U dorosłych jest przetwarzana przez wątrobę w łatwiejszą do wydalenia formę i usuwana z organizmu wraz z żółcią. U noworodków, szczególnie w pierwszych dniach życia, może występować podwyższony jej poziom, co z kolei prowadzi do stanu, jakim jest żółtaczka noworodkowa. Bilirubina – bo o niej mowa, powstaje w wyniku naturalnego rozpadu czerwonych krwinek. Czym dokładnie jest i ile powinna wynosić bilirubina u noworodka? Sprawdź.
Bilirubina u noworodka – jaka norma jest bezpieczna?
Zastanawiając się nad tym, co to jest bilirubina u noworodka i jak wpłynąć na jej poziom, należy wziąć pod uwagę, że normy poziomu bilirubiny u noworodków mogą się różnić w zależności od ich stanu zdrowia oraz tego, czy przyszły na świat terminowo, czy też przed terminem. Skutecznym urządzeniem medycznym, pozwalającym na sprawny pomiar poziomu bilirubiny we krwi noworodka jest bilirubinometr. Normy określające, jaka powinna być bilirubina u noworodka, zawierają następujące dane:
- od 12 do 15 mg/ dl w 2-3 dobie życia
- od 15 do 18 mg/ dl w 4-5 dobie życia
- powyżej 18 mg/ dl w 6 i późniejszych dobach życia
Warto jednak pamiętać, że wartości te mogą być nieco zróżnicowane w zależności od indywidualnej oceny lekarza.
Przyczyny podwyższonego poziomu bilirubiny
Bilirubina jako żółty barwnik, jest produktem rozpadu hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Jej zwiększona ilość we krwi, określana mianem hiperbilirubinemii, może wskazywać na różnorodne, zarówno łagodne, jak i poważne, problemy zdrowotne. Często wysoki poziom bilirubiny wiąże się z żółtaczką, która objawia się żółknięciem skóry oraz białek oczu. Wśród przyczyn podwyższonego poziomu bilirubiny wyróżnia się:
- nadmierną produkcję bilirubiny
- zaburzenia w metabolizmie bilirubiny
- problemy z wydalaniem bilirubiny
Podwyższony poziom bilirubiny wymaga szczegółowej diagnozy, w celu identyfikacji podstawowej przyczyny i możliwości wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Podwyższona bilirubina a żółtaczka u noworodka
Poziom bilirubiny u noworodków, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia, zależny jest od różnych czynników, takich jak stan zdrowia dziecka czy terminowość porodu. U dzieci urodzonych o czasie, poziom bilirubiny przekraczający 20 mg/dl może być alarmujący oraz skłonić lekarzy do podjęcia działań, mających na celu zapobieganie powikłaniom. Bardziej podatne na negatywne skutki wysokiego poziomu bilirubiny wcześniaki, mogą potrzebować interwencji przy niższych wartościach tego pigmentu. By uniknąć poważniejszych komplikacji, istotne jest wczesne rozpoznawanie i ewentualne leczenie wysokiego poziomu bilirubiny. Ponadto, regularne badania bilirubiny są wskazane szczególnie w pierwszych kilku dniach po porodzie, aby zachować pewność, że poziom bilirubiny u noworodka pozostaje w bezpiecznych granicach normy. Ważnym elementem prewencyjnym jest także zwracanie uwagi oraz możliwie szybkie zgłaszanie wszelkich anomalii przez rodziców lub opiekunów dziecka. Takie działania oraz świadomość tego, jaka bilirubina u noworodka jest prawidłowa, istotnie wpływają na utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia dziecka.
Jak obniżyć poziom bilirubiny?
Przed próbą obniżenia poziomu bilirubiny, warto skonsultować się z lekarzem, który może zasugerować nie tylko odpowiednie, ale i bezpieczne metody zmniejszenia jej stężenia. Należy również pamiętać, że w przypadku noworodków poziom bilirubiny bardzo często stabilizuje się naturalnie, mniej więcej między trzecim a piątym dniem życia. Tempo uregulowania poziomu bilirubiny może być jednak różne w zależności od indywidualnych cech dziecka, takich jak masa ciała czy obecność ewentualnych niedoborów. Niekiedy na obniżenie poziomu bilirubiny u noworodków wpływ mają standardowe działania, takie jak karmienie piersią, delikatna ekspozycja na światło słoneczne, fototerapia czy nawadnianie, dlatego konsultacja z lekarzem przed podjęciem samodzielnych czynności w celu obniżenia poziomu bilirubiny jest niezbędna.