Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Wszywki – najważniejsze informacje

Wszywki – najważniejsze informacje

W przypadku leczenia uzależnienia od alkoholu, czasem jedynym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem może się okazać wszywka. Jest to substancja aktywna, która służy do implantacji. Jest to metoda pomocnicza, która wspiera inne rodzaje terapii. Wszywka wpływa na dyscyplinowanie osób chorych, ponieważ jeśli ją posiadają nie mogą przyjmować, żadnych napojów alkoholowych.

Zabieg wszycia – jak wygląda

Preparat zazwyczaj wszczepia się w górną część pośladka. Jednak jeśli pacjent ma wyraźnie inne życzenie, możliwa jest zmiana miejsca. Substancja wchłania się przez około 8 miesięcy, jednak jest to kwestia indywidualne i zawsze proces ten może trwać dłużej lub krócej. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://medjol.pl/wszywki.

Działanie wszywki 

Wszywka blokuje działanie enzymów, które biorą udział w procesie metabolizmu alkoholu w wątrobie. W konsekwencji chory odczuwa objawy, które towarzyszą tzw. kacowi, jednak są one dużo bardziej mocne.  Objawy te mogą być tak nieprzyjemne, że dana osoba, boi się sięgnąć ponownie po alkohol. 

Jeżeli substancja zostaje wszczepiona, osoba chora ma bezwzględny zakaz przyjmowania substancji alkoholowych. W przeciwnym razie, można doprowadzić nawet do sytuacji, która będzie zagrażała życiu. W organizmie znacznie wzrasta poziom aldehydu octowego, co prowadzi do zatrucia. Pierwsze objawy mogą się ujawnić po około 5 – 10 minutach po spożyciu alkoholu. Mogą to być ostre zawroty głowy, nudności, mdłości, duszności, pocenie się, zaczerwieniona twarz, czy przyspieszona akcja serca. 

Kiedy wszczepienie preparatu nie jest dobrym rozwiązaniem?

Leczenie choroby alkoholowej za pomocą wszczepiania substancji czynnych, nie powinno być przeprowadzane w przypadku niewydolności serca, nadwrażliwości na substancje obecne w preparacie, choroby niedokrwiennej serca, przebytego zawału serca, nadciśnienia tętniczego, zapalenia nerwu wzrokowego, czy zaburzeń psychicznych i wcześniejszych prób samobójczych. 

Kiedy warto zdecydować się na wszywkę?

Wszywka nie jest całkowicie skuteczną metodą leczenia uzależnienia alkoholowego. Jednak w wielu przypadkach przynosi ona bardzo dobre rezultaty. Trzeba jednak pamiętać, że wszycie substancji czynnej nie może całkowicie zastąpić terapii, jest to tylko jej uzupełnienie i wsparcie. 

Wato zdecydować się na wszywkę, w przypadku pacjentów, którzy są zdeterminowani do walki ze swoim uzależnieniem i są oni świadomi problemu. Warto wspomnieć, że zabieg jest przeprowadzany w różnych, specjalistycznych klinikach i gabinetach. Przebiega on w znieczuleniu miejscowym i nie trwa długo. Rana zwykle zabliźnia się po upływie tygodnia. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, warto dokładnie przeanalizować wszelkie za i przeciw. Konieczna jest także rozmowa z lekarzem, która pozwoli pacjentowi na dokładne zapoznanie się z przebiegiem zabiegu i wszelkimi konsekwencjami, które się z nim wiążą. 

Pokonanie choroby alkoholowej nie jest takie proste. Wymaga ono dużej determinacji pacjenta, a także wsparcia jego najbliższych. 

Oceń