Together Magazyn » Aktualności » Jakie zabiegi wykonuje się w ramach chirurgii naczyniowej?

Jakie zabiegi wykonuje się w ramach chirurgii naczyniowej?

Krew z serca dopływa do poszczególnych narządów tętnicami, a z narządów do serca trafia dzięki żyłom. To właśnie operacjami tych dwóch rodzajów naczyń krwionośnych zajmuje się chirurgia naczyniowa.

Układ krążenia człowieka jest bardzo ważnym systemem, odpowiedzialnym za dostarczanie do wszystkich tkanek organizmu niezbędnego do życia tlenu. Jest jedyną drogą odbierania i usuwania zbędnych oraz toksycznych produktów przemiany materii. Bez prawidłowego przepływu krwi przez naczynia tkanki organizmu umierają.

Chirurgia naczyniowa – kliknij i dowiedz się więcej.

Miażdżycowe zwężenia tętnic

Jednym z głównych problemów, z jakimi walczą chirurdzy naczyniowi, jest miażdżyca tętnic, która powoduje zwężenia tych naczyń i upośledza dopływ krwi do tkanek docelowych.

Chirurgia naczyniowa dysponuje różnymi możliwościami leczenia zwężonych przez miażdżycę tętnic. Dostępne są zabiegi zarówno wewnątrznaczyniowe (przezskórne), jak i tzw. klasyczne.

Zabiegi przezskórne w ramach chirurgii naczyniowej

Zabiegi przezskórne polegają na wprowadzeniu do chorego naczynia specjalnego balonika, który rozpręża się w przewężonym miejscu – tzw. angioplastyka. Wysokie ciśnienie wywierane na blaszkę miażdżycową wtłacza ją w ściany naczynia krwionośnego, dzięki czemu światło tętnicy staje się szersze. Często podczas zabiegów wewnątrznaczyniowych w udrożnione miejsce zakładany jest stent, czyli specjalnie zaprojektowane metalowe rusztowanie, mające zapobiegać ponownemu zwężeniu naczynia. Zabiegi przezskórne mają swoje szczegółowe wskazania i przeciwwskazania - lekarz specjalista chirurgii naczyniowej pomaga wybrać najkorzystniejszą metodę leczenia.

Zabiegi klasyczne w ramach chirurgii naczyniowej

Poza zabiegami przezskórnymi, w ramach chirurgii naczyniowej zwężonych tętnic, wykonywane są także tzw. zabiegi klasyczne. W tym przypadku zmienione chorobowo naczynie jest przez chirurgów preparowane i rozcinane. Usunięta zostaje blaszka miażdżycowa i naczynie jest ponownie zszywane z użyciem sztucznej łaty naczyniowej lub nie, w zależności od techniki operacyjnej.

Bypass

Jeszcze inną metodą operacyjną, w zależności od stwierdzanych zmian, jest wytworzenie przęseł (tzw. bypass), które omijając zwężone miejsce, pozwolą na doprowadzenie krwi do niedokrwionych tkanek. Do wytworzenia takich pomostów naczyniowych wykorzystywane są albo własne żyły chorego albo sztuczne protezy naczyniowe.

Operacje tętniaków

Tętniaki to wszelkie poszerzenia światła tętnic, wiążące się zwykle z obniżeniem ich wytrzymałości. Stanowią dużą grupę chorób, które są przedmiotem zainteresowania chirurgii naczyniowej. Oczywiście tętniaki mogą dotyczyć każdej tętnicy, jednak większość z nich lokalizuje się w aorcie (głównie w jej odcinku brzusznym) oraz w tętnicach mózgu - wówczas ich operacje stają się domeną neurochirurgów. W zależności od umiejscowienia tętniaków aorty, ich wielkości oraz tego, czy obejmują też inne tętnice odchodzące od aorty, np. tętnice nerkowe, zakres i technika operacyjna będzie różna. Podobnie jak w przypadku miażdżycowych zwężeń, tak i tutaj, możliwe do wykorzystania są zabiegi wewnątrznaczyniowe (w trakcie których do naczyń wprowadza się odpowiednio zaprojektowane protezy), jak i operacje klasyczne, z otwarciem powłok ciała, rozcięciem tętniaka i wszyciem protezy.

Wytwarzanie przetok tętniczo-żylnych do dializoterapii

Chorzy ze schyłkową niewydolnością nerek, wymagający dializoterapii, z pewnością wiedzą, jak dużym ułatwieniem dla codziennego funkcjonowania jest posiadanie czynnej przetoki tętniczo-żylnej. Wytwarzaniem takich przetok dla potrzeb dializoterapii zajmują się chirurdzy naczyniowi. Zwykle zabieg przeprowadza się na przedramieniu, rzadko na kończynach dolnych. Polega on na chirurgicznym połączeniu tętnicy z żyłą. Po kilku tygodniach tzw. dojrzewania przetoki, pod wpływem wysokiego ciśnienia, żyła ulega poszerzeniu i przebudowie, dzięki czemu uzyskuje się dostęp do układu krążenia chorego, w którym ciśnienie i przepływ są wystarczające do przeprowadzenia zabiegu hemodializy.

Żylaki kończyn dolnych

Tak jak w układzie tętniczym poszerzenia naczyń nazywane są tętniakami, tak w układzie żylnym, jeśli ulegają one poszerzeniu, mówimy o żylakach. Problem ten dotyczy głównie żył kończyn dolnych. Operacje żylaków kończyn dolnych należą do często przeprowadzanych w ramach chirurgii naczyniowej. Bez prawidłowego przepływu krwi przez naczynia tkanki organizmu umierają. Rozwój coraz nowszych, mniej inwazyjnych technik usuwania żylaków, jak na przykład kriochirurgia, termoablacja, metody laserowe, skleroterapia, czy mikroflebektomia, sprawia, że klasyczne operacje poszerzonych żył, polegające na ich wycięciu, czy wręcz chirurgicznym wyrwaniu, nie są już wykonywane tak często jak dawniej. Rozwój medycyny przynosi ciągle nowe i coraz mniej inwazyjne techniki operacyjne. Jeśli czeka nas zabieg operacyjny w ramach chirurgii naczyniowej, warto zapytać lekarza o dostępne metody terapeutyczne naszego schorzenia, aby wybrać najlepszą nas opcję.

[kk-star-ratings align="left" reference="auto" valign="bottom"]