Kamica nerkowa jest jedną z chorób układu moczowego, która powstaje w trakcie filtrowania krwi przez nerki. W trakcie tego procesu, krew jest oczyszczana ze szkodliwych dla organizmu składników, które wraz z moczem są wydalane na zewnątrz. Niestety, w niektórych przypadkach dochodzi do odkładania się w nerkach niekorzystnych substancji chemicznych, przez co tworzy się piasek, a następnie kamienie.
Przyczyny kamicy nerkowej
Kamica nerkowa, znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Szczyt zachorowań występuje w wieku 30 – 40 lat, a u kobiet dodatkowo w wieku 50 – 65 lat. Do najczęstszych przyczyn jej występowania zaliczamy:
- Zależność dziedziczną
- Zakażenia układu moczowego
- Poszczególne leki
- Schorzenia współistniejące m.in.: choroby zapalne jelit, nadaktywność przytarczyc
- Nieprawidłową dietę
- Częste odwodnienie organizmu
- Przedawkowanie witaminy C, D3 oraz wapnia
Objawy kamicy nerkowej
W zależności od wielkości kamieni nerkowych, początkowo objawy mogą nie występować w ogóle. O obecności piasku w moczu, pacjent dowiaduje się zazwyczaj przypadkowo – robiąc badanie moczu bądź w trakcie prześwietlenia lub USG jamy brzusznej. Jeżeli kamień osiągnie jednak większe rozmiary, wówczas pacjent zaczyna odczuwać silne dolegliwości, do których zaliczamy:
- Ciągłe parcie na pęcherz i częste oddawanie niewielkiej ilości moczu
- Pieczenie w trakcie oddawania moczu
- Nudności i wymioty
- Spadek ciśnienia tętniczego krwi
- Kolka nerkowa – niespodziewany, silny ból w okolicy pleców lub pęcherza
Czym charakteryzuje się atak kolki nerkowej?
Atak kolki nerkowej zaczyna się niespodziewanie i związany jest z dużym wysiłkiem fizycznym, długą jazdą samochodem bądź znacznym nadużyciem alkoholu. Silnemu bólowi w okolicy lędźwiowej, towarzyszy krwiomocz, a także nudności oraz wymioty. Jeżeli kamień utknie w przewodzie moczowym – mocz nie dochodzi do pęcherza. Wówczas rozwija się zakażenie, a to prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Ból bywa tak silny, że chory może stracić przytomność.
Leczenie kamicy nerkowej
W przypadku wystąpienia powyższych objawów, należy się niezwłocznie udać do Urologa. Wówczas, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, lekarz wdraża odpowiednie leczenie. W zależności od wielkości kamienia, chorobę tą można leczyć farmakologicznie, operacyjnie bądź stosując nowoczesne, nieinwazyjne metody. Do tych nowatorskich metod, zaliczane są:
- Litotrypsja przezustrojowa
- Nefrolitotrypsja przezskórna
- Ureterorenoskopia
Niezależnie od rodzaju przeprowadzonego zabiegu, usunięcie kamieni nie oznacza, że nie powrócą one w przyszłości. Z tego powodu należy pamięć o przestrzeganiu właściwej diety i przyjmowaniu minimum 2 litrów płynów dziennie.
Profesjonalnej pomocy możesz szukać w placówce GeoMedical w Katowicach.