Together Magazyn » Zdrowie » 5 mitów na temat ortodoncji, które należy obalić
5 mitów na temat ortodoncji

5 mitów na temat ortodoncji, które należy obalić

Leczenie ortodontyczne pomaga odzyskać zdrowy i estetyczny uśmiech, jednak wymaga ścisłej współpracy na linii pacjent-lekarz. Mimo rosnącej popularności leczenia ortodontycznego w ostatnich latach pojawiło się sporo mitów na temat ortodoncji, dziś rozprawimy się z kilkoma z nich. Sprawdź, jakie przekonania dotyczące tej ważnej gałęzi stomatologii są nieprawdą, zanim odwiedzisz lekarza ortodontę.

Leczenie ortodontyczne ma sens tylko w młodym wieku – MIT

Pierwszy mit, z który wielokrotnie zetknął się w swojej praktyce każdy lekarz ortodonta to stwierdzenie, iż leczenie ortodontyczne jest efektywne tylko u młodych osób. Nie jest to prawdą. Oczywiście im wcześniej udamy się do specjalisty, tym krócej będzie trwał cały proces leczenia (ponieważ u dzieci i młodzieży uzębienie jest jeszcze w fazie wzrostu). Jednak nie oznacza to, że dojrzały wiek przekreśla możliwość osiągnięcia pożądanych efektów terapeutycznych. 

Obecnie leczeniu wad zgryzu poddają się pacjenci w bardzo różnym wieku, również po 40-stce! Wiedz, że medycyna ciągle się rozwija i współczesne techniki pozwalają na naprawdę skuteczną korektę większości nieprawidłowości zgryzowych. Pamiętaj, tak naprawdę każdy moment w życiu jest dobry, by zadbać o zdrowie i zawalczyć o piękny uśmiech. 

Leczenie ortodontyczne trwa bardzo długo – MIT

Nie jest to prawdą. Współcześnie możemy skorzystać z różnych metod leczenia wad zgryzu. Istnieją procedury zabiegowe np. bardzo popularne w ostatnim czasie w Polsce aparaty nakładkowe (ruchome), które dają pożądane rezultaty nawet po 4-9 miesiącach leczenia. Oczywiście dużo zależy od wieku pacjenta oraz samej wady zgryzu. Terapia systemem nakładkowym jest stosowana przede wszystkim przy małych i średnich wadach zgryzu (np. diastema). 

Warto mieć świadomość, że jeśli nie będziemy przestrzegać zaleceń lekarza ortodonty leczenie ortodontyczne faktycznie może się wydłużyć.

Aparat ortodontyczny powoduje silny ból – MIT

Noszenie aparatu nazębnego dla wielu pacjentów wiąże się (szczególnie na początkowym etapie) z pewnym dyskomfortem, jednak nie oznacza to, że odczuwają oni nieustannie silny ból, który uniemożliwia im codzienne funkcjonowanie. Przemieszczanie się zębów w toku leczenia ortodontycznego może wywoływać nieprzyjemne odczucia, jednak nie wiąże się z intensywnymi dolegliwościami bólowymi. Dotyczy to w szczególności stałych aparatów nazębnych, do których obecności musimy się najpierw przyzwyczaić. Pewne uciążliwości mogą wystąpić w ciągu pierwszych 2-3 dni od założenia aparatu np. gdy będziemy spożywać twardsze pokarmy. Wiele zależy też od progu bólu danej osoby. Uczucie dyskomfortu może też towarzyszyć nam podczas wizyt kontrolnych u ortodonty oraz po (m.in. ze względu na aktywację łuków). Zdarza się także, że po założeniu aparatu nazębnego jego odstające elementy mogą podrażniać błonę śluzową policzków. by zniwelować tego typu dolegliwości, zwykle stosuje się tzw. ortodontyczne woski ochronne. 

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego zęby bardziej się psują – MIT

Noszenie aparatu ortodontycznego (zwłaszcza stałego) sprzyja gromadzeniu się resztek pokarmu w jego zakamarkach. Jednak jeśli zadbamy o staranne czyszczenie jamy ustnej, nie mamy powodów do obaw. To nie sam fakt użytkowania aparatu zwiększa ryzyko zmian próchnicotwórczych, a zaniedbania higieniczne ze strony pacjenta.

Aparat ortodontyczny wyklucza spożywanie wielu pokarmów – MIT

Poddając się leczeniu ortodontycznemu, warto mieć świadomość, iż należy przestrzegać pewnych zaleceń odnośnie diety, dzięki którym minimalizujemy ryzyko uszkodzeń aparatu. Natomiast nie oznacza to, że musimy rezygnować z ulubionych pokarmów. Oczywiście spożywanie niektórych produktów spożywczych będzie nieco utrudnione, ale nie niemożliwe. Przykładowo, wystarczy, że odpowiednio pokroimy/rozdrobnimy twarde lub włókniste pokarmy i będziemy jeść je powoli oraz ostrożnie. Jedyne co, to należy unikać żucia gumy, gdyż może przyklejać się do metalowych elementów aparatu nazębnego, co stwarza ryzyko naruszenia jego konstrukcji. 

Pamiętajmy, że szybkie, nieostrożne jedzenie, intensywne szczotkowanie mogą uszkadzać elementy aparatu ortodontycznego i wydłużyć czas leczenia, Wiążą się z tym również zwykle dodatkowe koszty.

Oceń