O ile biegunka u dorosłych, jest zwyczajną nieprzyjemną dolegliwością, to u niemowląt i dzieci, może być ona naprawdę niebezpieczna.
Biegunka o różnym podłożu, czy to bakteryjnym, pokarmowym, czy wirusowym może mieć zgubne skutki dla młodego organizmu. Co podawać dziecku, by jak najszybciej poczuło ulgę, a biegunka nie skończyła się odwodnieniem organizmu?
Kod zlicz
Co robić w czasie biegunki dziecka?
Gdy u dziecka pojawia się biegunka i wymioty, kluczowe jest odpowiednie nawodnienie. W przeciwieństwie do nas, dzieci bardzo szybko się odwadniają, dlatego też należy działać od razu. Zamiast podawać dziecku soki owocowe, rosół czy gazowane napoje, warto od razu sięgnąć po elektrolity. Te w przeciwieństwie do soków faktycznie nawadniają, a nie zaostrzają objawy biegunki.
U niemowląt i dzieci doustne płyny nawadniające należy podawać powoli, tak by dziecko mogło je pić małymi łykami. W ten sposób nie podrażnimy przewodu pokarmowego i nie wywołamy kolejnych wymiotów. Poleca się także podawanie płynów schłodzonych, bo te są lepiej tolerowane przez organizm.
Objawy odwodnienia
Odwodnienie organizmu to stan poważny, szczególnie dla dzieci i osób starszych. W początkowej fazie objawia się on nasilonym pragnieniem, rzadszym oddawaniem moczu, suchością śluzówek, a także wzdętym brzuchem. Ten etap to jeszcze idealny moment, na szybkie uzupełnienie płynów, poprzez podawane elektrolitów, jednak gdy do tego nie dojdzie- objawy nasilą się i pojawią się między innymi takie dolegliwości jak: przyspieszona akcja serca, utrata elastyczności skóry, gorączka. Ostatnim etapem odwodnienia jest spadek ciśnienia krwi, drgawki, a nawet utrata przytomności. Nie warto ignorować, nawet najmniejszych problemów żołądkowych naszego dziecka, a w czasie biegunki należy od razu zadbać o nawadnianie — jeśli jest ona lekka, możemy zacząć od wody, w przypadku cięższej od razu sięgamy po elektrolity. Tym samym uchronimy tak młody organizm przed utratą wody oraz niezbędnych do normalnego funkcjonowania składników mineralnych.
Biegunka u niemowląt i dzieci to stan alarmowy dla rodziców. Warto działać od razu i nie zwlekać z nawadnianiem dziecka. W tym przypadku ważna jest błyskawiczna reakcja, która oszczędzi dziecku dodatkowego bólu i osłabienia.