Together Magazyn » Dom » Co położyć na stół w salonie? Ciekawe inspiracje i wskazówki
pol pl okragly-stol-rozkladany-garbi-dab-sonoma-czarny- wp

Co położyć na stół w salonie? Ciekawe inspiracje i wskazówki

Stół w salonie to centralny jego punkt. Przy stole spotyka się cała rodzina, biesiadują przyjaciele, a rodzice grają z dziećmi w ulubione planszówki. Stół to w niektórych domach centrum dowodzenia, pracy, miejsce pogaduszek i wspólnych posiłków. Jest niezwykle ważnym miejscem, przy którym spędzasz wiele godzin każdego dnia. Jak go ozdobić, by stworzyć niepowtarzalny klimat? Sprawdź nasze inspiracje!

Obrus czy bieżnik? Co będzie lepsze?

Zdania w tej kwestii są podzielone. Obrusy są często kojarzone z elegancją i formalnością. Często są dekoracją stołu na wyjątkowe okazje, zaś bieżniki mogą dodać bardziej swobodny i nowoczesny wygląd. Mogą być też ozdobą sezonową, na przykład na święta Bożego Narodzenia czy Wielkanocne.

Jednak stosowanie obrusa i bieżnika zależy przede wszystkim od rozmiaru stołu. Jeśli masz okrągły stół rozkładany, jak ten tutaj: https://www.meblezmetalu.pl/pl/products/okragly-stol-rozkladany-garbi-dab-sonoma-czarny-14404.html, na co dzień doskonałą ozdobą dla niego będzie bieżnik w kontrastującym kolorze. Kiedy jednak spodziewasz się gości bądź organizujesz rodzinny obiad, rozłożony stół zdecydowanie lepiej przyozdobić pasującym obrusem.

Podkładki pod zastawę stołową

Podkładki po talerze mają ochronić stół przed zabrudzeniami w czasie posiłków, gorącymi naczyniami, zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Ale są to dekoracje, które sprawdzą się zarówno na co dzień, jak i od święta. Mogą dodawać kolor, teksturę i wzory do zastawy stołowej, co sprawia, że stół prezentuje się bardziej estetycznie. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj podkładem wybierzesz. Przykład?

Podkładki z korka, wikliny czy drewna uważane są za bardziej codzienne niż np. te z ekoskóry, czy lnu. Jednocześnie podkładki z korka czy wikliny są naturalnym wyborem dla stołów drewnianych, a te z materiałów syntetycznych dla stołów w stylu industrialnym, które dostaniesz na przykład tutaj: https://www.meblezmetalu.pl/pl/menu/meble/stoly-3153.html. Mają one bowiem bardziej nowoczesny charakter i są bardzo praktyczne. Z łatwością też wpasują się do stylu wnętrza, w jakim masz urządzony salon.

Dekoracja stołu – kwiaty, misy i świece

Obrusy, bieżniki i podkładki mają charakter dekoracyjny, jednak ich głównym zadaniem jest ochrona stołu przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Jeśli chcesz podkreślić charakter wnętrza bądź po prostu dodać uroku całości, rozważ ustawienie na stole dekoracji. Może to być las w słoiku, misy z owocami, kwiaty świeże bądź sztuczne, świece dekoracyjne i wiele innych dodatków, które będą współgrać z całością.

Na wyjątkowe okazje warto też ułożyć na stole eleganckie serwetki i pierścienie serwetkowe, które dodadzą finezji zastawie stołowej. Mogą być dobrane kolorystycznie do reszty dekoracji. Użyj też dekoracyjnych talerzy lub półmisków jako podstawy dla potraw. To doskonały sposób na dodanie koloru i wzoru do stołu. W zależności od okazji dodaj mini ozdoby tematyczne. Na przykład, na Boże Narodzenie możesz użyć bombek, a na Wielkanoc ozdób w kształcie jajek, a na przyjęcie urodzinowe mini baloniki bądź kolorowe czapeczki.

To, jak przyozdobisz stół zależy przede wszystkim od preferencji, gustu, ale przede wszystkim wielkości stołu oraz materiału, z jakiego jest wykonany. Pamiętaj jednak, że ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie.

Oceń