli polubi ono swój kącik do nauki, chętniej będzie z niego korzystać. Choć warto pamiętać, że w tym wieku gusta zmieniają się jak w kalejdoskopie, dlatego dobrze jest delikatnie kierować dziecko w kierunku bardziej neutralnych i uniwersalnych rozwiązań, bo w przeciwnym wypadku po kilku miesiącach grozi nam rozpacz, kiedy dziecko uzna, że bajkowe krzesło jest za dziecinne, a kolor różowy jednak nie należy już do ukochanych barw…
Jeśli jednak chodzi o jakość i ergonomię, nie ma tu miejsca na żaden kompromis. Meble do nauki muszą być tak dobrane, by zapewnić komfort pracy oraz właściwą postawę ciała podczas nauki. Ważne jest też ich umiejscowienie – najlepiej w pobliżu źródła naturalnego światła, idealnie by padało ono z lewej strony. Potrzebujemy też dobrej lampki do nauki i zabawy wieczorem.
Słowo klucz: ergonomia
Czym jest ergonomia? Mówiąc najogólniej, to nauka o tym, jak zorganizować warunki pracy, by jak najlepiej odpowiadały one psychofizycznym potrzebom i możliwościom człowieka. Ergonomiczne meble to więc takie, które są dostosowane do parametrów ciała, a dzięki temu nie tylko wygodne, ale przede wszystkim pozytywnie wpływające na zdrowie całego ciała.
W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne, bo rozwijający się organizm jest bardzo podatny na powstawanie wad postawy. Rosnący kręgosłup potrzebuje więc dobrego podparcia, by zachować naturalne krzywizny. Jeśli dziecko będzie krzywiło plecy, siedziało niesymetrycznie lub garbiło się, nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa utrwali się w formie wady postawy, bardzo trudnej do skorygowania.
Co sprawia, że mebel jest dobrze dobrany do krzywizn ciała, a przez to ergonomiczny? Musi uwzględniać fakt, że każdy z nas jest inny, parametry naszych ciał różnią się. Im więcej możliwości regulacji, tym większa szansa, że fotel obrotowy dopasujemy idealnie do potrzeb dziecka. Jest to tym ważniejsze, że dzieci szybko rosną. Krzesło o niewielkiej możliwości regulacji trzeba będzie bardzo szybko wymieniać, bo przestanie się sprawdzać.
Dobry fotel obrotowy dla dziecka
Jakie kryteria powinno spełniać krzesło do biurka dla ucznia? Najważniejsze jest zapewnienie podparcia na całej długości kręgosłupa od odcinka lędźwiowego aż do łopatek. Oparcie nie powinno być więc proste – idealnie, jeśli jego kształt odwzorowuje naturalne krzywizny kręgosłupa. Warto zadbać też o podparcie odcinka szyjnego – modele z zagłówkiem, szczególnie jeśli jego wysokość jest regulowana, sprawdzają się najlepiej. Istotnym elementem są też podłokietniki, które umożliwiają utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas pracy. Używanie podłokietników korzystnie wpływa też na właściwe układanie nadgarstków podczas pracy i uniemożliwia dziecku „pokładanie się” bokiem na krześle, co nie jest zdrowe dla kręgosłupa.
Najlepsze dla dzieci są krzesła obrotowe z jak największą możliwością zmiany ustawień. Sama regulacja wysokości to zdecydowanie za mało, choć jest ona bardzo istotna – krzesło należy ustawić tak, by dziecko miało stopy płasko ułożone na podłodze, a kolana były ugięte pod kątem prostym.
Fotel powinien umożliwiać też dopasowanie głębokości i stopnia odchylenia siedziska. Dobrze, jeśli istnieje możliwość np. odchylenia się w czasie pracy, bez konieczności skomplikowanych ustawień – zmiana postawy ciała podczas nauki jest bardzo zdrowym nawykiem i dobrze, by dziecko mogło to zrobić samo, bez pomocy dorosłego.
A może nietypowy model?
Długie pozostawanie w pozycji siedzącej nie jest naturalne dla człowieka – choć żyjemy w rozwiniętej cywilizacji, wciąż mamy ciała takie, jak nasi dalecy przodkowie żyjący polowaniem i zbieractwem, w ciągłym ruchu. Dlatego coraz częściej proponuje się, by w miarę możliwości urozmaicać pozycje ciała przyjmowane podczas pracy. To zdrowy nawyk, który warto wyrabiać już od dzieciństwa. Będą temu sprzyjać nietypowe modele foteli i siedzisk do pracy. Typowy fotel obrotowy możemy zastąpić na przykład piłką do siedzenia – utrzymanie stabilności na piłce wymaga pracy mięśni, co rozwija je i sprawia, że nie usztywniamy się tak jak w klasycznym fotelu. Ciekawą propozycją są też podwyższane blaty do pracy na stojąco, a także fotele do pracy w pozycji klęczącej. Nie zastąpią one typowego fotela obrotowego, ale mogą być dobrym urozmaiceniem.
Warto też pamiętać, że wysiłek włożony w dobranie odpowiedniego krzesła dla dziecka zaprocentuje nie tylko w kwestiach zdrowotnych. Fotel obrotowy z szerokim zakresem regulacji posłuży uczniowi przez kilka lat – od pójścia do szkoły do wieku nastoletniego, gdy młody człowiek śmiało może już przesiąść się na krzesło biurowe dla dorosłych.