Zaćma często zaskakuje. Widzisz normalnie, a choroba postępuje powoli, zwykle nie powodując gwałtownych zmian w jakości widzenia. Jednak pogorszenie wzroku cały czas się pogłębia. Poprzez powolne mętnienie soczewki, czasami wydaje się, że nic się nie zmienia, ale tak nie jest. Pewnego dnia stwierdzasz, że musisz mieć mocniejsze okulary, bo świat jakby poszarzał, a z czytaniem masz ogromne problemy.
W gabinecie okulistycznym lekarz stawia diagnozę – zaćma. Wiele razy słyszałeś o tej chorobie, ale nie wiesz, na czym ona rzeczywiście polega. Nie wiesz także, co można zrobić, żeby rozwiązać ten problem. Zanim okulista wyjaśni, co tak właściwie zaszło w oku i jak należy postępować dalej, weź głęboki oddech i przeczytaj ten tekst.
Co się stało, że wszystko poszarzało?
Ludzkie oko funkcjonuje dzięki temu, że światło dostaje się do jego wnętrza, przenikając przez soczewkę. Następnie skupia się ono na siatkówce i to zapewnia dokładny, wyraźny obraz odczytywany przez mózg. Wraz z wiekiem, naturalna soczewka w oku robi się mętna i przepuszcza coraz mniej światła. Ten proces to właśnie zaćma. Coraz bardziej zamglona soczewka po prostu blokuje światło, a ta ilość, która dociera do siatkówki jest niewystarczająca do utworzenia ostrego, nasyconego kolorami obrazu. Soczewka staje się bardziej mętna z każdym dniem i tygodniem, a w efekcie ten proces może doprowadzić do całkowitej utraty możliwości widzenia. Niezbyt dokuczliwe objawy zaćmy są czasem bagatelizowane: swędzenie oczu, które występuje często na skutek zwykłego podrażnienia oka, jeśli jest uporczywe, może sugerować chorobę oczu; oko jest często nadwrażliwe na światło, występują duże trudności z prawidłowym widzeniem w czasie słonecznych dni; pogarszanie się ostrości widzenia, a nawet częsta wymiana szkieł w okularach na mocniejsze, poprawia wzrok tylko na chwilę; oczy są często zmęczone, łzawią, czytanie jest wielkim wyzwaniem, które często prowadzi do bólu głowy; widoki, przedmioty i obiekty stają się coraz bardziej zamazane, a kolory są z każdym dniem bardziej blade i mają coraz większą domieszkę szarości. Jeśli dostrzegasz u siebie podobne objawy, powinieneś zasiegnąć porady i konsultacji lekarza, zanim Twoje życie będzie musiało się zmienić. Coraz słabsza jakość widzenia – zaćma to pogarszająca się ostrość wzroku – uniemożliwi z czasem wykonywanie nawet prostych czynności. Zaćma – jak ją leczyć? Zaćmę leczy się poprzez usunięcie naturalnej, mętnej soczewki i umieszczenie w oku nowej, sztucznej. Wykonuje się w tym celu zabieg chirurgiczny, który trwa maksymalnie 30 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg na ogół odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga pobytu chorego w szpitalu. Po wygojeniu się oka, chorzy często znacznie lepiej widzą, niż przed wystąpieniem zaćmy. Wymianę soczewki warto wykonać zanim zaćma uniemożliwi choremu normalne życie, wykonywanie nawet podstawowych czynności czy zajmowanie się swoim ulubionym hobby. Trzeba bowiem pamiętać, że choroba może doprowadzić do całkowitego zmętnienia soczewki i kompletnej utraty zdolności widzenia. Tak zaawansowany stan schorzenia bywa powodem powikłań. Może też powodować trudności z odzyskaniem dobrego widzenia, a sam zabieg staje się znacznie bardziej skomplikowany. Jeśli więc twój wzrok się pogorszył, nie zwlekaj, udaj się do lekarza, aby wykluczyć lub potwierdzić zaćmę. Jeśli dotknęła Cię ta choroba, podejmij natychmiast decyzję o poddaniu się zabiegowi i nie dopuść do tego, aby zaćma odebrała Ci radość życia.
[kk-star-ratings align="left" reference="auto" valign="bottom"]