Together Magazyn » Aktualności » Joga na hamaku

Joga na hamaku

Wiele współczesnych form jogi oderwało się od religijnych, hinduistycznych korzeni i stało się formą ćwiczeń, które poza zwiększeniem sprawności fizycznej pozwalają uczestnikom zajęć zrelaksować się i polepszyć koncentrację. Szczególnie dotyczy to odmian wymyślanych najczęściej w Stanach Zjednoczonych, takich jak power joga, hot joga, joga na wodzie, joga w parach czy joga na hamakach, która niedawno pojawiła się w ofercie trójmiejskich klubów fintess i szkół jogi.

Nowe sposoby praktykowania jogi mają jedną, ważną zaletę – mówi Maciej Komorowski, instruktor ze studia MOYAYOGA – odpowiadają potrzebom współczesnych ludzi Zachodu. Wspólnym celem tych ćwiczeń jest po prostu odczuwalna poprawa jakości życia uczestników. Naprzeciw temu wychodzi także powstała kilkanaście lat temu joga antygrawitacyjna, znana u nas jako joga na hamakach.

Klasyczna joga jest pojęciem bardzo szerokim i obejmuje zestaw praktyk fizycznych i duchowych. Na Zachodzie przyjęła się głównie jedna jej odmiana – hatha joga, skupiona na doskonaleniu ciała i bazująca na przyjmowaniu odpowiednich pozycji zwanych asanami oraz ćwiczeniach oddechowych. Gdy pozostajemy w asanach przez odpowiednio długi czas i płynnie przechodzimy z pozycji do pozycji (łącznie z uważną kontrolą oddechu), stajemy się sprawniejsi i stopniowo przekraczamy granice swoich możliwości. We współczesnych zachodnich szkołach jogi zaczęto też, głównie dla osiągnięcia szybszych efektów, wykorzystywać pomoce takie jak koce, kostki czy paski, a także wybierać określone ćwiczenia, aby osiągnąć określony efekt, taki jak poprawa wytrzymałości mięśni. Polecamy zaprzyjaźniony sklep z najlepszymi hamakami: www.hamakonline.pl

Trochę jak latanie

Joga na hamaku, aerial yoga, air joga, znana pierwotnie jako anti-gravity yoga czyli joga antygrawitacyjna, w wyjątkowy sposób wykorzystuje do ćwiczeń podwieszony u sufitu hamak. Dzięki niemu, praktycznie bez przygotowania (o czym przekonałem się osobiście), możemy wykonać kilka spektakularych ćwiczeń, w tym także zawisnąć do góry nogami, pokonując przy tym wewnętrzny opór przed oderwaniem się od ziemi. Daje to wiele radości, a korzystając z bezpiecznego wsparcia przyjemnego w dotyku materiału, łatwiej jest nam wejść w zaawansowane pozycje rozwijające siłę mięśni, gibkość i równowagę. Na poziomie psychologicznym ćwiczenia te pomagają także przełamać określone lęki, a co za tym idzie nabrać pewności siebie. W pewien sposób joga na hamaku nawiązuje też do beztroski dzieciństwa: zabawy na huśtawce lub trzepaku i fantazji o lataniu.

Ważny dla wielu uczestników zajęć jest także fakt, że joga na hamakach pomaga przyspieszyć naukę pozycji znanych im z zajęć klasycznej jogi – dodaje Maciej Komorowski. – Poza tym hamak odciąża pewne grupy mięśni i w efekcie zamiast robić określone ćwiczenia na siłę, relaksujemy się przy nich. Jest po prostu fantastyczną formą ruchu, bez obciążania stawów i kręgosłupa, uwalniającą nas od napięć i stresu – dodaje.

Odpowiednio dobrany zestaw asan wykonywanych na hamaku pozwala także wzmocnić i ustabilizować dolne partie kręgosłupa. Instruktorzy zapewniają także, że ucisk hamaka działa jak akupresura.

