Together Magazyn » Zdrowie » Czy suplementacja melatoniny pomaga w walce z bezsennością? Odpowiadamy!
zobacz jak suplem,entacja melatoniny wpływa na sen

Czy suplementacja melatoniny pomaga w walce z bezsennością? Odpowiadamy!

Melatonina jest hormonem naturalnie wytwarzanym przez organizm regulującym rytm dobowy. Wpływa też na regulację snu i mówi się, że suplementacja melatoniny może u niektórych osób okazać się skuteczną metodą na bezsenność. Kiedy warto zastanowić się nad przyjmowaniem tabletek z melatoniną i jakie informacje są istotne w przypadku walki z bezsennością z pomocą tego hormonu? W poniższym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na najczęstsze pytania związane z suplementacją melatoniny.

Melatonina – działanie

Melatonina to hormon naturalnie produkowany przez organizm, a dokładniej przez szyszynkę. Odgrywa niezwykle ważną rolę i ma wpływ na wiele reakcji. Pomaga regulować wewnętrzny zegar biologiczny organizmu, co jest szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i hormonalnego. Wpływa również na jakość snu, ponieważ jest sygnałem dla organizmu, że nadszedł czas na odpoczynek. To działanie sprawia, że hormon wykazuje potencjał do zwalczania bezsenności i bywa kojarzony z leczeniem trudności z zasypianiem. Jednak to, jakie dawki są zalecane dla różnych grup wiekowych i w jakich sytuacjach można rozważyć suplementację, to kwestie indywidualne. 

Suplementacja melatoniny – dawkowanie w przypadku bezsenności

Badania pokazują, że w niektórych sytuacjach, gdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości melatoniny, jak np. u osób z zaburzeniami snu, suplementacja melatoniną może być rozważana. Zawsze należy jednak skonsultować się z lekarzem, ponieważ dawki melatoniny mogą być niebezpieczne, jeśli nie są odpowiednio dobrane. Właściwie dawkowana melatonina pomaga skrócić czas potrzebny na zaśnięcie, poprawić trwałość snu oraz zwiększyć jakość snu.

Zalecane dawkowanie melatoniny zależy od wieku i indywidualnych potrzeb organizmu. Dla dorosłych zaleca się zwykle przyjmowanie dawki od 1 do 5 mg przed snem. Dla dzieci i młodzieży ilości są niższe i zależą przede wszystkim od wieku i wagi ciała. Należy pamiętać, że podane wartości są orientacyjne. Więcej istotnych informacji o tym, jak wprowadzić suplementację melatoniny, przeczytasz na mito-med.pl. Co ważne, mimo że przyjmowanie melatoniny w tabletkach, w zalecanych dawkach, po konsultacji z lekarzem jest bezpieczne i nie powinno powodować poważnych skutków ubocznych, zawsze należy zachować ostrożność.

Środki ostrożności w suplementacji melatoniny przy problemach ze snem

Gdy zaczyna się zmierzch, poziom melatoniny we krwi zaczyna się zwiększać, a w ciągu nocy osiąga swoje maksimum, co przyczynia się do łatwiejszego zasypiania i jakościowego snu. Melatonina działa również na receptory w mózgu, które są odpowiedzialne za regulowanie rytmu dobowego, co wpływa na jakość i trwałość snu i może pomóc poprawić rytm organizmu np. w przypadku zmiany strefy czasowej lub pracy w nocy.

Chociaż melatonina to hormon naturalnie produkowany przez organizm i przyjmowanie odpowiednich dawek nie powinno nieść ze sobą ryzyka skutków ubocznych, to stosowanie zbyt wysokich ilości może prowadzić do pojawienia się niepożądanych reakcji. Objawy przedawkowania melatoniny mogą obejmować senność, dezorientację, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunkę, nadmierną senność w ciągu dnia, zmiany nastroju, zaburzenia rytmu serca oraz problemy z koordynacją ruchową. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepożądanych skutków należy natychmiast przerwać stosowanie melatoniny i skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania melatoniny obejmują przede wszystkim osoby z chorobami autoimmunologicznymi, ponieważ suplementacja melatoniną może wpływać na reakcje autoimmunologiczne. Ponadto bezwzględnie z konsultacji lekarskiej powinny skorzystać osoby przyjmujące leki immunosupresyjne, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwzakrzepowe oraz leki przeciwdrgawkowe. Nie zaleca się również stosowania melatoniny u kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią.

Oceń