Together Magazyn » Aktualności » Sprawdzone sposoby na prowadzenie ekologicznego domu
zobacz jak prowadzić ekologiczny dom.

Sprawdzone sposoby na prowadzenie ekologicznego domu

Zastanawiasz się jak prowadzić ekologiczny dom? Skorzystaj z naszych wskazówek zawartych w poniższym poradniku.

Z roku na rok ekologia zaczyna odgrywać coraz większą rolę w praktycznie każdej dziedzinie naszego życia. Liczne badania jasno pokazują, że jeżeli zależy nam na losach planety, to musimy już teraz podjąć stanowcze i konsekwentne działania. Nie chodzi tutaj wyłącznie o decyzje o charakterze globalnym, zapadające na wysokich szczeblach władz. Każdy z nas jest w stanie dołożyć małą cegiełkę, która pozwoli uratować środowisko naturalne. W praktyce, nawet drobne zmiany domowych nawyków będą miały kolosalne znaczenie przy odpowiedniej skali. Wszystkim, którzy chcą podjąć działanie, postaramy się podpowiedzieć co można zrobić, aby ich dom stał się ekologiczny i bardziej przyjazny dla środowiska.

Drobne zmiany w przyzwyczajeniach mają ogromne konsekwencje

Jeżeli zależy wam na ekologicznym podejściu do prowadzenia domu to powinniście zacząć od najprostszych czynności, które wykonywane są cyklicznie – kilkanaście razy dziennie. Mowa o zajęciach związanych w głównej mierze z użytkowaniem wody czy też energii elektrycznej.

Zacznij od zmniejszenia zużycia wody

Woda należy do jednego z najbardziej cennych zasobów naszej planety. Powinniśmy więc gospodarować nią w sposób odpowiedzialny. Dostępne dane statystyczne wyraźnie wskazują, że w większości domostw woda jest najzwyczajniej w świecie marnotrawiona. Niewielkim wysiłkiem można jednak ograniczyć jej zużycie nawet o połowę!

Jakie kroki można podjąć? Jeżeli mieszkacie w domku jednorodzinnym warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę. Umożliwi on magazynowanie wody, którą będzie można użyć podczas prac w ogrodzie czy też do mycia samochodu.

Oprócz tego, dobrze będzie od czasu do czasu zrezygnować z kąpieli na rzecz prysznica. Kąpiel może być niezwykle relaksująca i przyjemna, jednak ilość wody jaką można zaoszczędzić biorąc szybki prysznic jest nieporównywalna.

Co jeszcze pozwoli zmniejszyć zużycie wody? Warto unikać myciu zębów przy odkręconym kranie, podczas prania ubrań korzystać z programów typu Eko (które trwają dłużej, ale pobierają mniej prądu i wody), czy też wystrzegać się zmywania naczyń wyłącznie pod bieżącą wodą. Dodatkowo sugerujemy zrezygnować z butelkowanej wody na rzecz dzbanków filtrujących wodę z kranu oraz zlikwidować wszelkie istniejące w domu przecieki (wiele osób zwyczajnie nie zwraca uwagi na kapiącą wodę).

Ekologiczny dom dzięki mniejszemu zużyciu energii

Ostatnie wydarzenia na świecie dobitnie pokazują, że energia elektryczna to jeden z tych zasobów, którym musimy umieć racjonalnie gospodarować. Jest to szczególnie istotne w naszym kraju, gdzie energia w większości nie pochodzi z odnawialnych źródeł, a przy jej produkcji emitowane są do atmosfery bardzo duże ilości dwutlenku węgla.

Zmniejszenie zużycia energii w gospodarstwie domowym powinno bezapelacyjnie stanowić element składowy programu, którego celem jest prowadzenia ekologicznego domu. W jaki sposób można zatem ograniczyć jej zużycie?

Analogicznie jak w przypadku oszczędzania wody –  poprzez zmianę codziennych nawyków. Chcecie zagotować wodę w elektrycznym czajniku? Nalejcie tylko tyle ile aktualnie potrzebujecie. Posiadacie dużo urządzeń elektrycznych, które pracują w trybie stand-by, lecz z nich aktualnie nie korzystacie? Odłączcie je od prądu (nie wszyscy są świadomi, że telewizor czy też mikrofalówka pozostawione w trybie stand-by nadal pobierają prąd).

