Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Aparaty stałe: typy i ograniczenia
girl---

Aparaty stałe: typy i ograniczenia

Stałe aparaty ortodontyczne jeszcze nie tak dawno uważano za najbardziej agresywną z metod korekty zgryzu. W pewnym sensie to prawda, ale przede wszystkim w wielu przypadkach są one najskuteczniejsze.

Jaki aparat stały wybrać?

Wyboru dokonuje pacjent we współpracy z ortodontą. Dostępne są zasadniczo dwa typy aparatów stałych – cienkołukowe, które zakłada się po zewnętrznej stronie i grubołukowe, które zakładane są od wewnątrz. Działają one w praktycznie identyczny sposób i zwykle mogą być stosowane zamiennie, choć są tu pewne dodatkowe ograniczenia, które ortodonta zawsze powinien omówić z pacjentem.

Co zaś tyczy się konkretnych rozwiązań technicznych, czyli wyboru zamków albo konkretnego producenta aparatu, warto zdać się tu na doświadczenie ortodonty oraz jego praktykę z danym typem aparatu. Na stronie https://ortolingwa2.pl/aparaty-stale/ można zapoznać się z dodatkowym podziałem ze względu na podtypy i materiał, z którego wykonane są zamki.

Kto powinien zdecydować się na aparat stały?

Aparaty stałe są pod wieloma względami lepsze od wyjmowanych. Działają 24 godziny na dobę, nie wymagają wysiłku po stronie pacjenta, pozwalają na redukcję nawet bardzo znaczących wad, a efekt ich stosowania jest trwały.

Zaleca się, aby aparaty stałe były zakładane na zęby stałe, ponieważ mleczne nie stanowią wystarczająco solidnego oparcia. Niektóre typy aparatów są jednak noszone bez ograniczenia wieku.

Przeciwwskazania do noszenia stałego aparatu ortodontycznego

Kluczowym warunkiem założenia stałego aparatu jest dobry stan zdrowia zębów. To o tyle istotne, że stały aparat utrudni nie tylko zabiegi higienizacyjne, ale też ewentualne leczenie zębów. Poza tym zęby zakażone próchnicą lub osłabione w inny sposób mogą nie stanowić wystarczającego oparcia dla zamków.

Przeciwwskazaniem do założenia stałego aparatu będzie cukrzyca lub niektóre choroby endokrynologiczne – warto poruszyć ten temat w czasie rozmowy z ortodontą. Generalnie jednak zdecydowana większość pacjentów może korzystać ze skutecznej korekty zgryzu aparatami stałymi.

Zmiany stylu życia związane z założeniem aparatu

Aparaty ortodontyczne mogą u niektórych pacjentów wymusić drobne zmiany stylu życia. O ile bowiem w żaden sposób nie ograniczają one funkcji zębów ani jamy ustnej, o tyle mogą utrudniać utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Ortodonta może na przykład zalecić regularne stosowanie irygatora albo zmianę szczoteczki. Sporo pytań dotyczy również diety po założeniu aparatu stałego.

W dłuższej perspektywie nie ma tu poważniejszych ograniczeń, choć ze względu na komfort pacjenci unikają jedzenia twardych lub włóknistych potraw. To będzie uzależnione od typu aparatu i osobistych preferencji. Zmiany w diecie wprowadza się tak naprawdę tylko na kilka dni do tygodnia po założeniu aparatu. Zęby są wówczas bardziej wrażliwe i pojawia się lekki dyskomfort, więc należy unikać twardych potraw, a także dań o bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze. Dalsze zmiany będą uzależnione głównie od tego, w jakim stopniu aparat utrudnia utrzymanie higieny jamy ustnej.

Oceń