Najczęstszą formą zajęć air jogi są ćwiczenia w niewielkiej grupie. W zależności od przystosowania sali ćwiczeń, w konkretnym studio może w nich uczestniczyć od kilku do kilkunastu osób. W naturalny sposób sprzyja to skupieniu i mobilizacji.

Zdarza się, że niektórzy praktykujący, zainspirowani naszymi zajęciami, montują hamaki we własnych domach – przyznaje Maciej Komorowski. – Nawet gdy dokładnie znamy zestaw ćwiczeń, jaki powinniśmy wykonywać, warto jednak od czasu do czasu skontaktować się z instruktorem, by sprawdzić czy czegoś „nie gubimy”.

Choć praktyka jogi polega przede wszystkim na indywidualnym samodoskolaneniu, niektóre studia prowadzą także warsztaty rodzinne dla rodziców z dziećmi w wieku od siedmiu lat. Nie są to ćwiczenia zaawansowne, lecz raczej wprowadzenie do tematu. Można się w takim przypadku umówić na przeprowadzenie ćwiczeń na hamaku. Szczegóły i koszt tego typu zajęć należy jednak zawsze uzgadniać indywidualnie.

Zajęcia air jogi odbywają się w Gdyni w studio MoyaYoga, a w Gdańsku w klubach Impuls Fitness, Joga Park i Body&Mind. Niewykluczone, że niebawem także pojawią się w ofercie kolejnych miejsc. Warto też podkreślić, że nie powinno się zniechęcać po pierwszym nieudanym kontakcie z jogą. Jeśli interesuje nas tego typu aktywność, a nie jesteśmy zadowoleni z pierwszych zajeć – sprawdźmy, czy nie będzie nam bliższa jej inna, bardziej współczesna forma lub po prostu inny nauczyciel.

Zagadką pozostaje natomiast, co powiedzieliby hinduscy jogini sprzed wieków, widząc nasze współczesne formy „jogicznych” praktyk i wybrednych praktykujących.

Joga na hamakach

Ten rodzaj ćwiczeń w zasadzie przeznaczony jest dla każdego niezależnie od wieku, płci czy stopnia rozciągnięcia.W praktyce najmłodsi uczestnicy cotygodniowych zajęć mają po 11 lat. Z pewnością odnajdą się w uprawianiu tych ćwiczeń osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, mają poważne blokady w biodrach i kręgosłupie oraz osoby, które chciałyby poprawić wytrzymałość mięśni. Joga na hamakach pomoże także praktykującym klasyczną jogę w szybszym jej doskonaleniu.

Power joga

Priorytetem podczas tego rodzaju ćwiczeń jest mocna praca z ciałem i poprawa elastyczności mięśni. Świetnie odnajdują się na takich zajęciach osoby, którym nie odpowiada długie trwanie w klasyczych pozycjach jogi.

Hot joga

Ćwiczenia prowadzone w temperaturze 36º Celsjusza, lub czasem nawet nieco wyższej, mają zwiększać elastyczność ciała, podwyższać poziom energii, a także wywoływać uczucie pobudzenia, redukować stres i poprawiać kondycję naszych mięśni. Ten rodzaj jogi bywa polecany jako pomocny w utracie wagi (wysoka temperatura przyspiesza ponoć proces spalania tkanki tłuszczowej), nie ma to jednak jednoznacznego potwierdzenia w badaniach naukowych.

Joga na wodzie

Wakacyjne połączenie jogi z surfingiem, a ściślej SUP (Stand Up Paddleboard, czyli szerokiej deski z wiosłem). SUP jest prosty i praktykowany na spokojniejszych akwenach lub przy bezwietrznej pogodzie. SUP joga stanowi natomiast odświeżającą i przyjemną alternatywę do ćwiczenia jogi na plaży. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w zeszłym sezonie letnim.

Oceń