Wzrost cen mieszkań, który mocne progi osiągnął na początku roku 2020, od pewnego czasu był czynnikiem skłaniającym przyszłych właścicieli mieszkań do zmiany planów. Mowa o zakupie działki i następnie rozpoczęciu budowy domu, a tym samym – rezygnacji z zakupu mniejszego i droższego mieszkania w mieście.
Po pandemii wzrosło zainteresowanie zakupem działek nie tylko rekreacyjnych, ale również tych z przeznaczeniem pod budowę domu. Z pewnością jest to spowodowane chęcią lokowania środków w nieruchomościach, a działki odgrywają w tej ucieczce przed inflacją jedną z głównych ról.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie działki?
Oprócz położenia działki warto zweryfikować w pierwszym punkcie księgę wieczystą oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Analiza księgi jest w mojej pracy od strony kredytu budowlanego podstawą, bo pozwala zweryfikować na wstępie, czy bank w trakcie starania się o kredyt będzie wymagać dodatkowych dokumentów od klienta lub czy uzna, że nie zabezpieczy się na wybranej działce.
Dlaczego plan zagospodarowania przestrzennego jest ważny?
Otóż może się okazać, że zburzy naszą wizję domu. Szukając naszego wymarzonego miejsca na dom, powinniśmy zapoznać się omawianym planem zagospodarowania przestrzennego działki lub wydanymi dla niej warunkami zabudowy. Znajdziemy tam informacje o przeznaczeniu terenu oraz możliwości użycia materiałów elewacyjnych, szerokości budynku lub możliwości użycia dachów w wymarzonym projekcie. Zmiany są możliwe, lecz wymagają czasu, stąd też sugestia, aby nabyć działkę uzbrojoną oraz spełniającą nasze wizje przyszłego domu zgodne z PZP.
A jeśli otrzymaliśmy działkę w darowiźnie?
To jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wkładu własnego pod kredyt budowlano-hipoteczny 😊.
W zależności, od kogo jest ta darowizna, naturalną czynnością staje się opłata podatku lub, jeśli uznamy, że działka wymaga zmian od strony zgłoszeń warunków zabudowy, to jedynie poświęcimy swój czas, aby uporządkować sprawy działki. W przypadku, gdy działka posiada dużą powierzchnię, na przykład ponad trzy tysiące metrów, z pewnością radziłabym jej podział. Mowa o utworzeniu nowej księgi wieczystej dla osobnej działki. Bank zabezpieczy się jedynie na działce, na k†brej odbędzie się budowa domu i jeśli taką zgłosi klient.
Mając działkę, możemy starać się już o kredyt na budowę domu?
Niestety jeszcze nie, niezbędna jest decyzja o pozwoleniu na budowę, po otrzymaniu decyzji możemy kompletować dokumenty i składać wnioski do banków. Przed tym krokiem już na etapie wyboru projektu możemy i powinniśmy oszacować koszty budowy. Powierzchnia domu zgodnie z przelicznikiem bankowym określa przyszły koszt budowy , wynosi on 2500 x powierzchnia domu, lecz dobrze mieć swój własny zapas finansowy lub wnioskować o wyższą kwotę kredytu, a powodem mogą być drożejące materiały budowlane.
Na tym etapie dobrze jest zweryfikować u pośrednika kredytowego swoją zdolność, aby oszacować, na jaki metraż możemy sobie pozwolić przy zmianach w projekcie.
Jak długo trwa staranie się o kredyt budowlano-hipoteczny?
Średni czas to minimum dwa miesiące, lecz mój rekord to 8 dni, współpraca klienta w uzupełnianiu dokumentów w trakcie procesu jest kluczowa.
Dużo zależy od klarowności dostarczonych dokumentów będących podstawą nabycia nieruchomości, a tym samym przyszłego zabezpieczenia. W innym wypadku należy wnioskować z urzędu o dodatkowe dokumenty, co czasem trwa od 1 do 2 tygodni. Mój najdłuższy proces kredytowy trwał więcej niż 2 miesiące, lecz przyczyniły się do tego duża powierzchnia działki oraz zapisy w PZP. Finalnie mój klient Sylwester Grajber zakończył etap stanu surowego otwartego i przymierza się do kolejnych działań.
Prywatnie jest pracownikiem znanej cukierni i z pewnością robi cuda tortowe oraz zadbał o nasze kalorie w niejeden „tłusty czwartek”.
Mimo że był to długi proces, to ze spokojem można już rozkoszować się kawą i podziwiać budowę.
Życzymy Pani, aby każda budowa miała taki finał!\
Anna Stryczek – Ekspert Kredytowy
Region Pomorski
tel. 668 312 875
astryczek@muratorfinanse.pl
anna.stryczek@grupaang.pl
Fot. Autorki: Butowska Studio.jpg