Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy warto wysłać nastolatka na rejs ze szkoleniem na patent żeglarza? Wywiad z mamą 16-letniego Kacpra.

Czy warto wysłać nastolatka na rejs ze szkoleniem na patent żeglarza? Wywiad z mamą 16-letniego Kacpra.

Zapewnienie ciekawych wakacji dla nastolatka sprawia rodzicom duży problem. Jaki wyjazd na wakacje wybrać, aby zapewnić młodej osobie dużo ciekawych wrażeń? Obozy żeglarskie ze szkoleniem żeglarskim cieszą się dużą popularnością wśród młodych osób. Dlaczego? Żeglarstwo to dynamiczny sport. Młodzi ludzie uczą się współpracować w grupie, spędzają czas z rówieśnikami i odwiedzają ciekawe miejsca. Przeprowadziliśmy wywiad z Panią Natalią, która zdecydowała się wysłać syna na szkolenie żeglarskie.

Proszę wyjaśnić czytelnikom na czym dokładnie polegają szkolenia żeglarskie?

Podczas dwutygodniowego szkolenia żeglarskiego syn uczył się samodzielnie prowadzić jacht od podstaw. Załogi jachtów liczą po 5-6 osób, dzięki temu można liczyć na indywidualne podejście instruktora. W ciągu dwóch tygodni uczestnicy szkolenia pływają po różnych jeziorach, portach i przystaniach, dzięki temu mogą sprawdzić się w różnych warunkach. Szkolenie żeglarskie obejmowało część teoretyczną i praktyczną. Jako, że Kacper jest powyżej 14 roku życia mógł na zakończenie szkolenia podejść do egzaminu na patent żeglarski z czego cieszył się najbardziej. Egzamin nie był dla niego dużym problemem, ponieważ instruktorzy na miejscu nauczyli go wszelkich niezbędnych elementów.

Dlaczego wybrała Pani akurat rejs żeglarski ze szkoleniem?

Syn od zawsze lubił spędzać czas nad wodą. Kiedyś spodobało mu się bardzo pływanie łódką. Pomyślałam, że żeglarstwo może mu się spodobać. Poza tym wiedziałam, że na taki wyjazd wybiera się wielu młodych ludzi. Chciałam żeby zawarł nowe przyjaźnie i przy okazji nauczył się czegoś nowego.

Czy pomysł spodobał się synowi?

Kiedy syn usłyszał propozycję wyjazdu na szkolenie żeglarskie ani chwili się nie wahał. Bardzo chciał spróbować żeglarstwa, a kiedy dowiedział się, że będzie mógł uzyskać uprawnienia żeglarskie i po szkoleniu pływać samodzielnie tym bardziej chciał jechać. Kacper lubi towarzystwo rówieśników, więc zależało mu na załodze w jego wieku.

Czego obawiała się Pani najbardziej?

Przede wszystkim zastanawiałam się czy takie szkolenie jest bezpieczne. Żeglowanie na otwartej wodzie może być niebezpieczne. Jednak tak naprawdę nie ma się czym martwić, dobra szkoła żeglarstwa zatrudnia tylko odpowiedzialnych sterników, którzy przez cały czas dbają o bezpieczeństwo. Martwiłam się również o wyżywienie, czy będzie go pod dostatkiem i czy będzie świeże. Jednak z perspektywy czasu wiem, że zupełnie nie ma się czego obawiać. Szkolenie żeglarskie to sama przyjemność i bardzo wiele radości oraz wrażeń dla młodego człowieka.

W jaki sposób wybrała pani szkołę żeglarstwa?

Głównie kierowałam się opiniami w Internecie. Wybranie odpowiedniej szkoły żeglarskiej zajęło mi trochę czasu jednak ostatecznie wybór padł na PuntoVita. Szkoła ta posiada liczne pozytywne opinie. Na zdjęciach widać wielu młodych ludzi, którzy dobrze się bawią. Rozpoznać można również kilka twarzy, które pojawiają się co roku, co świadczy o tym, że firma posiada stałych klientów. Co więcej kontakt ze szkołą był bardzo sprawny, odpowiadała na wszelkie pytania szybko i konkretnie. Szkolenia żeglarskie prowadzą według zaleceń Polskiego Związku Żeglarskiego a instruktorzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Ważną kwestią było również to, że załogi są dobierane pod względem grupy wiekowej. Dzięki temu miałam pewność, że mój syn spędzi czas z rówieśnikami, a żeglarstwa nauczą go profesjonaliści.

W jaki sposób szkolenie żeglarskie wpłynęło na syna?

Kacper przyjechał z obozu Puntovita bardzo zadowolony. Opowiadał o nowych znajomościach i mówił, że w przyszłym roku chciałby żeglować z tą samą załogą. Mówił o ciekawych miejscach jakie zwiedził i śmiesznych i zabawnych sytuacjach jakie miały miejsce podczas żeglarskiej wędrówki. Zadowolony był z instruktora, który pokazał im wszystko od podstaw i był bardzo cierpliwy. Najbardziej był dumny z uzyskanego patentu żeglarza. Nie mógł się doczekać kiedy będzie mógł samodzielnie poprowadzić jacht. Okazało się, że żeglarstwo stało się jego pasją. Szkolenie żeglarskie z pewnością nauczyło go pracować w grupie. Sprawdził swoją wytrwałość w różnych warunkach atmosferycznych. Co więcej, udało mu się odłożyć na dłużej swój telefon i nie spędzał tyle czasu w wirtualnym świecie ile spędziłby będąc w tym czasie w domu.

Czy szkolenie żeglarskie to oferta skierowana wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie żeglarskie?

Zdecydowanie nie. Aby wziąć udział w szkoleniu żeglarskim nie trzeba mieć żadnego doświadczenia. Instruktorzy są tam po to, aby w ciągu dwóch tygodni nauczyć młodych ludzi wszystkiego, co potrzebne do uzyskania patentu żeglarskiego.

Podsumowując, warto wysłać nastolatka na szkoleniowy obóz żeglarski z patentem?

Zdecydowanie tak. Mój syn był bardzo zadowolony z wyjazdu. Zawarł nowe znajomości i odwiedził ciekawe miejsca. Uzyskał również uprawnienia żeglarskie i w przyszłości będzie mógł samodzielnie żeglować. Odkrył również swoją pasję i ulubiony sposób na wakacje. Rejsy żeglarskie ze szkoleniem to wspaniały pomysł na wyjazd wakacyjny dla młodego człowieka.

Dziękuję za rozmowę!

https://lider-zeglarstwa.pl/

4/5 – (5 głosów)