Together Magazyn » Aktualności » Zabawki, czyli świadomy wybór

Zabawki, czyli świadomy wybór

Święta tuż, tuż. Większość z nas zastanawia się nad zakupem prezentów dla najbliższych. W tym czasie szczególnie myślimy o dzieciach, które najbardziej czekają na Gwiazdora i podarunki. Sklepy, wychodząc naprzeciw klientom, przygotowały bogatą ofertę zabawek. Które z nich wybrać i czym się w tym wyborze kierować?

Zapraszam do selekcji świątecznych prezentów. Poniżej wyróżniłam cechy zabawek, które są dla mnie najważniejsze – jako mamy i psychologa.

  1. Bezpieczne

Zabawka musi być bezpieczna. Myślę tu o materiale, z którego jest wykonana – potencjalnych alergenach i toksynach, ale także niestabilnych częściach, łatwych do odczepienia i połknięcia czy niezabezpieczonych bateriach. Pamiętajmy, że małe dzieci poznają świat ustami, zatem upewnijmy się, czy daną zabawkę maluch może bezpiecznie włożyć do buzi. Ostrożność polecam także przy zakupie zabawek dla starszych dzieci. Tutaj główne zagrożenie stanowią wszelkiego rodzaju militaria, których nie jestem zwolenniczką. Jednak jeśli zdecydujecie się Państwo na wybór pistoletu czy czołgu, upewnijcie się, że amunicja jest odpowiednio przygotowana i po wystrzeleniu nie zrobi dziecku krzywdy. Pamiętajmy też, że sprzedawane w okresie sylwestrowym petardy nie są przeznaczone dla dzieci.

  1. Edukacyjne

Niech wybrane przez nas zabawki nie tylko bawią, ale i uczą. Dla najmłodszych będą to różnego rodzaju sortery, wieże, duże klocki czy drewniane układanki. Dla starszych polecam gry planszowe czy klocki typu Lego. Gdy wybierzemy zestaw klocków stosowny do wieku, dziecko z pewnością poradzi sobie z samodzielnym złożeniem elementów, co pozwoli poznawać i wzmacniać własne możliwości. Gry planszowe mają natomiast podwójny walor: integrują rodzinę oraz uczą, że nie zawsze się wygrywa. Dobrym pomysłem będzie zakup zabawek wymagających interakcji z rodzicem lub rodzeństwem, np. zestaw doktora, mały sklep czy warsztat samochodowy.

  1. Markowe

Być może ten punkt wyda się kontrowersyjny, ale tak właśnie uważam. Lepiej kupić droższą zabawkę renomowanej firmy i cieszyć się nią w zasadzie bezterminowo niż wybrać coś, co będzie miało niską cenę, ale i niską jakość. Kompromisem mogą być tu zabawki polskich producentów, gdzie cena i jakość są zadowalające. Dobra jakościowo zabawka naprawdę ucieszy nasze dziecko. Zabawka, która popsuje się po 15 minutach, może wywołać emocje, na których darczyńcom na pewno nie zależało. Rozsądnym rozwiązaniem może być zakup jednego większego prezentu z dziadkami. Taka propozycja zadowoli tych dziadków, którzy nie wiedzą, czym interesuje się wnuk, za to chętnie dołożą do wymarzonego i przemyślanego prezentu.

  1. Kreatywne

Jeśli w tym roku Mikołaj będzie dysponował mniejszym budżetem, to nic straconego. W takiej sytuacji warto odwiedzić sklep papierniczy czy pasmanterię, a może nawet zajrzeć do kuchennej szafki. Doskonałym prezentem mogą być koperty formatu A4, ozdobne wstążki i akcesoria dekoracyjne dobrane stosownie do wieku. Z takiego zestawu można wspólnie z dzieckiem wyczarować kolorowe pacynki, które wystąpią teatrze z pomalowanego farbami kartonu. Jeśli Państwa dziecko lubi zabawy z mas plastycznych, z pewnością ucieszy je domowa ciastolina. Można ją zabarwić kolorowymi barwnikami spożywczymi i zapakować w małe słoiczki albo kubeczki z apteki ozdobione naklejkami. Przy tworzeniu kreatywnych zabawek warto skorzystać z inspiracji, które znajdziemy na blogach rodzicielskich. Możemy też zdać się na własną wyobraźnię. Pamiętam, ile radości sprawił mi domek dla lalek, który mój tata zrobił własnoręcznie. Takie prezenty wspomina się po latach…

  1. Zdrowe

Do zwolenników ofiarowywania dzieciom worków ze słodyczami, apeluję o rozwagę. Owszem, badania pokazały, że umiejętność powstrzymania się od zjedzenia słodyczy może zaowocować osiągnięciem życiowego sukcesu (test pianki – Walter Mischel), ale czy naprawdę musimy to sprawdzać? Co jeśli Państwa dziecko umiejętności odraczania przyjemności jeszcze nie opanowało? Zjedzenie wszystkiego naraz na pewno nie wyjdzie maluchowi na dobre, a odebranie i późniejsze wydzielanie słodyczy może doprowadzić do frustracji… Wybierajmy zatem do świątecznych paczek zdrowe słodycze i owoce, zamiast tych wypełnionych barwnikami i konserwantami. Dobre nawyki żywieniowe warto kształtować od najmłodszych lat.

Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą w wyborze świątecznych prezentów. Życzę Państwu Zdrowych, Radosnych Świąt i oczywiście udanych zakupów.

Magdalena Szweda, psycholog www.psychologgdynia.com.pl, tel. 502 593 398

Oceń