Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Ćwiczenia w domu czy na siłowni? Wady i zalety obu rozwiązań.
ćwiczenie w domu czy na siłowni? - zobacz co wybrać!

Ćwiczenia w domu czy na siłowni? Wady i zalety obu rozwiązań.

Zastanawiasz się, czy lepiej ćwiczyć w domu, czy na siłowni? Porównaliśmy oba rodzaje treningu. Sprawdź wady i zalety każdego z rozwiązań i wybierz to, które jest lepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Regularne ćwiczenia są dla naszego organizmu na wagę złota. Pozwalają pozbyć się nadmiaru tłuszczu, rozruszać po pracy, obniżają poziom stresu, poprawiają krążenie i sprawiają, że lepiej śpimy, a nasz humor i poziom energii znacznie się polepszają. Lekarze i naukowcy nie pozostawiają wątpliwości — codzienna dawka ruchu jest niezbędna dla dobrego zdrowia i kondycji. Dziś na szczęście ciekawych sposobów na aktywność fizyczną nie brakuje, jednak najpopularniejsze pozostają ćwiczenia w domu i na siłowni. Który wariant będzie lepszy dla Ciebie?

Ćwiczenia na siłowni — wady i zalety

Siłownia to dla wielu osób doskonały sposób na ćwiczenia, bez względu na poziom wiedzy i zaawansowania. Korzystają z niej zarówno początkujący, jak i profesjonaliści, a mnóstwo dostępnych maszyn — takich jak ławka do ćwiczeń, bieżnia czy suwnica do ćwiczeń nóg — sprawiają, że można trenować wszystkie partie ciała, wykonywać treningi siłowe i wytrzymałościowe. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą inwestować we własny sprzęt i trzymać go w domu lub nie mają miejsca na sprzęt sportowy i domowe treningi. Z siłowni chętnie korzystają także osoby, które ćwiczą pod okiem trenera personalnego. Zaletą siłowni jest także większa motywacja do utrzymania regularności treningów, szansa poznania innych osób lub uzyskanie wsparcia oraz duża różnorodność ćwiczeń, co ułatwia wszechstronny trening.

A co z wadami? Dla wielu osób należy do nich wysoka cena karnetu oraz konieczność dojazdu, który pochłania czas i pieniądze. Wadą może być także obecność innych ludzi — dla niektórych krępująca, a dla innych irytująca (np. gdy trzeba czekać w kolejce do jakiejś maszyny) oraz godziny otwarcia — jeśli siłownia nie jest całodobowa, użytkownicy muszą często dostosowywać swój plan dnia do treningu.

Ćwiczenia w domu — wady i zalety

Domowe treningi pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie musisz ponosić wydatków związanych z karnetem ani dojazdami, wystarczy włożyć coś wygodnego i możesz zaczynać trening. Ćwiczenia w domu dają okazję wybrania takiej pory ćwiczeń, która najbardziej Ci odpowiada, są także niezastąpione w przypadku pracy zdalnej lub wychowywania dzieci — łatwo możesz połączyć treningi z innymi obowiązkami. To także świetne rozwiązanie dla osób, które krępują się ćwiczeniami przy obcych osobach i chcą mieć własny sprzęt sportowy, np. ze względów higienicznych. Wystarczy ławka do ćwiczeń (sprawdź ofertę sklepu Marbo-Sport.pl), mata treningowa, hantle — i można zaczynać, a raz zainwestowane pieniądze szybko się zwrócą, jeśli porównasz je z comiesięcznymi wydatkami na siłownię. Co więcej, ćwicząc w domu, możesz włączyć ulubiony serial lub film, by czas mijał szybciej.

A jakie są wady domowych ćwiczeń? Głównym problemem jest niski poziom motywacji. Wiele osób poddaje się już po kilku treningach lub wykonuje ćwiczenia bardzo nieregularnie, ponieważ w domu zawsze mają alternatywę i mogą przyjemniej spędzić czas. Kolejny problem to brak miejsca do ćwiczeń, zwłaszcza w małych mieszkaniach, oraz ograniczone możliwości treningowe (brak sprzętu umożliwiającego wszechstronne ćwiczenia). Wadą jest także brak nadzoru osób bardziej doświadczonych, które mogą doradzić, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia, by nie utrwalać błędów i nie narażać się na kontuzję.

A może dwa w jednym?

Jeśli oba sposoby na aktywność fizyczną wydają Ci się dobre dla Ciebie, warto postawić na różnorodność! Możesz chodzić na siłownię dwa lub trzy razy w tygodniu, a w pozostałe dni wykonywać ćwiczenia w domowym zaciszu. Takie rozwiązanie pozwoli Ci korzystać z zalet obu rozwiązań — na siłowni będziesz mieć dostęp do różnorodnych maszyn oraz szansę trenowania pod okiem trenera personalnego, a w domu możesz cieszyć się komfortowymi ćwiczeniami o dowolnej porze.

A jeśli żaden ze sposobów Cię nie przekonuje i na samą myśl odczuwasz zniechęcenie, prawdopodobnie trudno będzie utrzymać regularność treningów. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia — w takim przypadku poszukaj alternatywy. Zapisz się na zajęcia z tańca, jogi, sztuki walki lub basen. Nadchodzi wiosna — zacznij dojeżdżać rowerem do pracy lub biegać rano, wybierz się po południu na rolki. Sprawdź, jakie możliwości masz w swojej okolicy — z pewnością jest ich więcej, niż myślisz.

Oceń