Witaminy, składniki mineralne i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – tak w największym skrócie określić można dietę korzystną dla oczu. Jednym z potrzebnych dla dobrej kondycji składników odżywczych jest witamina C. Jakie jest jej znaczenie i rola w zachowaniu dobrego wzroku? Jakie produkty żywnościowe zawierają jej najwięcej? Podpowiadamy!
Czym jest witamina C i jaką pełni funkcję w organizmie?
Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to organiczny związek chemiczny naturalnie występujący w warzywach, owocach i niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego. Właściwa podaż witaminy C jest konieczna dla syntezy kolagenu i prawidłowej kondycji naczyń krwionośnych, zębów, dziąseł oraz chrząstek, tkanki łącznej i kości. Witamina C wspiera procesy krzepnięcia krwi, poprawia szczelność naczyń krwionośnych i wspiera syntezę karnityny. Zwiększa przyswajalność żelaza, wspiera pracę układu nerwowego i układu krwionośnego. Ma silny potencjał antyoksydacyjny (neutralizuje wolne rodniki), dzięki czemu przyczynia się do utrzymania homeostazy organizmu i przeciwdziała stanom zapalnym.
Wpływ witaminy C na kondycję narządu wzroku
Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym witamina C przyczynia się do zachowania dobrej kondycji narządu wzroku. Poprawia funkcjonowanie drobnych naczyń krwionośnych w oku i zmniejsza ryzyko mikrouszkodzeń w ich obrębie. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne witamina C zmniejsza też ryzyko rozwoju zaćmy [1]. Ma wpływ na proces wytwarzania filmu łzowego, który nawilża, oczyszcza, dotlenia i odżywia powierzchnię oka. Prawidłowa produkcja łez jest niezwykle ważna – jeśli jest ich zbyt mało albo gdy film łzowy ma niewłaściwy skład (mowa wówczas o tzw. zespole suchego oka), zwiększa się ryzyko uszkodzeń i stanów zapalnych rogówki [2]. Zbyt mała ilość witaminy C w diecie może powodować zwiększoną podatność na pękanie naczyń spojówek i krwotoków podspojówkowych, które mogą prowadzić do uszkodzeń w obrębie narządu wzroku.
Najlepsze źródła witaminy C
Bogate źródła witaminy C to przede wszystkim owoce: aronia, czarna i czerwona porzeczka, maliny, truskawki i owoce cytrusowe. Spore ilości witamin C zawierają też warzywa takie jak szpinak, jarmuż, brokuły, kapusta, brukselka, natka pietruszki i papryka. Należy w tym miejscu podkreślić, że kwas askorbinowy jest wrażliwy na obróbkę termiczną, dlatego produkty zawierające witaminę C najlepiej jest jeść na surowo, także w postaci świeżo wyciskanych, niedosładzanych soków. Pamiętajmy, że nadmiar cukru w diecie jest tak samo szkodliwy dla oczu jak zbyt mała ilość witamin [3].
Suplementy diety dla wsparcia narządu wzroku – kiedy warto je stosować?
Dla dobrej kondycji narządu wzroku konieczne jest stosowanie na co dzień zdrowej, właściwie zbilansowanej diety. Powinna ona uwzględniać nie tylko produkty spożywcze zasobne w witaminę C, ale także inne antyoksydanty, takie jak witamina A, luteina, zeaksantyna i kwasy omega-3 (DHA). W diecie korzystnej dla oczu nie może też zabraknąć produktów bogatych w witaminę B2 oraz cynk i selen [3]. Jeśli z jakichś powodów nie możemy zastosować diety zaspokajającej w pełni zapotrzebowanie na te składniki odżywcze, na przykład przy diecie eliminacyjnej, można sięgnąć po suplementy opracowane z myślą o wsparciu kondycji oczu [4]. Powinny one uwzględniać w swoim składzie zwłaszcza kwasy omega-3 (DHA), cynk i witaminę A. Jeśli nie zawierają witaminy C, można przyjmować ją dodatkowo w postaci leku lub suplementu diety – w ilości odpowiedniej do wieku i zapotrzebowania.
Materiał powstał we współpracy z Bausch + Lomb.
Bibliografia:
- Wolski T., Kalisz O., Gerkowicz M., Smorawski M.: Rola i znaczenie antyoksydantów w medycynie ze szczególnym uwzględnieniem chorób oczu. Post. Fitoterapii 2007, 2: 82–90. http://www.czytelniamedyczna.pl/2414,rola-i-znaczenie-antyoksydantow-w-medycynie-ze-szczegolnym-uwzglednieniem-chorob.html
- Pieńkowska-Machoy E., Karczewicz D. Zespół suchego oka, Lekarz 2003, 11.
- Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
- Brzozowska A., Olędzka A.: Suplementacja jako droga do poprawy stanu odżywienia i stanu zdrowia ludności. W: Żywienie człowieka a zdrowie publiczne. Red: J. Gawęcki, W. Roszkowski. Warszawa, PWN, 2009.