Together Magazyn » Więcej » Moda i Uroda » Współczesne kanony piękna w mediach społecznościowych
mloda-modelka-selfie

Współczesne kanony piękna w mediach społecznościowych

Kanony piękna są rzeczą niezwykle zmienną, często uzależnioną od tradycji, kultury i wzorów zachowań danego społeczeństwa lub grupy osób. Obecnie ogromną rolę w kształtowaniu międzynarodowych kanonów piękna, które stają się coraz bardziej powszechne w wielu regionach świata, odgrywają media społecznościowe. Portale społecznościowe kształtują wizerunek idealnego ciała oraz trendy kosmetyczne i urodowe, a także poczucie własnej wartości milionów swoich użytkowników.

Obecnie często przytacza się argumenty mówiące o tym, że wpływ mediów społecznościowych na jednostki może być negatywny. Często dochodzi do tego, że promowane trendy są bezkrytycznie akceptowane, a ich naśladowanie jest niejako wymuszone chęcią uzyskania aprobaty np. w grupie rówieśników. Nie trzeba dodawać, że nie wszystko to, co jest modne, jest także bezpieczne. Doskonałym przykładem jest presja, którą odczuwają nastolatki, aby wyglądać bardzo szczupło — osoby z bardzo niską wagą są uważane przez niektórych za te obdarzone idealną sylwetką.

Jak media społecznościowe wpływają na kanony piękna?

Żyjemy w czasach, w których portale społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram czy TikTok wpływają na emocje i zdrowie psychiczne swoich użytkowników. Te aplikacje i strony internetowe są wypełnione zdjęciami osób, prezentujących idealnie wyglądające ciała, co wpływa na kształtowanie kanonów piękna przez kobiety i mężczyzn, którzy stykają się z takimi treściami na co dzień.

Prym wiodą w szczególności szczupłe i wysportowane sylwetki. Niestety, taki widok nie zawsze zachęca do podjęcia aktywności fizycznej, która jest niewątpliwie jak najbardziej pożądana. Często chęć upodobnienia się do osób oglądanych w sieci, może prowadzić do rozwoju zaburzeń odżywiania i uzyskania niezdrowych kształtów ciała. Nieustanne dążenie do idealnie szczupłej sylwetki może prowadzić do zadręczania się negatywnymi uczuciami, zmiany zachowań żywieniowych, a co za tym idzie, problemów zdrowotnych.

W mediach społecznościowych osoby szczupłe są nie tylko przedstawiane, jako wpisujące się w aktualne kanony piękna. Często pozują one na takie, które odniosły w życiu mnóstwo sukcesów i prowadzą wręcz idealne życie. To z kolei może rodzić błędne postrzeganie dobrego i szczęśliwego życia, na które receptą jest uzyskanie idealnego ciała.

mloda-dziewczyna-selfie

Nierealistyczne standardy piękna

Uzyskanie wymarzonego wyglądu łączy się nie tylko z określoną wagą, ale także umiejętnościami, które pozwalają zamaskować niedoskonałości. Można to zrobić, wykorzystując np. produkty kosmetyczne, które są reklamowane w mediach społecznościowych przez najpopularniejsze gwiazdy muzyki, ekranu czy influencerów. Nie jest niespodzianką, że szczególnie wśród milenialsów decyzje zakupowe są podejmowane właśnie poprzez zdjęcia i posty, w których produkty są promowane przez osoby znane, lubiane i takie, które są powszechnie stawiane za wzór urody.

Nikogo nie dziwi już fakt, że wiele treści pojawiających się w mediach społecznościowych są wyidealizowane i nierealne ze względu na zmiany uzyskane np. za pomocą filtrów i modyfikacji cyfrowych. Obecnie można usunąć praktycznie wszystko — od niedoskonałości na skórze po zmarszczki czy nadprogramowe kilogramy. Nierealistyczne obrazy kobiecości, piękna, sukcesu i sylwetki interesująco wyglądają w grach komputerowych, np. Elven Princesses, Koi Princess, czy w innych maszynach slotowych na stronie Green Casino. Natomiast promowane standardach piękna na zdjęciach pojawiających się w mediach społecznościowych wiążą się z rozwojem zaburzeń odżywiania oraz niską samooceną, szczególnie u młodych osób.

Ulepszanie urody

Osoby chcące dopasować się do obowiązujących kanonów piękna i panującej mody, mogą np. zdecydować się na zrobienie sobie tatuażu, inspirowanego tym, który posiada ich idol, wykonaniem piercingu lub zmianą koloru włosów.

Wiele podejmowanych działań ma również związek z chęcią uzyskania akceptacji społecznej, np. poprzez stosowanie modnych diet czy usuwaniu niechcianego owłosienia. Pięknie wyglądające osoby na zdjęciach w mediach społecznościowych mogą wywołać chęć upodobnienia się do nich dzięki zastosowaniu np. podobnych zabiegów wypełniania zmarszczek, powiększania ust, przedłużania rzęs czy zagęszczania włosów, które są reklamowane przez influencerki.

Jednym z najbardziej obrazowych trendów panujących w sieci, był ten, w którym kobiety starały się upodobnić do żywej lalki, na przykład wykonując liczne zabiegi chirurgiczne, usuwając żebra, nosząc gorsety i modyfikując swoje zdjęcia.

Akceptacja własnego ciała

W mediach społecznościowych można kontaktować się z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach w ramach grup tematycznych lub grona osób skupionych wokół popularnych influencerów, lub marek. Platformy społecznościowe pozwalają poczuć się częścią większej grupy, dzielić się własnymi przemyśleniami i inspirować się zachowaniem innych. Nie jest trudno znaleźć w mediach społecznościowych historii osób, które inspirują do zdrowego stylu życia, akceptacji swojego wyglądu lub oferują wsparcie w budowaniu pewności siebie.

Wnioski

Coraz nowsze aplikacje, nieustający postęp technologiczny oraz często zmieniające się trendy sprawiają, że obrazy ciała, które są przedstawiane w Internecie, docierają do nas praktycznie codziennie za pomocą zdjęć, reklam czy filmów. Sami użytkownicy mediów społecznościowych starają się podporządkować kanonom piękna kreowanym przez obrazy, które widzą w sieci, aby zwrócić na siebie uwagę i zostać zaakceptowanym przez szerokie grono odbiorców. Nurtem, na który zwracana jest coraz większa uwaga, jest pozytywne nastawienie do swojego ciała, niezależnie od tego, jakie ono jest i rozsądne korzystanie z mediów społecznościowych, jako środka pomagającego akceptowanie siebie.

Oceń