Alergia na kota należy do jednych z najczęstszych reakcji uczuleniowych wśród ludzi. Wbrew powszechnemu przekonaniu najmocniejsze alergeny nie znajdują w sierści, ale w ślinie kota, która pozostaje na futerku po tym, jak kotek się umyje. Część alergenów znajduje się także w złuszczonym naskórku, moczu oraz krwi kota. Czy alergia na kota równa się z koniecznością oddania kota? Jakie są objawy alergii na kota i jak najlepiej z nią walczyć?
Przyczyny alergii na kota
W składzie śliny i sierści kota znajduje się białko o nazwie Fel d 1, czyli sekretoglobina. To właśnie ono jest bardzo silnym alergenem, który najczęściej uczula. Do reakcji alergicznych dojść może także pod wpływem nieco słabszych alergenów – białek od Fel d 2 do Fel d 8, które występują w złuszczonym naskórku, moczu i krwi kota. Reakcje alergiczne są często wyjątkowo mocne, nawet gdy osoba uczulona nie przebywa bezpośrednio w towarzystwie pupila, ponieważ sierść kota roznosi się po całym mieszkaniu.
Alergia na kota – objawy
Najczęstsze objawy alergii na kota to:
- zaczerwienienie i łzawienie oczu,
- kichanie,
- kaszel,
- obrzęk powiek,
- przekrwienie błony śluzowej nosa.
Objawy alergii na kota przypominają objawy innych alergii wziewnych, dlatego rozpoznanie schorzenia poznać można na zasadzie przeanalizowania swoich kontaktów z czworonogiem.
W niektórych przypadkach objawy mogą pojawiać się także na skórze w postaci pokrzywki lub zaczerwienienia. U dzieci objawy alergii na kota mogą doprowadzić do rozwoju astmy.
Jak leczyć alergię na kota?
Najlepszym sposobem na złagodzenie jakichkolwiek objawów alergii jest oczywiście unikanie alergenów. Jednak w przypadku mruczków czasem nie jest to możliwe. Jeżeli mieszkamy z kotem, a objawy alergii pojawiły się dopiero po przygarnięciu zwierzaka, zamiast zastanawiać się nad jego oddaniem, lepiej pomyśleć o tym, jak leczyć alergię.
Jest na to kilka sposobów. Na pewno pomóc może częste sprzątanie mieszkania, aby usunąć alergeny z pościeli, dywanu czy zasłon, jednak jest to metoda mało skuteczna. Dużo lepiej sprawdza się odczulanie, czyli terapia, która ma na celu zwiększenie odporności na alergeny. Polega ona na wystawianiu organizmu na duże dawki alergenu, powodując silną reakcję uczuleniową. Po pewnym czasie reakcja alergiczna zacznie słabnąć. Terapia odczulająca powinna być odpowiednio przygotowana przez lekarza, po ustaleniu, które kocie białko jest czynnikiem uczulającym. Odczulanie trwać może od 1 roku do nawet 5 lat.
Skuteczną opcją na złagodzenie objawów alergii jest podawanie leków przeciwhistaminowych. Blokują one wydzielanie histaminy, dzięki czemu reakcja uczuleniowa jest znacznie mniejsza. W przypadku gdy alergia na kota nie jest bardzo duża, takie leki w zupełności wystarczą. Są one dostępne bez recepty, a do tego leki na alergię II generacji, takie jak Claritine, są całkowicie bezpieczne w stosowaniu – nie uzależniają i nie powodują senności.
Choć alergia na kota bywa kłopotliwa, dzisiejsze osiągnięcia medycyny sprawiają, że nawet osoby uczulone mogą mieszkać z pupilami, o ile zastosują odpowiednią terapię i zadbają o systematyczne sprzątanie pomieszczeń.