Together Magazyn » Aktualności » Wybielanie zębów lampą czy laserem?

Wybielanie zębów lampą czy laserem?

Jak wybielić zęby u dentysty? Zdecydować się na laser czy lampę? Czym różnią się obie metody i która z nich jest skuteczniejsza?

Piękne białe zęby bez żmudnego zasypiania w specjalnej szynie czy nakładkach na zębach? To możliwe, jeśli zdecydujemy się na wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym. Do wyboru jest kilka metod, które uogólniając można podzielić na metody laserowe oraz związane z działaniem lampy. Na czym polegają?

Obie metody polegają na tym, że na zęby nakłada się specjalny żel, który ma działanie wybielające. Jego skład oparty jest na nadtlenku wodoru z różnymi dodatkami (składniki obniżające wrażliwość zębów, dodatkowo wybielające itd.). Ponadto, w zależności od producenta i metody, żel może mieć różne stężenie nadtlenków.

Nałożony żel jest aktywowany światłem lampy bądź wiązką lasera i właśnie od urządzeń aktywujących bierze się nazwa metody. Dla pacjentów gabinetów różnica ta nie zawsze jest łatwa do zrozumienia. W obu przypadkach zabieg wygląda podobnie – mamy do czynienia ze światłem jako czynnikiem aktywizującym żel, więc metody te mogą być mylone.

Wybielanie zębów laserem

Przy wybielaniu zębów laserem stosuje się różne typy tych urządzeń, które do działania wykorzystują różne typy gazów (np. argon, dwutlenek węgla, erb), a także emitują światło o różnej długości fali. Decyzję o tym, jaką długość fali zastosować przy konkretnym zabiegu, podejmuje dentysta.

W gabinetach dentystycznych zazwyczaj spotkamy się z informacją o wykorzystaniu konkretnego systemu laserowego (czyli połączenia preparatu wybielającego, z typem lasera), np.: Ezlase, LaserSmile iBrite, Laser Waterlase MD. Lasery służą nie tylko do wybielania zębów, ale również pracy z zębami w innych obszarach – od opracowywania ubytków po inne potrzeby terapeutyczne. Jako środki wybielające stosowane są preparaty Opalescence, Superoxol, Blanx White Maker i inne. Wybielanie laserem nie powoduje nadwrażliwości zębów.

Wybielanie zębów lampą

W metodzie tej wykorzystuje się niebieskie światło lampy. Do najpopularniejszych urządzeń (i metod wybielania) należą obecnie lampy Beyond.

Po czym rozpoznać w gabinecie dentysty czy mamy do czynienia z wybielaniem laserem czy lampą? Wskazówki są dwie – nazwa sprzętu, jakim dysponuje dentysta (przykładowo, w gabinetach, w których stosuje się wybielanie zębów lampą Beyond, dentyści posługują się pełną nazwą zabiegu i używają preparatów tej firmy) oraz cena. Wybielanie laserem, ze względu na niższą skuteczność, jest tańsze. Wybielając zęby laserem, możemy uzyskać zmianę od 2 do 6 tonów, a lampą od 5 do 14 tonów. Wiele zależy jednak od jakości i mocy urządzenia, więc warto wybierać te gabinety, które posiadają najnowocześniejszy sprzęt.

3.1/5 – (29 głosów)