Together Magazyn » Styl życia » Zbilansowane żywienie psa — kompletny poradnik dla opiekunów
partial view of woman pouring pet food in bowl to golden retriev

Zbilansowane żywienie psa — kompletny poradnik dla opiekunów

Jest wielu zwolenników tradycyjnego żywienia psa, to znaczy diety BARF, która opiera się na surowym mięsie, a także dodatkach warzyw czy też owoców. Są również psiarze, którzy najchętniej gotują swoim psom posiłki i także dodają do nich zdrowe warzywa czy owoce. Oczywiście powyższe podejścia wymagają wiedzy, dlatego wiele osób decyduje się na zbilansowane karmy dla psa – suche i mokre. Jak powinno wyglądać zbilansowane żywienie psa?

Zbilansowane żywienie psa – co to znaczy?

Zbilansowane żywienie psa to taka dieta, która pozwala na dostarczenie psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych zarówno makroelementów takich jak białko, węglowodany i tłuszcze, jak i mikroelementów, czyli witamin i minerałów. Każdy pies ma też określone zapotrzebowanie energetyczne w zależności od rasy, masy ciała, wieku oraz aktywności. Karmiąc psa jedzeniem surowym typu BARF do posiłków warto dodawać jajko surowe. Najpierw warto wprowadzić samo żółtko, a następnie także białko. Warto wiedzieć, że białko surowe zawiera cenne składniki odżywcze takie jak witamina B3, potas, sód i magnez. Warto wiedzieć, że gotowanie białka zmniejsza jego strawność, a także zawarte w nim składniki odżywcze. Jeśli już chcecie gotować psu jajko, to musimy pamiętać, że nie będzie zawierało aż tylu prozdrowotnych składników co surowe. Można podawać psu jajko zaledwie sparzone wrzątkiem do karmy, oczywiście po ostudzeniu, jajko na miękko lub na twardo. Oczywiście to pierwsze będzie zawierało najwięcej składników odżywczych. Co ciekawe dla urozmaicenia można dodawać je także do karm. Psu o prawidłowej wadze można podawać nawet jedno jajko dziennie do posiłku warto pamiętać, że ma ono około 80 kcal. Oczywiście należy pamiętać, że podobnie jak człowiek, tak i pies może mieć uczulenie na poszczególne składniki diety. Uczulenie na jajko może objawiać się drapaniem czy zaczerwienienem skóry. Należy przy tym pamiętać, że pies, zwłaszcza z osłabionym układem odpornościowym może mieć Salmonellę, dlatego warto jajko przynajmniej sparzyć. 

zbilansowane-zywienie-psa-jakie-warzywa-dodawac-do-posilkow.jpg

Zbilansowane żywienie psa – jakie warzywa dodawać do posiłków? 

Psy bardzo lubią urozmaicone posiłki, podobnie jak i my, dlatego podając surowe mięso czy też gotowane, warto zmieniać gatunki, o ile pies nie ma na któreś mięso alergii. Oczywiście najlepiej wybierać mięso z chowu ekologicznego bez antybiotyków, co dotyczy zwłaszcza drobiu. Dla psich alergików można wybierać cielęcinę czy też mięso z królika. Do mięsa warto dodawać warzywa takie jak korzeń pietruszki, marchewkę, brokuły, buraki, brukselkę, czerwoną paprykę, ogórki czy dynię. Ta ostatnia świetnie pomaga przy zaparciach. Oczywiście możecie też wybierać zbilansowaną karmę suchą, do której warto dodawać olej dla psa. Dzięki temu nie tylko pokarm się zmiękczy, ale i lepiej przyswajane będą składniki odżywcze. Karma sucha jest najbardziej kaloryczna i warto o tym pamiętać. Karma mokra zawiera nawet 70-80% wody, zatem jest znacznie mniej kaloryczna i polecana np. dla psów kastrowanych. Przysmaki w diecie powinny stanowić do 10% zapotrzebowania kalorycznego. Różne smaki znajdziecie na stronie: https://hubun.pl/pies/karma-i-przysmaki-dla-psa/przysmaki-dla-psa. 

Jak obliczyć zapotrzebowanie psa na energię? 

Posiłki powinny być nie tylko odpowiednio zbilansowane, ale i mieć właściwą kaloryczność. Należy skorzystać ze wzoru: RER=70×(waga psa w kg)0,75 , który dotyczy podstawowego zapotrzebowania. Wynik trzeba przemnożyć współczynnik aktywności psa dorosłego (od 1,2 do 5) czy też taki przeznaczony dla szczeniaków (3 do 4 miesięcy i 2 – od 4 do 12 miesięcy). Oznacza to, że nawet mały pies o wadze 10 kg, który jest bardzo aktywny czy pracujący może potrzebować powyżej 1000 kcal dziennie, a kanapowiec między 500 a 600 kcal. Dobrej jakości karmy możecie znaleźć na stronie: https://hubun.pl/.                    

Oceń