Together Magazyn » Dom » Żyrandole na poddaszu i skosach – czy to możliwe?
Lampy na poddasze na skosy

Żyrandole na poddaszu i skosach – czy to możliwe?

Montaż żyrandola na poddaszu jest problematyczny głównie ze względu na nierówną powierzchnię i zmienne kąty nachylenia, które mogą utrudniać stabilne zawieszenie. Dodatkowo, standardowe zestawy montażowe często nie są przystosowane do skosów, co wymaga użycia dodatkowych akcesoriów lub modyfikacji. Nieprawidłowo zamocowany żyrandol na skosie może być niebezpieczny, gdyż może się luzować lub nawet spaść. Ponadto, estetyka montażu może być utrudniona przez konieczność umieszczenia elementów mocujących w nietypowych miejscach, co psuje efekt wizualny całego wnętrza. Wreszcie, konieczność dokładnego pomiaru i odpowiedniego przygotowania miejsca montażu wymaga większego nakładu pracy i precyzji.

Rodzaje skosów na poddaszu a możliwości montażu żyrandola

W większości przepisów budowlanych, skosy lub poddasza liczą się jako kondygnacja, jeśli wysokość wolna pomieszczeń wynosi co najmniej 2,2 metra. Jest to minimalna wysokość, która pozwala na pełnowartościowe użytkowanie pomieszczenia jako kondygnacji. W praktyce jest tak, że skosy zaczynają się już na wysokości nawet 1m. Ciężko sobie wyobrazić możliwość montażu żyrandola na tak pochylonej ścianie poddasza. Co w takim razie z żyrandolami? Są jednak rodzaje żyrandoli, które uda Ci się zamontować:

  • Żyrandole pająki – to skandynawskie i industrialne lampy, w których żarówki zamontowane są po prostu na zwisających kablach. Każdy może być zamontowany w innym miejscu i na innej wysokości, dzięki czemu ciężar jest rozłożony równomiernie, a sama lampa nie ma jednego punktu zawieszenia- środka ciężkości.
  • Żyrandole rozkładane – składające się z kilku ramion na prostych listwach, które można rozsuwać i obracać w dwóch osiach. Pomimo tego, że lampa jest zamocowana na skosie, można ustawić ustawienie ramion z poziomie, co ładnie wygląda i jest bardzo praktyczne. Dodatkowo ramiona mają ruchome reflektorki, które można skierować w wybrane miejsce.

Warto wiedzieć, że na poddaszu występują różne rodzaje skosów, takie jak skosy symetryczne, asymetryczne oraz skosy w różnych kątach nachylenia. Normy dotyczące montażu żyrandola mogą wykluczać niektóre z tych skosów ze względu na ich specyficzne cechy konstrukcyjne. Z tego powodu zrezygnuj całkowicie z montażu żyrandola, na poczet innych lamp, które z powodzeniem zastąpią tradycyjne lampy sufitowe.

Jedynym wyjątkiem są bardzo wysokie poddasza 3-4m, które umożliwią montaż żyrandola dzięki:

  • Adapterom – specjalne regulowane uchwyty, których kąt można regulować, dzięki czemu lampa mocowana jest na skosie. Żyrandol jednak musi być pozbawiony podsufitki.
  • Uchwyty dołączane przez producenta – zwykle obrotowe w 2 osiach, które również stosuje się bez podsufitki.

I tutaj tak naprawdę mógłby się skończyć nasz poradnik, ale warto jednak wspomnieć o alternatywach!

Pomoc architektów wnętrz i projektantów

Osoby, które nie mają pomysłu na swoje poddasza, mogą zwrócić się do projektantów, którzy doskonale znają rynek oświetleniowy i oferty sklepów. Wiedzą jak dobrze wykorzystać niedoskonałości i sprawić, że stają się atutami – mówi Monika Sumorek, ze sklepu oświetleniowego https://ardant.pl – możliwości jest dużo, a gotowa wizualizacja pozwala nabrać przekonania co do trafności i właściwego montażu konkretnych żyrandoli lub lamp sufitowych.

Co zamiast żyrandoli na poddasze ze skosami?

Rozwiązań jest sporo, bo w końcu w praktycznie każdym domu jednorodzinnym występują skosy. Trzeba sobie z nimi radzić, a nawet wykorzystać taki sufit jako element dekoracyjny i aranżacyjny – atut.

  • Oświetlenie punktowe – może być bardziej praktycznym rozwiązaniem na skosach. Można zainstalować punktowe oczka z ruchomą głowicą lub reflektory, które będą skierowane tam, gdzie jest potrzebne.
  • Lampy wiszące, które umożliwiają regulację wysokości. Takie rozwiązanie pozwala na dopasowanie oświetlenia do konkretnych obszarów pod skosami.
  • Kinkiety z regulacją klosza i ramienia – mogą być estetycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Należy wybierać kinkiety, które posiadają regulację ramienia w dwóch płaszczyznach z obrotowym kloszem 360 stopni.
  • Oświetlenie szynowe i lampy na listwie – szynoprzewód, na którym można zamontować spoty regulowane, kinkiety i wiele innych opraw. Sama w sobie będzie ciekawa dekoracją poddasza.
  • Oświetlenie podtynkowe – poddasza najczęściej wykonane są z płyt G-K, pod którymi znajduje się wolna przestrzeń. Warto rozważyć wybór spotów, downlightów i tub sufitowych podtynkowych – z ruchomą głowicą.

To tyle jeśli chodzi o alternatywnych rozwiązań dla żyrandoli. Pozostają jeszcze doświetlające lampy stołowe i podłogowe, które można postawić w mniej użytkowych częściach poddasza – bezpośrednio pod niskimi skosami. Będą świetnie dopełniać oświetlenie główne, ale bardziej designerskie modele sprawią, że pomieszczenie będzie jeszcze piękniejsze.

Ostatni problem – podwieszane sufity a ciężkie lampy – ograniczenia i sposoby na montaż

Podwieszane sufity, zwłaszcza te wykonane z lekkich materiałów lub systemów G-K, mogą mieć ograniczenia co do montażu ciężkich modeli lamp. Montaż ciężkiej lampy może przekroczyć wytrzymałość sufitów, prowadząc do osiadania lub uszkodzenia konstrukcji dachu.

Warto użyć specjalnych akcesoriów montażowych, które rozkładają obciążenie na większą powierzchnię sufitu lub bezpośrednio na belkach nośnych, pomijając konstrukcję podwieszaną. Można rozważyć również wzmocnienie konstrukcji poddasza poprzez dodanie dodatkowych wsporników lub elementów podtrzymujących.

Zawsze warto przeprowadzić testy obciążeniowe lub konsultacje z wykonawcą systemu podwieszanego sufitu, aby upewnić się, że konstrukcja jest wystarczająco wytrzymała na zamierzone obciążenia.

Jeśli szukasz ciekawego oświetlenia, zapraszamy Cię do sklepu Ardant, który stał za niniejszym poradnikiem. Jako specjaliści w swojej dziedzinie, oferują setki ciekawych modeli do różnych pomieszczeń, zastosowań i w wielu stylach. Powołując się na nasz poradnik, będziecie mogli liczyć na dodatkowy rabat – wystarczy, że napiszesz wiadomość e-mail z wybranymi produktami. Zapraszamy na zakupy!

Oceń