Together Magazyn » Art. zewnętrzny » 5 materiałów przyjaznych środowisku

5 materiałów przyjaznych środowisku

Rośnie świadomość społeczeństwa na temat stanu naszej planety. Duże marki rezygnują z używania plastiku, a konsumenci zwracają coraz większą uwagę na to, z czego wykonane są kupowane przez nich produkty. Zmiany widoczne są szczególnie w branży modowej – w sklepach odzieżowych znajduje się już sporo kolekcji sygnowanych etykietą eco. Które materiały można uznać za przyjazne środowisku?

Jak podkreślają producenci odzieży, aby produkt można było uznać za ekologiczny, musi pochodzić z certyfikowanych źródeł. O jego znaczeniu dla środowiska nie decyduje sam surowiec, ale przede wszystkim sposób uprawy/powstawania oraz pozostała część procesu produkcji – z transportem do fabryki czy sklepu włącznie. Dlatego robiąc zakupy, trzeba mieć na uwadze nie tylko sam skład ubrania, ale również informacje od producentów – nawet najbardziej naturalna tkanina może powstawać masowo.

Niemniej jednak istnieją materiały, które są zdecydowanie przyjaźniejsze środowisku niż ich syntetyczne odpowiedniki takie jak poliester. Zaliczyć do nich można:

  • len,
  • bawełnę organiczną,
  • bawełnę produkowaną organicznie,
  • tkaniny konopne,
  • lyocell (z celulozy drzewnej).

Len

Len to ponadczasowa roślina, która wykorzystywana jest nie tylko w branży odzieżowej. Właściwie każda jej część ma cenne właściwości. W sprzedaży można znaleźć oleje i nasiona lniane oraz liczne preparaty kosmetyczne (wspierające kondycję skóry i włosów) na bazie tej rośliny. Dlaczego można uznać materiał lniany za ekologiczny? Przede wszystkim dlatego, że zalicza się on do grupy tych biodegradowalnych. Oprócz tego ma on także wiele zalet, które wpływają na to, że ubrania z niego są chętnie noszone na co dzień.

  1. Len jest bardzo higieniczny – pochłania wilgoć (wyróżnia się higroskopijnością), nie atakują go mole. Może się również pochwalić tym, że jest antybakteryjny i antyalergiczny.
  2. Materiał lniany wykorzystywany jest w kolekcjach letnich – wszystko dzięki wspomnianej już zdolności do redukowania wilgoci, ale także przewiewności. Jego struktura przepuszcza powietrze, przez co można odczuwać komfort przez dłuższy czas.
  3. Len ma dużą odporność na rozciąganie i nie elektryzuje się.

Bawełna organiczna

Wielu klientów sklepów wychodzi z założenia, że ubranie bawełniane jest w pełni ekologiczne. Nic bardziej mylnego! Choć ten materiał jest naturalny, a więc przyjemny dla skóry, uprawiany jest w nie do końca przyjaznych dla środowiska warunkach. Alternatywą dla niego jest coraz popularniejsza bawełna organiczna. Ubrania z niej ma w ofercie największa polska sieć odzieżowa https://www.lppsa.com/odpowiedzialnosc-csr/lpp-wspiera, która aktywnie angażuje się w promowanie ekologicznych rozwiązań. Co odróżnia ten rodzaj bawełny od tzw. bawełny konwencjonalnej? Producenci bawełny organicznej poddawani są regularnym kontrolom, m.in. weryfikowany jest sposób uprawy. Jednym słowem, przy jego produkcji stosuje się tylko naturalne metody. Sam proces zgodny jest z cyklem przyrody i nie używa się przy nim chemikaliów – pestycydów czy chemicznych nawozów. Uprawa generuje mniejsze zużycie wody oraz mniejszą emisję CO2 do wód gruntowych i gleby. Materiał jest nie tylko ekologiczny, ale także dużo lepszej jakości – włókna tkaniny, nieosłabione procesami chemicznymi, są trwalsze.

Bawełna produkowana organicznie

W ofercie marki LPP S.A. można znaleźć zarówno ubrania uszyte (w całości lub częściowo) z bawełny organicznej, jak i te, które powstają w procesie organicznym. Te drugie mają w swoim składzie bawełnę ekologiczną, a do tego każdy etap produkcji (od uprawy i przędzenia, po farbowanie i przygotowywanie nadruków) odbywa się w certyfikowanym zakładzie.

Tkaniny konopne

Według niektórych badaczy to właśnie z konopi powstała najwcześniejsza znana nam tkanina. Sposób sprzed tysiącleci powraca do łask. Dlaczego? Do uprawy nie trzeba środków chemicznych, nawozów: wystarczy woda i nasłonecznienie. Włókno to charakteryzuje się też trwałością. Do tego jest:

  • miękkie,
  • zdolne do wchłaniania wilgoci,
  • antyalergiczne (ubrania z niego mogą z powodzeniem nosić osoby borykające się z wrażliwą skórą),
  • miłe w dotyku, przewiewne.

Lyocell (z celulozy drzewnej)

Równie przyjaznym dla środowiska materiałem jest lyocell powstający z celulozy drzewnej – kompostowanie tego typu włókna zajmuje zaledwie 6 tygodni. Choć w podobny sposób produkuje się wiskozę, to w tym przypadku stosowany jest nietoksyczny rozpuszczalnik NMMO. Proces powstawania lyocellu generuje mniejsze zużycie wody. Najpopularniejszą odmianą jest Tencel produkowany przez firmę Lenzig (z takiego materiału korzysta wspomniane LPP), który wchłania wilgoć i jest przewiewny.

Oceń