Nie bez znaczenia będzie również korzystanie z energooszczędnego oświetlenia LED, które ma kilkukrotnie mniejsze zużycie od tradycyjnych świetlówek. Pamiętajcie także, aby gasić światło, gdy nie przebywacie w danym pomieszczeniu. Ta sama sytuacja dotyczy zewnętrznego oświetlenia domu i podwórka. Zamiast ciągłego światła lepiej zainwestować w czujniki ruchu, które uruchomią oświetlenie tylko wtedy gdy zajdzie taka potrzeba.

Segregacja śmieci

Segregacja odpadów to bardzo ważny aspekt ekologicznego prowadzenia domu. Za sprawą recyklingu odpadów można znacząco pomóc kondycji naszej planety. Obowiązkowo zaopatrzcie się w pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów i segregujcie je w prawidłowy sposób. Jeżeli zależy wam na dobru planety, segregacja śmieci jest po prostu konieczna.

Dbaj o porządek w ekologiczny sposób

Bardzo często podczas sprzątania domu korzystamy z ogromnej ilości produktów chemicznych, które nie są przyjazne środowisku. Wiele osób bagatelizuje tę kwestię i wcale nie zdaje sobie sprawy z ich negatywnych efektów na naszą planetę. Postawienie na naturalne produkty do utrzymania porządku w domu będzie jednak strategicznym krokiem w stronę bardziej ekologicznego domu.

Postarajcie się zastąpić gotowe produkty do usuwania zabrudzeń ekologicznymi środkami pomagającymi utrzymać porządek w domu. Soda oczyszczona, sok z cytryny czy też ocet to naturalne produkty, które znakomicie radzą sobie z większością zabrudzeń jakie można spotkać w domu. Na tym tle szczególnie wyróżnia się soda oczyszczona, która jest niezwykle wszechstronnym i uniwersalnym produktem. Za jej pomocą można nie tylko pozbyć się smug z okien lub przykrych zapachów z lodówki, lecz również przygotować pyszne wypieki.

Oprócz tego sugerujemy zastąpić papierowe ręczniki czy też jednorazowe ściereczki ich materiałowymi odpowiednikami (na przykład pozyskanymi ze starych, niepotrzebnych już ubrań), z których można korzystać wielokrotnie.

Staraj się kupować mniej

Na koniec pozostawiliśmy nieco ogólniejszą radę, która ma jednak olbrzymie przełożenie na aspekt ekologicznego prowadzenia domu. Jeżeli rzeczywiście zależy wam na dobru planety to kluczowe będzie przestawienie się z konsumpcyjnego stylu życia na rzecz bardziej minimalistycznego, świadomego podejścia do nabywania nowych rzeczy. Dotyczy to praktycznie każdej sfery produktów – odzieży, sprzętów gospodarstwa domowego, mebli itd.

Przykładowo, przemysł odzieżowy ma bardzo duży wpływ na środowisko naturalne – od pestycydów, z których korzysta się w trakcie uprawy bawełny, przez znaczące ilości wody wykorzystywane do produkcji materiałów, aż po zużycie paliwa niezbędnego do transportu ubrań kończąc. Z tego też względu przed zakupem nowej pary jeansów czy też bluzy warto dwa razy zastanowić się, czy rzeczywiście te rzeczy będą wam potrzebne. Jeżeli chcecie być pro-ekologiczni to wybierajcie raczej ubrania z drugiej ręki. Podobnie jest w przypadku zakupu mebli czy innych elementów wyposażenia mieszkania. Nie zawsze trzeba sięgać po nowe towary. Bardzo często znacznie lepsze efekty aranżacyjne uzyskacie wybierając meble z rynku wtórnego czy też odnawiając posiadany już sprzęt.

Ekologiczny dom – zacznij zmianę przyzwyczajeń już dziś!

Wszystkie wspomniane wcześniej małe i większe działania proekologiczne, same w sobie może nie znaczą zbyt wiele, lecz w skali kilkudziesięciu lat i pomnożone przez ilość wszystkich mieszkańców planety mają szansę dokonać realnego przełomu. Zacznijmy zatem dbać o ekologię już teraz!

Oceń