Lepiej zapobiegać niż leczyć – chyba każdy zna to powiedzenie. Co więcej, jest ono nadal prawdziwe. Większość chorób, które wykryje się na ich wczesnym etapie da się całkowicie wyleczyć! Warto więc wiedzieć, jakie badania kobiety powinny wykonywać regularnie w zależności od wieku.
Badania profilaktyczne dla kobiet – co, jak i kiedy?
Istnieje grupa badań profilaktycznych, które powinny być wykonywane bez względu na wiek, jak np. morfologia krwi, stężenie glukozy we krwi, OB czy badanie ogólne moczu. Na każde z nich możemy dostać skierowanie od lekarza rodzinnego. Co więcej należy kontrolować swoje ciśnienie i raz w roku umówić się do internisty na badanie ogólne.
O czym jeszcze należy pamiętać? Raz na trzy lata dobrze jest wykonać pomiar elektrolitów we krwi, a raz na pięć lat lipidogram. Ponadto, raz na pół roku warto odwiedzić swojego dentystę.
Jakie badania profilaktyczne należy wykonać po 20. roku życia?
Wkraczając w dorosłe życie należy udać się do zaufanego ginekologa. Co więcej, przed rozpoczęciem współżycia dobrze jest się zaszczepić przeciwko HPV, ponieważ zakażenie tym wirusem zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. W kwestii badań profilaktycznych, kobiety po 20. roku życia powinny pamiętać o regularnej cytologii i badaniu piersi – przez samą siebie. Profilaktyka ta jest szczególnie ważna wtedy, kiedy w rodzinie występowała choroba raka piersi. Co 3-5 lat zaleca się wykonanie USG jamy brzusznej, aco 5 lat RTG klatki piersiowej.
Profilaktyka dla kobiet po 30. roku życia
Do profilaktyki po 30. urodzinach należy włączyć badanie wzroku – raz na pięć lat w przypadku braku wady wzroku. Trzeba również kontynuować samobadanie piersi, regularną cytologię i badania ginekologiczne. Dobrze jest także raz w roku wykonać USG piersi. Co 3-5 lat zaleca się wykonanie USG jamy brzusznej, aco 5 lat RTG klatki piersiowej.
Badania profilaktyczne dla kobiet po 40. roku życia
40-stka to czas, kiedy liczba badań profilaktycznych ulega zwiększeniu. Raz w roku należy zrobić cytologię i badanie ginekologiczne. Co więcej, raz na dwa lata trzeba wykonać USG przezpochwowe narządów rodnych. Co miesiąc, kobiety po 40. roku życia powinny dokładnie samobadać pierś, a raz na dwa lata wykonać USG piersi i mammografię. Dobrze jest również pomyśleć o badaniu poziomu hormonów tarczycy i badaniu gęstości kości. Nie można oczywiście zapomnieć o regularnych wizytach u dentysty i okulisty. Ponadto:
- RTG klatki piersiowej – raz na pięć lat,
- USG jamy brzusznej – co trzy-pięć lat,
- EKG – raz na trzy lata,
- gastroskopia – raz na pięć lat.
Badania profilaktyczne po 50-tce
Okres po 50. roku życia jest czasem menopauzy dla większości kobiet. Obniża się wtedy poziom hormonów, co wpływa na układ krążenia i stan kości. Co więcej, należy się udać na wizytę do endokrynologa, na badanie hormonów tarczycowych we krwi i poziomu hormonów płciowych. Pamiętajmy również o corocznej cytologii, badaniu ginekologicznym, USG narządów rodnych, mammografii co dwa lata i samobadaniu piersi co miesiąc.
Dobrze jest także wykonać kolonoskopię raz na pięć lat, w ramach profilaktyki raka jelita grubego, a raz na 10 lat badanie gęstości kości.
Im jesteśmy starsi tym więcej badań profilaktycznych przybywa, jednak naprawdę warto o nich pamiętać. Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Badania profilaktyczne w Jutro Medical
Jutro Medical to przychodnia działająca w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, co oznacza, że każdy ubezpieczony człowiek może z niej skorzystać bezpłatnie. Wystarczy ściągnąć ich aplikację na telefon, zalogować się i podpisać deklarację aby zostać ich pacjentem! Następnie umawiamy się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, a on po zebranym wywiadzie wypisuje skierowanie na określone badania. Większość z wyżej wymienionych badań profilaktycznych wykonasz w przychodni Jutro Medical!