Zmysł zapachu na każdym kroku zawiadamia nas o otaczającym nas świecie. Czy to zapach powietrza po deszczu, woń porannej kawy czy nawet ostrzegawczy zapach dymu palącego się obiadu. Codziennie dodają nam wspaniałej otoczki oraz szczypty magii każdej chwili. Z konkretnymi zapachami kojarzymy też naszych bliskich, wiemy, że mama pachnie kwiatowymi perfumami a tata nutami bardziej drzewnymi.
Historia perfum – od pomysłu do flakonika
Zapach jest z człowiekiem od samego początku. Gdy pierwszy raz odkryliśmy ogień towarzyszyła temu woń spalonego drewna. W starożytności świadomość zapachów urosła do tej skali, że w ramach ofiary polewano ołtarze pachnącymi płynami oraz wywarami i naparami z przeróżnych ziół. Wierzono wówczas, że pachnący dym uniesie się do bogów i sprawi, że będą bardziej łaskawi dla ludu na ziemi. Tutaj zapach pełnił rolą łącznika między światem boskim a ziemskim.
Samo słowo perfumy wywodzi się z łacińskiego sformułowania “Per fumum” co oznacza przez dym. Pierwsze kompozycje zapachowe można było spotkać w starożytnym Egipcie. Wtedy nabrały one ekskluzywnego znaczenia, każdy mógł poczuć ich zapach, ale dostępne były tylko dla nielicznych. Sprawiało to, że wydawały się one produktem wysokiej klasy. Setki lat później i zaczęły się pojawiać flakoniki perfum, które znamy dzisiaj. Pierwsze profesjonalne perfumy stworzone były przez Paula Parqueta w roku 1882, nazywały się Fougère Royale i produkowane je pod marką paryskiego domu perfumeryjnego Houbigant. Paul jako pierwszy połączył naturalne nuty z syntetycznymi dzięki czemu powstały zapach był trwały.
Oryginalne perfumy – dlaczego są takie drogie?
Do dzisiaj każdy wie, że francuskie perfumy dla kobiet zawładnęły światem zapachów. Każdy kojarzy zapach Chanel no.5, Yves Saint Laurent Black Opium czy Christian Dior J’adore, które są flagowymi zapachami francuskich domów mody. Nad produkcją perfum często zasiadają zespoły specjalistów, którzy ze starannością dobierają każde element z 3 nut zapachowych, tak aby wzajemnie się uzupełniały i tworzyły spójną całość.
Kolejną składową ceny perfum jest ich marketing i promocja. Często w telewizji widzimy atrakcyjne reklamy zapachów, które przenoszą nasze zmysły w inny świat. Pokazują, że perfumy łączą się również z emocjami. Znane aktorki i aktorzy odgrywają sceny wprost z hollywoodzkich filmów. Kobiety wdzięcznie kroczą ulicą, z radością stawiając każdy krok, a mężczyźni pokonują największe wyzwania. Wszystko w otoczce ulubionego zapachu, które nadają wszystkiego magicznej otoczki.
Dlaczego warto kupować oryginalne perfumy?
Wybierając oryginalne perfumy, możemy być pewni ich jakości i trwałości. Jednocześnie wspieramy też ich producenta i doceniamy jego kreatywność przy tworzeniu flakoników wypełnionych pięknym zapachem. Kupno oryginalnych perfum będzie wspaniałym prezentem dla naszych najbliższych, jeśli znamy ich ulubiony zapach.
Z pewnością każdy się ucieszy z flakonika ulubionych perfum, pokaże to również, że skupiamy uwagę na potrzebach i preferencjach obdarowanej osoby. Jeśli wasza wybranka serca ma swój jedyny zapach, który każdemu kojarzy się akurat z nią to właśnie wybierając oryginalne perfumy dla kobiet pokażemy, ze naprawdę zwracamy uwagę na takie szczegóły i jej słuchamy. Każda kobieta doceni taki gest. Oryginalne perfumy wyróżniają się także finezyjnymi opakowaniami.
To też wchodzi w ich cenę, każda butelką musi się wyróżniać na ekspozycji w perfumerii. Za tym często stoją zespoły projektantów. Zdarza się nawet, że perfumy kojarzone są właśnie po ich charakteryzowanym opakowaniu jak na przykład Marc Jacobs Daisy czy Carolina Herrera Good Girl. Dzięki takiemu zabiegowi flakoniki prezentują się równie pięknie we wnętrzu mieszkania co gdy zdobią półki z drogeriach.
Czym są odpowiednik perfumy i dlaczego warto się nimi zainteresować?
Jeśli jednak nie jesteśmy pewni zakupu oryginalnych perfum warto zainteresować się ich odpowiednikami. Wybierając taką alternatywę dla oryginalnych perfum zaoszczędzimy sporo pieniędzy, które w głównej mierze poszłyby na marketing. Możemy wybrać w tym momencie większą ilość perfum i testować zapachy, tak aby odnaleźć ten, który będzie dla nas idealny. Jeśli perfuma okaże się nietrafiona, nie będziemy stratni o kilkaset złotych. Zamawiając taki odpowiednik oszczędzimy też czas, który spędziliśmy na testowaniu perfum w perfumerii.