Ręczniki niełatwo jest zachować w czystości i świeżości, zwłaszcza te kuchenne, które łatwo chłoną wszystkie zapachy. Istnieją jednak sposoby na to, żeby ręczniki pozostały świeże na dłużej. Na świeżość i zapach ręczników wpływa wiele czynników, począwszy od materiału, z jakiego ręcznik jest wykonany, aż po odpowiedni proces prania i suszenia.
Właściwe pranie ręczników
Przed wrzuceniem ręcznika do pralki warto zapoznać się z instrukcją na metce. Znajdziemy tam informacje o tym, w jakiej temperaturze można prac ręcznik, aby nie uległ on zniszczeniu. Piorąc ręczniki należy unikać zbyt wysokich temperatur. Najlepsza będzie temperatura między 40 a 60°C. Dobrze sprawdzi się program do delikatnych materiałów lub bawełny. Przed praniem ręcznik należy wytrzepać np. z piasku.
Uważaj z detergentami
Do prania ręczników powinno się unikać płynów do płukania, środków zmiękczających, a przede wszystkim wybielaczy. Po kontakcie z nimi ręczniki nie będą już tak chłonne. Korzystając z proszku do prania nie należy przesadzać z jego ilością. Zbyt duża ilość proszku sprawi, że ręcznik straci swoje atuty w postaci np. miękkości. Do proszku do prania można dosypać sodę oczyszczoną. Pomoże to usunąć bakterie oraz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.
Jak suszyć ręczniki?
Wilgoć ma negatywny wpływ na stan ręczników, aby więc zachować ich świeżość, należy je dobrze wysuszyć. Należy jednak unikać wystawiania ręcznika na słońce. Ręcznik powinien schnąć równomiernie, warto więc zadbać o to, by był starannie rozłożony na sznurku czy wieszaku. Jeśli mamy taką możliwość to do suszenia ręcznika należy używać suszarki bębnowej. Nie trzeba się wtedy obawiać o nieprzyjemną woń czy ryzyko zniszczenia struktur włókien.
Odpowiednie przechowywanie ręczników
Przed umieszczeniem ręcznika w szafce trzeba się upewnić, że jest on już suchy. Inaczej zacznie nieprzyjemnie pachnieć. Aby ręcznik zachował świeżość, a dodatkowo zyskał przyjemny aromat, to do szafki można włożyć torebki zapachowe. Trzeba też regularnie wietrzyć szafkę. Ręczniki nie mogą być ułożone zbyt ciasno, aby zapewnić wolną przestrzeń dla cyrkulacji powietrza. Najlepiej jeśli ręczniki będą przechowywane w osobnej w szafce bez kontaktu z innymi rzeczami.
Postaw na ręczniki dobrej jakości
Złej jakości materiał, z którego wykonane są ręczniki, to jedna z przyczyn nieprzyjemnego zapachu ręczników po praniu. Nie należy więc oszczędzać na ich jakości i materiale wykonania. Dobry producent ręczników posiada w swojej ofercie reczniki bawełniane, a także takie z domieszką włókna bambusowego – dobrze odprowadzają one wilgoć, jednocześnie zapobiegając powstawaniu brzydkich zapachów. Duży wybór ręczników można znaleźć np. tutaj flhf.com.pl. Warto wybrać ręcznik, który będzie przede wszystkim lekki i szybkoschnący.