Bycie pisarzem to coś wyjątkowego i satysfakcjonującego, ale jednocześnie wymagającego ciężkiej pracy i poświęcenia. Wielu początkujących autorów już na samym początku swojej przygody z pisaniem zaczyna marzyć o wydaniu własnej książki, najlepiej w trybie natychmiastowym. Są jednak sprawy, na które każdy debiutant powinien zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o wysłaniu wiadomości do potencjalnego wydawcy. Najważniejsze z nich przedstawiamy poniżej.
Skończ pisać swoje debiutanckie dzieło
Wydawać by się mogło, że jest to kwestia oczywista, jednak jak pokazuje historia – niekoniecznie. W rzeczywistości często dochodzi do sytuacji, w których osoby, które nigdy wcześniej nie wydały swojej książki, wysyłają do wydawnictw próbki swojego dzieła w postaci kilku pierwszych rozdziałów. Nie jest to rozwiązanie, które może przynieść oczekiwane rezultaty w przypadku niedoświadczonych autorów – żaden wydawca nie będzie przecież ryzykował zawarcia kontraktu z pisarzem książki, która może, ale nie musi powstać.
Przecież nawet sam twórca może nie mieć co do tego pewności.
Sprawdź wszystko dwa albo… siedemnaście razy
Kolejna oczywista sprawa, która jednak nie wszystkim przychodzi na myśl. Sprawdzenie tego, co napisaliśmy to obowiązkowa czynność, która pomoże wyeliminować większość błędów. Należy tutaj zwrócić uwagę nie tylko na byki gramatyczne, ortograficzne i stylistyczne, ale też na pomyłki logiczne i niekonsekwencje, które mają w zwyczaju kryć się między wierszami.
Chociaż redakcja i korekta książki najczęściej należą do obowiązków wydawnictwa, to zastanów się nad tym, jak w oczach wydawcy będą wyglądać napisane przez Ciebie słowa, jeśli będą naszpikowane gafami.
Zasięgnij opinii innych osób
Pokazanie książki innym osobom przed jej wydaniem to prawdopodobnie jedna z najlepszych rzeczy, które możesz dla siebie jako początkującego autora. Dzięki temu dostaniesz wgląd na swoje dzieło z innej, świeższej perspektywy, a także poznasz wrażenia i uczucia potencjalnych czytelników. Ważne jest, by powierzyć swoją książkę komuś zaufanemu, kto jest w stanie podzielić się szczerą opinią i cennymi wskazówkami.
Niezłym pomysłem może też być wzięcie udziału w konkursach literackich dla debiutantów, w których autorzy mogą zdobyć nagrody w postaci publikacji – i promocji – swojej książki przez renomowanych wydawców. W ten sposób można nie tylko zyskać szansę na urzeczywistnienie swoich pisarskich marzeń, ale też poznać opinie profesjonalistów o tym, co piszemy. To, jak wielkie ma to znaczenie dla początkujących autorów, potwierdzają relacje laureatów tego typu konkursów (źródło: https://charaktery.eu/artykul/K-Szymanski-z-Novae-Res-Opinie-motywuja-nas-do-dalszej-pracy-).
Jednocześnie ostrzegamy przed umieszczaniem całości – czy nawet fragmentów – swojej książki w sieci. Jest to najprostszy sposób na pozbawienie się szans na wydanie tytułu przez profesjonalne wydawnictwo.
Nie napalaj się na konkretne wydawnictwo
Zostać zaakceptowanym przez jakiekolwiek prestiżowe wydawnictwo jest raczej trudniej niż łatwiej, dlatego naprawdę nie polecamy na samym początku celować w te najbardziej znane i cenione. Oczywiście – ambicja jest okropnie ważna, jednak zawsze powinno się mierzyć siły na zamiary. Przewertuj informacje, które oferuje Internet, a następnie wybierz kilka wydawców, którzy spełniają Twoje oczekiwania. Porywając się z motyką na słońce, prawdopodobnie spotkasz się wyłącznie z rozczarowaniem.
Podsumowanie
Wydanie pierwszej książki związane jest z niemałym stresem, obawami i… błędami, których z pewnością można uniknąć. Pamiętajcie, że to jak będzie wyglądał Wasz debiut na rynku literackim, może odbić się na Waszej całej, pisarskiej karierze. Dlatego tak ważne jest, by zrobić to dobrze.