Czytanie to dobry nawyk. Rozwija wyobraźnię dzieci i dorosłych, ułatwia kształtowanie empatii i postaw altruistycznych, a także stanowi odskocznię od dnia codziennego. Jeżeli pomimo tych oczywistych korzyści Twoje dziecko nie lubi czytać, wypróbuj sposoby, aby je do tego przekonać.
Statystyki jednoznacznie pokazują, że największe szanse na zostanie zapalonym czytelnikiem mają dzieci rodziców, którzy sami chętnie sięgali po książki. Przykład z domu rodzinnego, w którym najważniejsze miejsce w salonie zajmowała biblioteczka, a niekoniecznie telewizor, to najlepszy sposób na rozbudzenie w dziecku nawyku czytania i chęci sięgania po coraz to ambitniejsze tytuły.
Po pierwsze: czytajmy razem z dzieckiem
Najlepszy sposób na zachęcenie dziecka do czytania, to wspólne spędzanie czasu z książką już od najmłodszych lat. Jeżeli będziesz regularnie czytać dziecku ciekawe historie, dostosowane do jego wieku, z pewnością chętniej sięgnie ono po książkę w wieku dorosłym. Czytając warto zadbać o to, aby maluch się nie nudził: np. odgrywając role bohaterów zmieniając modulację głosu, naśladując dźwięki wydawane przez zwierzęta lub pogodę. To pozwoli dziecku rozwinąć wyobraźnię i sprawi, że książki będzie postrzegało jako źródło ciekawe źródło rozrywki, a nie nudny obowiązek. Warto pamiętać, że w pierwszych latach życia dziecko poznaje świat przede wszystkim dotykiem, i czasami będzie chciało złapać książkę w dłonie, zagiąć róg lub zabrudzić kartki. Pozwól mu na to, ponieważ w ten sposób maluch nauczy się, że książka jest jego najlepszym przyjacielem, a nie trudno dostępnym przedmiotem.
Jeszcze więcej porad znajdziesz w poradniku: Jak zachęcić dziecko do czytania
Po drugie: dajmy dziecku swobodę wyboru
Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko jak najszybciej sięgało po ambitne tytuły, zwłaszcza po pozycje, które nam samym podobały się w dzieciństwie. Inspirowanie dziecka i podsuwanie mu tytułów, które lubiliśmy czytać w latach młodości oczywiście jest dobrym pomysłem. Jednak pamiętajmy, że rolą rodzica jest przede wszystkim inspirowanie dziecka, więc ograniczmy się do rekomendowania i sugerowania dobrej literatury, a nie na jednoznacznym krytykowaniu wyborów dziecka. Jeżeli nasza pociecha preferuje współczesną literaturę młodzieżową, która niekoniecznie przypada do gustu Tobie, warto wykazać się tolerancją i pozwolić dziecku na samodzielne poznawanie różnych gatunków książek. Najważniejsze, że dziecko chce sięgać po książki, więc nie zniechęcajmy go, zabraniając czytania wybranych przez nie tytułów. Oczywiście zawsze warto interesować się tym, co czyta nasze dziecko i na bieżąco sprawdzać, czy są to treści odpowiednie dla młodego człowieka.
Po trzecie: idźmy z duchem czasu
Wielu rodziców chciałoby, aby ich dzieci zachowywały się dokładnie tak, jak oni sami w ich wieku, zapominając czasami o zmieniających się realiach, w których żyją nasze pociechy. Warto uwzględnić zainteresowania dziecka i pamiętać, że dla maluchów wychowywanych w otoczeniu nowych technologii o wiele atrakcyjniejszą formą czytelnictwa może być e-book niż tradycyjna, papierowa książka. Jeżeli to pozwoli dziecku chętniej sięgać po ciekawą powieść niż po grę komputerową, to być może warto pójść w tym kierunku. W końcu książka przeczytana na czytniku ma dla dziecka taką samą wartość jak ta w tradycyjnej, papierowej wersji.
Sposobów na rozwijanie nawyku czytania u dzieci jest wiele, więc każdy rodzic powinien eksperymentować i sprawdzić, jakie argumenty najbardziej trafiają do jego pociechy.