Istnieją różnego rodzaju problemy skórne, z którymi mnóstwo osób musi się zmagać. Niestety, niektóre z nich są łatwe do wyleczenia, a objawy innych możemy jedynie łagodzić. W tej drugiej grupie znajduje się łuszczyca – choroba skórna, która dotyka podobno 2-3% ludzkości, chociaż zapewne liczba chorujących jest i będzie wyższa, z uwagi na fakt, że nie wszyscy zgłaszają się na leczenie i że jest to choroba, do której skłonności przekazujemy w genach. Jest wiele czynników, które mogą ją obudzić – ale są i takie, które pozwalają złagodzić jej objawy. Niewątpliwie wielki wpływ na stan skóry ma pożywienie, jakie dostarczamy do naszego ciała. Dlatego chorowanie na łuszczycę wymaga stosowania odpowiedniej diety. Co należy jeść, a czego unikać, by polepszyć stan swojej skóry?
Łuszczyca – informacje o chorobie
Łuszczyca jest chorobą związaną z niewłaściwą pracą układu odpornościowego człowieka. Stan zapalny, jaki toczy się w organizmie, powoduje powstawanie zmian skórnych. Nie istnieje przy tym jedna jedyna odmiana łuszczycy – jej rodzajów jest niestety wiele, w tym łuszczyca krostkowa, pospolita, stawowa, plackowata, kropelkowa i inne. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, która posiada tendencje do nawracania, kiedy tylko wydarzy się coś szczególnego – na przykład związane z silnym stresem, albo poważniejszym uszkodzeniem skóry. Łuszczące się wykwity skórne, które prezentują się bardzo nieestetycznie, mogą powodować nie tylko pogorszenie atrakcyjności zewnętrznej, ale również samopoczucia i pewności siebie. Z tego względu warto zrobić wszystko, co tylko możliwe, by zapobiec chorobie oraz by ją trzymać w ryzach, gdy już się pojawi! Nie udaje się jej raz na zawsze wyleczyć, ale można nad nią zapanować. Jednym ze sposobów na to jest odpowiednie odżywianie.
Łuszczyca – informacje o diecie
Dieta w łuszczycy musi być specjalnie opracowana. Jadłospis powinien być niskokaloryczny, opierając się przede wszystkim na warzywach i owocach. Przetworzone produkty mogą gorzej wpływać na skórę, dlatego warto ich raczej unikać, chociaż wiadomo, że we współczesnym świecie ich całkowite wyeliminowanie byłoby raczej niemożliwe. Co ciekawe, w regionach, gdzie jest więcej słońca, choroba ta występuje rzadziej. Być może ma to zatem związek z niską ekspozycją skóry na światło słoneczne, brakiem produkcji witaminy D w dostatecznych ilościach, albo innymi czynnikami, o których istnieniu jeszcze nie wiemy. Wiadomo zaś, że w tych krajach, gdzie łuszczyca występuje rzadziej, spożywa się mniej mięsa, a więcej warzyw oraz owoców. Zwłaszcza tych zielonych, które posiadają kwas foliowy – tak ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. Warto również włączyć do swojej diety tłuste ryby – na pewno skórze wyjdzie to na dobre! Chorzy powinni za to unikać czerwonego mięsa – w ogóle jeść mniej mięsa. A jeśli już, to raczej to chude, które dodatkowo gotujemy na parze. Najlepiej kurczaka, albo indyka. Warto też ograniczyć spożycie cukru do minimum, ponieważ cukrzyca jest jednym z czynników, które mogą predestynować do pojawienia się tej choroby.