Together Magazyn » Zdrowie » Badanie krwi – dlaczego należy o nim pamiętać? Jak często należy badać krew?
Jak często badać krew? - odpowiadamy na pytanie o konieczną częstotliwość dla badań krwi.

Badanie krwi – dlaczego należy o nim pamiętać? Jak często należy badać krew?

Badanie krwi (morfologia) to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, dzięki któremu możemy w szybki i prosty sposób ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta lub odkryć przyczynę różnych niepokojących objawów. Dzięki krwi pobranej podczas badania specjalista jest w stanie rozpoznać choroby już na ich wczesnym etapie rozwoju. Dowiedz się, ile razy w roku powinno się robić badania krwi i jak się do nich odpowiednio przygotować.

Dlaczego warto regularnie badać krew? 

Morfologia krwi bada:

  • układ białokrwinkowy,
  • układ czerwonokrwinkowy,
  • układ płytkowy,

Ocena tych parametrów pozwala przeanalizować ogólny stan organizmu. Istnieje wiele powodów, dla których warto regularnie poddawać się morfologii. Tak więc, jakie konkretne korzyści zdrowotne oferuje badanie krwi? Jak już wspomnieliśmy we wstępie, dzięki temu podstawowemu badaniu diagnostycznemu można wykryć wiele schorzeń w początkowej fazie, w tym choroby autoimmunologiczne. Wyniki morfologii mogą sygnalizować poważne niedobory witamin i składników mineralnych (np. żelaza, witamy B12), a także istnienie stanów zapalnych. O często diagnozowanej niedokrwistości (anemii) mogą świadczyć spadek liczby erytrocytów i stężenia hemoglobiny. 

Poddając się  morfologii krwi z rozmazem, możemy stwierdzić zakażenie pasożytnicze. Dzięki badaniu krwi możemy również rozpoznać białaczkę i chłoniaka. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza hematologa, który jest specjalistą od chorób krwi i układu krwiotwórczego. 

Wskazania do pełnej morfologii krwi i działania profilaktyczne

Decyzję o przeprowadzeniu badania krwi podejmuje lekarz na podstawie przeprowadzonego z pacjentem wywiadu. Badanie zwykle wykonuje się przy podejrzeniu:

  • skazy krwotocznej,
  • anemii, 
  • nadkrwistości,
  • niedoborów odporności, 
  • chorób zakaźnych,
  • stanów zapalnych. 

Warto poddać się pełnej morfologii krwi jeśli często towarzyszy Ci chroniczne uczucie zmęczenia, masz nocne poty, tendencję do pojawiania się siniaków i zasinień. Niepokojącym objawem jest też nagły spadek wagi, mimo braku zmiany ożywiania, wolne gojenie się skaleczeń oraz bóle kostne.

Morfologia krwi pozwala wykryć odwodnienie i jest pomocna przy ocenie stanu po wystąpieniu krwotoku, badanie dostarcza lekarzowi wielu cennych informacji o szpiku kostnym. 

Pamiętaj, że morfologię krwi możesz wykonać też profilaktycznie, bez wyraźnych wskazań!

Jak się przygotować do badania krwi? Jak często wykonywać morfologię krwi?

Morfologia krwi to jedno z najtańszych badań. Jak się odpowiednio przygotować do badania? Na morfologię należy zgłosić się w godzinach porannych (7:00-10:00), na czczo, przed śniadaniem. Na około 12 godzin przed wykonaniem morfologii należy odstawić herbatę i kawę (warto pić wodę, która ułatwi pobranie krwi). Kolację najlepiej jest zjeść dzień wcześniej do godziny 18:00.

Na 3 dni przed pobraniem krwi powinno się zaprzestać palić papierosów i picia alkoholu. Natomiast w dniu badania nie należy podejmować intensywnego wysiłku fizycznego, który może zaburzyć wyniki. Jeśli mdlejesz na widok krwi, poinformuj wcześniej o tym personel.

Wiele osób nie wie, jak często należy wykonywać morfologię krwi. W przypadku dorosłych pacjentów optymalne 1-2 badania krwi w roku. W przypadku osób chorych jest to kwestia indywidualna, o częstotliwości badań decyduje lekarz. Morfologię krwi warto wykonać w zaufanej klinice.

Pamiętaj, aby w trosce o własne zdrowie na bieżąco monitorować stan organizmu i poddawaj się badaniom profilaktycznym – nie tylko morfologii, ale też OB, stężeniu glukozy we krwi, ogólnemu badaniu moczu, lipidogramowi. 


Więcej informacji na temat badań krwi, znajdziesz na stronie internetowej: https://enelsport.pl/

Oceń