Przygotowanie wyprawki dla niemowlaka nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać… Zwłaszcza dla osób, które dopiero zadebiutują w roli rodziców! Warto zawczasu przygotować listę tego, co będzie niezbędne do opieki nad maluszkiem, a co okaże się po prostu przydatne. Jakie akcesoria powinny znaleźć się w wyprawce dla dziecka?
1. Jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka wybrać?
Foteli to absolutny must-have, który należy kupić jeszcze w trakcie ciąży. Jeżeli planujecie wrócić autem ze szpitala do domu, maluszek musi leżeć w bezpiecznym foteliku. Przewożenie dzieci w samochodzie precyzują zapisy Kodeksu drogowego. W regulacjach mowa m.in. o tym, że fotelik powinien być odpowiednio dobrany do wagi dziecka i zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta, czyli – w przypadku noworodków i niemowląt – tyłem do kierunku jazdy.
Na co musisz zwrócić uwagę, kiedy wybierasz fotelik dla noworodka? Przede wszystkim powinien być przeznaczony dla dzieci o wadze od 0 do 13 kg. Ważny jest też poziom bezpieczeństwa, który bada ADAC, czyli niemiecki automobilklub Allgemeiner Deutscher Automobil-Club. Wyniki wiarygodnych testów co roku przedstawiane są w rankingu, który łatwo znaleźć w Internecie. Zwróć również uwagę na sposób zamontowania fotelika do tylnej kanapy w samochodzie – najbezpieczniejszy jest ISOFIX.
2. Jaki wózek dla niemowlaka będzie najlepszy do wspólnego poznawania świata?
Wiele podpowiedzi dotyczących tego, jaki wózek wybrać, znajdziesz w godnych zaufania portalach parentingowych, takich jak Rodzice.pl. Wybór wózka nie jest tak pilny jak fotelika, zwłaszcza gdy termin porodu przypada w najchłodniejszych miesiącach. Rodzicom dzieci urodzonych późną jesienią i zimą zaleca się stopniowe przyzwyczajanie malca do chłodu – to tzw. werandowanie.
Jeżeli mowa o wyborze wózka, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą są koła, najczęściej w jednym z dwóch rodzajów: 1) pompowane lub 2) piankowe. Te pierwsze doskonale amortyzują wstrząsy i zapewniają łatwe prowadzenie wózka. Ich konstrukcja jest taka sama jak np. kół rowerowych – składają się z opon i dętek. Dętki czasem ulegają uszkodzeniu, ale można je łatwo wymienić. Inaczej jest z kołami piankowymi. Wprawdzie amortyzują wstrząsy gorzej niż koła pompowane, ale są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z czasem pianka albo pianka połączona z kauczukiem może się wycierać. Poza tym dobrym wyborem są skrętne kółka z blokadą, zamontowane przynajmniej na przedniej osi. Znacznie ułatwiają one wygodne kierowanie wózkiem.
W przypadku wózka dla dziecka ważna jest też jego wielozadaniowość. Na rynku łatwo znajdziesz wózki 2w1. Na czym polega ich magia? Do tego samego stelaża z kółkami możesz przymocować gondolę lub spacerówkę albo gondolę lub fotelik. Twojemu dziecku jeszcze dłużej posłuży wózek niemowlęcy 3w1. Jeden stelaż przeznaczona dla fotelika samochodowego, gondoli lub spacerówki. Jeżeli jesteś wysportowanym rodzicem, pomyśl nad zakupem wózka do biegania.
3. Po co mata edukacyjna dla niemowlaka?
Na koniec pamiętaj, że warto także znaleźć sposób na wszechstronny rozwój maluszka w domowym zaciszu. Akcesorium, które najlepiej odgrywa taką rolę, jest bez wątpienia mata edukacyjna. Najbardziej praktyczna to ta okrągła lub kwadratowa, na której dziecko ma możliwość swobodnego przemieszczania się. Zabawki zawieszone nad głową niemowlaka zachęcają go do unoszenia rączek i nóżek. Taka aktywność sprawia przy okazji, że smyk ćwiczy mięśnie brzucha i wykonuje trening koordynacji ręka-oko (wzrokowo-ruchowej).