Niewiele osób może poszczycić się naturalnie białymi zębami. Jeszcze mniej jest w stanie utrzymać ten stan rzeczy na dłużej. A przecież piękny, zdrowy uśmiech to dziś ważny atut nie tylko w relacjach damsko-męskich, ale też w pracy na stanowisku, na którym mamy bezpośredni kontakt z klientami. Dlatego warto zastanowić się nad nadaniem naszym zębom upragnionej jasności. Dziś wiadomo, że możemy to zrobić w bezpieczny sposób.
Wybielanie zębów – kaprys czy konieczność?
Sporo osób widzi w wybielaniu zębów tylko kaprys ludzi, którzy przesadnie dbają o swój wygląd. A ten – nie oszukujmy się – jest ważny. Dlatego trudno widzieć samo zło w bezinwazyjnych zabiegach, które mają spowodować, że będziemy wyglądać lepiej, zdrowiej lub czuć się pewniej. Tym bardziej, że przebarwienia na zębach czasami nie wynikają tylko z naszych zaniedbań higienicznych i nieodpowiedniej diety, ale z powodu chorób zębów. Martwy ząb, leczony kanałowo, żółknie dużo szybciej niż pozostałe. Wówczas wybielenie powierzchni zębów staje się koniecznością.
Zawsze więc należy rozróżnić dwie kwestie – czy próbujemy wybielić sobie zęby tylko podążając ślepo za trendami, czy rzeczywiście mamy ku temu faktyczne powody. Jednak bez względu na pobudki nie ulega wątpliwości, że wiele osób decyduje się na podjęcie kroków w tym kierunku. Niektórzy robią to metoda naturalną – inni wolą wybrać się do stomatologa.
Jak wybielić zęby w domu?
Istnieje kilka metod naturalnych, które możemy zastosować bez konieczności wizyty w gabinecie dentystycznym. Musimy być jednak ostrożni – wiele rad, które znajdują się w Sieci może w rzeczywistości tylko nam zaszkodzić. Przede wszystkim nie należy dawać wiary temu, że różnego rodzaju kwasy czy substancje żrące są w stanie skutecznie i bezpiecznie wybielić nasze zęby (roztwory z kwasu cytrynowego, sody oczyszczonej czy soli). Owszem, być może osiągniemy krótkotrwały efekt, ale przy okazji zniszczymy sobie szkliwo. A jak wiadomo, ta część zębów nie podlega odbudowie. Dodatkowo możemy poważnie podrażnić dziąsła.
Najskuteczniejszą, domową metodą wybielania zębów jest po prostu… odpowiednia pielęgnacja. To podstawowy krok. Dlatego najpierw usuńmy u stomatologa kamień nazębny, wyróbmy nawyk regularnego mycia zębów, a dopiero potem weźmy się za zabiegi wybielające. Naszym sprzymierzeńcem będą: dobra pasta wybielająca, paski wybielające (zawierających specjalny żel, który powinien pozostawać w kontakcie z zębami przez 30 minut) oraz wybielacze w sztyfcie lub pędzelku. Te ostatnie należy połączyć z pastą wybielająca, a efekty zobaczymy po 1-2 tygodniach.
(Niezbędny asortyment do utrzymania zdrowego i pięknego uśmiechu KLIKNIJ)
Metody gabinetowe
Zdecydowanie skuteczniejszymi i bezpieczniejszymi sposobami wybielania są te, które może nam zaproponować dentysta.
Jedną z najpopularniejszych jest wybielanie za pomocą specjalnej lampy. Przed zabiegiem zaleca się wykonanie zdjęcia, w celu sprawdzenia rozległości przebarwień. Następnie, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności (okulary ochronne, rozwierak jamy ustnej), nakładany jest na zęby żel wybielający, a jego działanie spotęgowane jest skierowaną na zęby wiązką światła z lampy. Trwa to od 15 do 20 minut.
Inną popularną metoda jest wybielanie nakładkowe. W tym wypadku stomatolog wykonuje odpowiednie pomiary i wycisk naszego zgryzu, celem przygotowania specjalnej szyny. Na nią nakładany jest żel wybielający, który w zależności od wskazań, powinien przylegać do naszych zębów w dzień lub w nocy.
Pamiętajmy jednak, że przed wybielaniem zębów (również tych martwych – niektóre gabinety oferują specjalne techniki do tego dostosowane) należy przede wszystkim wyleczyć wszystkie ubytki w jamie ustnej. Dopiero potem możemy przystąpić do wybielania zębów w gabinecie czy przy użyciu ogólnie dostępnych akcesoriów.