Together Magazyn » Aktualności » Jak dbać o dystrybutor do wody?

Jak dbać o dystrybutor do wody?

Źródlana woda z dystrybutora to rozwiązanie, które jest nie tylko wygodne, ale również korzystne dla zdrowia. Mając świeżą wodę zawsze w zasięgu ręki, jesteśmy bowiem lepiej zmotywowani do systematycznego uzupełniania płynów, zaś prawidłowo nawodniony organizm to klucz do dobrego samopoczucia, logicznego i twórczego myślenia, lepszej kondycji i efektownego wyglądu. Aby jednak w pełni cieszyć się smakiem i zdrowotnymi właściwościami wody, należy również dbać o sam dystrybutor.

Higiena użytkowania dystrybutora do wody

Podczas instalacji dystrybutora do wody w firmie czy w domu trzeba zwrócić uwagę na to, w jakim miejscu ma on stać. Urządzenie nie powinno być umieszczone w zbyt nasłonecznionej części pomieszczenia ani w zbyt wysokiej czy zbyt niskiej temperaturze (dolna granica temperatury otoczenia to 0˚C). Najlepiej postawić go w zacienionym kącie, w swobodnej odległości od ścian. Poza tym dystrybutor powinien stać na równej powierzchni – możemy sprawdzić to przy pomocy poziomicy. Od czasu do czasu należy wyczyścić obudowę dystrybutora oraz kraniki i ociekacz pod nimi. Podczas codziennego użytkowania najlepiej starać się nie dotykać wylewek kraników rękami czy naczyniami, do których nalewamy wodę. Przed dłuższą przerwą w korzystaniu z dystrybutora (nawet kilkudniową) warto odłączyć go od prądu, opróżnić zbiorniki wody zimnej i ciepłej oraz zdjąć butlę. Po powrocie, zanim zaczniemy używać urządzenia ponownie, trzeba odpowietrzyć kraniki.

Sanityzacja dystrybutora do wody

Raz na pół roku pracownicy firmy dostarczającej wodę do dystrybutora przeprowadzają sanityzację urządzenia. Jest to usługa polegająca na dokładnym czyszczeniu i dezynfekcji dystrybutora do wody, z użyciem pary wodnej oraz atestowanych środków czystości. Dystrybutor jest sprawdzany pod kątem poprawności działania, szczelności i obecności ewentualnych usterek. Części wewnętrzne są odkamieniane i dezynfekowane, a także – jeżeli zostały wykryte nieprawidłowości – naprawiane lub wymieniane na nowe elementy. Czyszczona jest również obudowa dystrybutora. Po przeprowadzeniu sanityzacji dystrybutor jest ponownie uruchamiany i testowany.

Dlaczego sanityzacja dystrybutora jest potrzebna?

Jak czytamy na stronie jednego z najpopularniejszych dostawców wody do dystrybutorów – https://getfresh.pl/firma/produkty-uslugi/sanityzacja-dystrybutorow – sanityzacja jest przede wszystkim obowiązkowa: rekomenduje ją m.in. Krajowa Izba Gospodarcza Przemysłu Rozlewniczego. Poza tym taka usługa jest niezbędna do wydłużenia żywotności dystrybutora oraz higieny użytkowania i bezpieczeństwa. Na urządzeniu gromadzą się bowiem takie zanieczyszczenia, jak kurz czy opary z otoczenia, zaś z wody źródlanej wytrącają się składniki mineralne, które z czasem tworzą nieprzyjemny osad. Tego procesu nie da się uniknąć, ale można sobie z tym radzić właśnie poprzez regularne czyszczenie dystrybutora. Poza tym dystrybutor systematycznie poddawany sanityzacji działa bardziej wydajnie i sprawnie, zużywając mniej energii elektrycznej.

5/5 – (1 głosów)