Together Magazyn » Edukacja » Akwarium Gdyńskie – egzotyka o każdej porze roku

Akwarium Gdyńskie – egzotyka o każdej porze roku

Niewielu mieszkańców Gdyni wie o tym, że w sercu tego miasta mieści się ogród zoologiczny, za to o Akwarium Gdyńskim, które ma właśnie taki status, słyszała większość gdynian. Już od wielu lat to miejsce fascynuje tysiące zwiedzających – zarówno turystów, jak i gości z Trójmiasta.

Spośród atrakcji dla całych rodzin, które można znaleźć w Gdyni, na uwagę zasługuje Akwarium Gdyńskie. To jedyne w swoim rodzaju miejsce w centrum miasta, gdzie można zobaczyć na żywo różne okazy flory i fauny wodnej. Zwiedzający mogą podziwiać ryby, płazy i gady z różnych kontynentów, w tym z Afryki, Ameryki Północnej czy Europy. Wszystkie okazy są eksponowane w sztucznych warunkach, które są możliwie najbardziej zbliżone do naturalnych. Ekspozycja obejmuje cztery podstawowe biotopy, które można spotkać na Ziemi: rafy koralowej, toni oceanicznej, tropików Amazonii i Morza Bałtyckiego. Przedstawiciele biotopów, ponad 1500 żywych organizmów z około 250 gatunków, zajmują w gdyńskiej placówce 68 różnych akwariów ekspozycyjnych, które są rozmieszczone na trzech piętrach. Pojemność prezentowanych akwariów wynosi 200–10 000 litrów.

Akwarium Gdyńskie, oprócz walorów typowo turystycznych, pełni również ważne funkcje naukowe. Jest placówką przynależącą do Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni – najstarszej jednostki zajmującej się badaniami morza w naszym kraju. Działalność naukowa tej placówki obejmuje również zorganizowane działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się nimi prężnie działająca Sekcja Edukacji. Zajęcia edukacyjne obejmują możliwość zdobywania wiedzy poprzez przeprowadzanie doświadczeń i udział w niekonwencjonalnych lekcjach, które prowadzą specjaliści w zakresie oceanografii, biologii i ochrony środowiska. Aktywny udział w tego typu zajęciach jest pożyteczną formą kontaktu z zagadnieniami naukowymi, połączoną z dobrą zabawą i niezwykłymi doznaniami. Od 2005 roku Akwarium Gdyńskie pod względem formalnym jest ogrodem zoologicznym. Realizuje zatem cele edukacyjne oraz ochronne względem różnych gatunków flory i fauny.

Pierwsze piętro gdyńskiego Akwarium zajmuje między innymi największa w Polsce rafa koralowa. Można tutaj podziwiać naturalne piękno ryb, które zachwycają niezwykłymi barwami i kształtami. Zwiedzający mogą poznać kilkadziesiąt gatunków koralowców twardych, korale miękkie oraz zwierzęta bezkręgowe, do których można zaliczyć rozgwiazdy czy strzykwy.

Godna uwagi jest najnowsza ekspozycja Akwarium, która mieści się na parterze rotundy – Amazonia. W czterech ogromnych zbiornikach biotopowych odzwierciedlono tutaj naturalne środowisko wodne Dorzecza Amazonki. Tworząc ekspozycję, zastosowano najnowsze środki, takie jak ekrany akrylowe, które dostarczają niezwykłych wrażeń zwiedzającym. Uwagę zarówno starszych, jak i młodszych zwiedzających przykuwają dwie anakondy zielone, które zajmują największy zbiornik ekspozycji. Można także podziwiać drapieżne arowany srebrne, arapaimy czy okryte ponurą sławą piranie, które pływają tuż obok zwiedzających.

Żadne środki przekazu medialnego nie zastąpią żywego kontaktu z naturą. Zwiedzając Akwarium Gdyńskie, mamy możliwość podziwiania niezwykłych stworzeń, które na co dzień znamy jedynie z ekranów telewizorów czy kart albumów. Warto zarezerwować na zwiedzanie około dwie godziny. Dzieci w wieku do 4 lat mogą skorzystać bezpłatnie skorzystać z oferty Akwarium. Dla rodzin z dziećmi w wieku 5–18 przygotowano specjalne zniżki.

Akwarium Gdyńskie

al. Jana Pawła II 1, 81-345 Gdynia

Biura czynne: 8.00–15.00

tel.: +48 587 326 601

faks: +48 587 326 611

e-mail: akwarium@mir.gdynia.pl

www.akwarium.gdynia.pl

Godziny otwarcia ekspozycji:

Od 1 października do 31 marca: 10.00–17.00 (kasa: 10.00–16:30)

Ekspozycja jest nieczynna w poniedziałki, w okresie od 2 listopada do 28 lutego.

Oceń