Z czym kojarzą się wam wakacje? Z upragnionymi wyjazdami, z beztroskim relaksem, ze spędzaniem czasu tak, jak lubimy i z kim lubimy. Ale to także moment, kiedy chętniej otwieramy się na nowe doznania – muzyczne, sportowe czy kulinarne. Poszukajcie zatem inspiracji na którymś z lokalnych jarmarków, wybierzcie się na nietypowy koncert, spróbujcie przysmaków z kuchni, która do tej pory nie była wam znana. Może się zdarzyć, że wy lub wasze pociechy odkryjecie coś naprawdę wyjątkowego, co będzie początkiem nowej pasji.
Kolorowe jarmarki
Już wkrótce w Gdańsku rozpocznie się Jarmark Św. Dominika, a uliczki Starego Miasta wypełnią się stoiskami z rozmaitymi wyrobami rzemieślniczymi, unikatową biżuterią i antykami. Zanim jednak ten czas nadejdzie, warto wybrać się na 44. Jarmark Wdzydzki we Wdzydzach Kiszewskich. To największy na Kaszubach kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. Będzie można tu kupić nietuzinkowe przedmioty „z duszą”, wykonane przez rękodzielników z kraju i zagranicy, a także obejrzeć występy grup folklorystycznych z Kaszub i Słowacji. Na odwiedzających czekają też bogato zaopatrzone stosika z przysmakami kuchni regionalnych.
Ciekawie zapowiada się także kolejna edycja Cepeliady, czyli jednego z najstarszych i najbardziej popularnych wydarzeń tego typu w Polsce. Od niedzieli w Sopocie, a dokładniej na molo, będzie można odwiedzić łącznie około dziewięćdziesiąt stoisk oferujących rękodzieło: hafty, wyroby ze skóry, rzeźby oraz malarstwo, a także słynne koronki koniakowskie oraz ceramikę bolesławiecką. To gratka dla tych, którzy lubią się otaczać unikatowymi przedmiotami.
Muzyka z różnych stron świata
Festiwal Kultur Świata Okno na Świat od lat stawia na wymianę międzynarodową i dźwięki world music. W tym roku będzie można zobaczyć m.in. Orkiestrę Naxos, czyli projekt skupiający artystów z Polski, Grecji, Syrii, Izraela i Jemenu, którzy na stałe osiedli w Polsce. Pod kierownictwem Milo Kurtisa i Konstantego Joriadisa łączą muzykę swoich ojczyzn w jedną całość. Muzykę świata zagra też zespół Ŝanĝo – założony przez Polaka projekt muzykujących globtroterów. Goście zagraniczni festiwalu to tworzona przez muzyków z Hiszpanii, Włoch, Meksyku i Brazylii grupa MiraMundo, która zaprezentuje latynosko-śródziemnomorskie melodie oraz argentyński 3-0-3 grający tango na jazzowo.
Ci, którzy cenią bardziej klasyczne dźwięki, mogą wybrać się na koncert z cyklu „Chopin nad wodami Motławy”. W odbywających się w urokliwym foyer filharmonii (zwanym Salonem Gdańskim, z którego okien widać tytułową rzekę i Długie Pobrzeże) recitalach fortepianowych, co roku biorą udział laureaci konkursów pianistycznych, a także profesorowie i absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Tym razem, w niedzielę, swoje interpretacje utworów Chopina przedstawi świetny pianista, Evgeny Zaretsky.
Wolicie jazzową swobodę i fantazję? W takim razie wybierzcie się do Muzeum Miasta Gdyni. W sobotę będzie można tu usłyszeć Riverloam Trio, złożone z wybitnych muzyków: Mikołaja Trzaski, Oliego Brice i Marka Sandersa. Koncert odbędzie się w ramach projektu Instrukcja Obsługi Awangardy, zainicjowanego w związku z obchodami 100 lat awangardy w Polsce.
Baśnie, bajki, bajeczki
Nie od dziś wiadomo, że nie tylko dzieci lubią słuchać i oglądać bajki. Propozycją dla tych młodych i tych nieco nieco starszych widzów jest spektakl „Początek” Teatru Magicznych Baniek, który będzie można zobaczyć w niedzielę w Wyspie Skarbów. To ciekawie opowiedziana historia człowieka, który odkrywa magię i zbliża się do poznania i okiełznania żywiołu baniek mydlanych. Dzięki wejściu w tajemniczy świat, w którym grawitacja nie istnieje, widzowie mają okazję odkryć zupełnie nowe, fasynujące magiczne sztuczki.
W niedzielę będzie można też obejrzeć przedstawienie „Czarne i białe”. Dzieci, które tego dnia zasiądą przed sceną teatralną Centrum Handlowego Auchan Gdańsk, odwiedzą czarno-białe miasteczko i poznają jego niezwykłych mieszkańców. Przewodnikami po tym świecie będzie Malarka Pani Biała i Poeta Pan Czarny, którzy postanowili opisać losy czarno-białych bohaterów w swej książce. Mali widzowie wezmą udział w przygodach Czarnego i Białego Kota, Białego Niedźwiedzia, Fotografa, Sroki – kłamczuchy, Białego Kruka, Rodziny Tralalińskich wraz z którymi będą obserwować czarno-białe zjawiska z otaczającej rzeczywistości. W przedstawieniu pojawią się płaskie lalki przypominające figury wycięte z kart książek. Spektakl zostanie odegrany trzykrotnie o godzinie 13.00, 15.00 i 17.00. Warto wspomnieć, że udział w przedstawieniu jest bezpłatny.